Köşe Yazarları

4. Kemal Yücel Onur Ödülü Veriliyor…


Kıbrıs’ın tanınmış eğitimcilerinden merhum Kemal Yücel adına KKTC’de düzenlenmiş olan ödül yine sahibini bekliyor. Bu yıl 3 – 5 Aralık 2018 tarihlerinde, Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği’nin (KEAB), geleneksel olarak düzenlediği eğitim araştırmaları kongresi, Uluslararası Final Üniversite’si ile ortak düzenleniyor. Kongre ilk kez bir üniversiteyle birlikte düzenlendi.

  1. Kıbrıs Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi, Girne’de, Uluslararası Final Üniversitesi kampusunde düzenleniyor. Kongrede ‘4. Kemal Yücel Araştırma Onur Ödülü’ de verilecektir. 2009 yılındaki kuruluşu ile birlikte Sayın Kemal Yücel, KEAB’a üye olmuştu. Düzenli olarak kendisini evinde ziyaret etmeleri ve aidatı da bizzat her yıl ‘Eylül’ ayında kendisinden tahsil etmelerini istemişti. Böylece üyeliği aramızdan ayrılana kadar devam etmişti.

KEAB, Sayın Kemal Yücel’in aramızdan ayrılmasından sonra Yönetim Kurulu kararı ile Kemal Yücel Araştırma Onur Ödülü’nü hayata geçirdi. Böylece çok değerli bir insanı ve eğitim bilimcinin adını yaşatmış oluyor.

Sayın Kemal Yücel, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde 71 yaşında İngiliz Dili Öğretmenliği bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştı. Böylece eğitimi bilimi ile ilgili bir öğretim alanında bilim uzmanlığı kazanmıştı.

Öğrenmenin sınırı olmadığını her zaman bizlere söylüyordu. Kendisini evinde ziyaret ettiğim zaman, evinde kendisine bakan bakıcısından yanılmıyorsam Rusça öğrenmeye devam ettiğini söylemişti.

Gönlü de çok zengin olan bir kişilikti Kemal Yücel. Bana bir arabası olduğunu ancak yaşı gereği artık arabasını kullanamayacak durumda olduğunu söyledi. Devamında da arabasını bazı işlerini yapan bir genci çağırarak onu verdiğini söylemişti.

Kemal Yücel hocamız, eğitimin bir toplum için en temel uğraş olduğunu söylüyordu. Toplumun gelişmesi için öğretmenlerin çok daha fazla sorumluluk alması gerektiğini düşünüyordu. Bunun için de öğretmenlerin sürekli öğrenmesi ve öğrendiklerini de öğrencilere aktarmaları gerektiğini vurgulyordu.

Çok zengin bir kişilik olan Kemal Yücel örnek alınması gereken bir eğitimciydi. Ülkesini seven ve ülkesinin gelişmesi için neler yapılması gerektiğini sürekli sorguluyordu. KEAB’ın ilkelerini benimsemişti. KEAB’ın dünyadaki networklere ülkeyi dahil etme girişimlerini doğru bir adım olarak bulmuştu. KEAB sayesinde, uluslararası eğitim kuruluşları ile eğitimsel ilişkilerin geliştirilmesine katılıyordu. Bizlerin uluslararası kuruluşlara üye olup, onların ağlarına katılarak eğitimcilerimizin oralarda neler yapıldığını ve o çalışmalara dahil olmasını da yürekten istemişti. Bizzat KEAB yönetim kurulu üyesi olarak TV’deki bir programda bu ifadeleri dile getirdiğimde hemen aynı gün beni arayarak, yapacaklarınızı takdir ediyorum ve ben de sizin derneğe üye olmak istiyorum demişti; sonra da gel konuşalım dedi.

Bizler de kendisi ziyaret edip isteğini gerçekleştirmiştik

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı