Köşe Yazarları

4. Kıbrıs Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi

Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği’nin (KEAB) geleneksel hale gelen ‘4. Kıbrıs Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi (CICER’18)’ bu yıl 3 – 5 aralık tarihlerinde yapılıyor. CICER’18 KEAB ile Uluslararası Final Üniversitesi ortaklığında düzenleniyor. UFU kongreye maddi ve manevi destek de sağlıyor. Bu açıdan Sayın Rektör Abdullah Yücel Öztoprak ve Sayın Genel Sekreter Dr. Bülent Taşel’e eğitime ve eğitim araştırmalarına yaptıkları katkı nedeniyle teşekkür ederiz. Eğitimin önemini görmek ve bilimsel temeller üzerine eğitim sistemlerini kurmanın önemini takdir etmeleri, eğitim bilimi adına umuttur.

CICER’18 Uluslararası Final Üniversitesi’nin Girne’deki binasında yapılacaktır. KEAB bu yılki kongre düzenlemesinde değişikliğe gitmiştir. Kongre organizasyonları yapan özel bir şirket olan Maestro DMC’den profesyonel hizmet desteği almıştır. Kongre hoteli olarak da Acapulco Hotel kullanılacaktır.

Davetli konuşmacı olarak Prof. Dr. Vamık Volkan ve Brighton Üniversitesi Eğitim Bölümü’nden Dr. Mike Hayler katılacaktır. CICER’18 teması ‘Yeni Toplumsal Yapıda Eğitim Araştırmaları’dır. Gelecekteğin ‘akıllı’ çevresi olarak nitelendirilebilecek Endüstri 4.0 Dönemi’nde, sosyal ve çalışma yaşamında yer alacak olan insanın niteliklerini, şimdiden şekillendirecek eğitimin nasıl olması gerekeceği tartışılacaktır. Davetli konuşmacılar da bu bağlamda kendi sunumlarını yapacaklardır.

Sayın Prof. Dr. Vamık Volkan ile Ağustos ayında tanışma fırsatı bulduk. İlerleyen yaşına ve emeklilik yaşamına rağmen hala üretken. Kendisini ziyaret edenlerin sayısı çok. Uluslararası işlere de imza atmaya da devam ediyor. Kısacık sohbette inanılmaz işlerini duymak bile yorucu idi. Sayın Volkan 3-5 Aralık tarihlerinde ABD’de olacağı için CICER’18’e katılmasının zor olduğunu söyledi. Biz de kendisine bir video sunu yapabileceğimizi söyledik, kendileri de kabul etti. Sayın Volkan’ı video sunuda izleyeceğiz.

Dr. Hayler ise öğretmenlerin kendi hikayelerini anlatmaları üzerine çalışmalar yapan bir akademisyen. Kendisi de kongre teması ile ilişkili açılış konuşmasını yapacaktır. İlgiyle izleyeceğiz.

CICER’18 içerisinde ‘4. Kemal Yücel Araştırma Onur Ödülü’ de verilecektir. Bu amaçla araştırmacılar, yarışma koşulu olan ‘KKTC eğitim kültürü ile ilişkili’ yapmış oldukları araştırmalarını ödül için gönderebilirler. Ödülün 4.’sünün kime gideceği merak konusu.

Sayın Cumhurbaşkanımın Mustafa Akıncı’nın da kongremize, geçtiğimiz kongrelerde olduğu gibi destek olacağı inancındayız. Bu amaçla kendisini ziyaret edeceğiz. Önceki kongrelerde hem Kemal Yücel Araştırma Onur Ödülü hem de genel anlamda kongremize yaptığı katkılardan ötürü teşekkür ederiz.

Kongredeki diğer bir etkinlik türü de ‘atölyeler’ olacaktır. Değişik alanlardan akademisyenlerin kendi çalışma alanları ile ilgili atölyeleri yer alacaktır. İlgi duyan eğitim paydaşlarının söz konusu atölyelerden yararlanmaları sağlanacaktır. Kongre ile ilgili tüm ayrıntılı bilgiler www.kibirseab.org sayfasından elde edilebilir.

Kongreler her alan için önemli organizasyonlardır. Bilimsel veriler temelinde ilgili alanda düzenlemeler yapılmasına bir katkı sağlanmış olur. Bu nedenle kongrelerin düzenlenip ilgili alandaki bilimsel bulguların paylaşılmasına yardımcı olunur. Aksi halde gündelik bilgiyle ilgili alanda düzenleme yapılır.

Her yıl kongreye daha fazla sayıda araştırmacının katılması kongrenin güvenirliğini ortaya koymaktadır. Bu yılki kongrede Onur Kurulu da yer almış ve kongrenin güvenirliğini de artırmıştır. Onur Kurulu’nda Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC MEKB Sayın Cemal Gürsel Özyiğit, UFU Rektörü Abdullah Yücel Öztoprak ve Fırat Üniversitesi ile UFU’dan Sayın Prof. Dr. Hasan Bulut yer almaktadır.

Eğitim bilimindeki gelişmelerin ve bilimsel araştırmaların sonuçlarının paylaşılması KKTC için çok önemli olacaktır. Çünkü buralarda eğitim gerçekten ‘sistemsiz’dir. Siyasetin aldığı kararlar ile kurgulanmış ve kurgulanmaktadır. Bu büyük yanlıştan dönülmesi için eğitim araştırmalarının sonuçları katkı sağlayacaktır. Tüm eğitim emekçilerinin kongreye katılmaları arzu edilendir. Ortaya koyacakları bilginin büyüyerek özelde sistemsiz KKTC eğitimine, genelde ise eğitim sistemine yapacağı katkısı yadsınamaz.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı