Dünya

Trump’ın ‘Karadağ 3. Dünya Savaşı’nı çıkarabilir’ sözlerine tepki


ABD Başkanı Donald Trump’ın bir televizyon röportajında Karadağ için kullandığı, “Bu insanlar bir anda saldırganlaşabilir ve tebrikler, Üçüncü Dünya Savaşı’ndasınız.” ifadeleri bu ülkede tartışma yaratmış durumda.

BBC’nin Balkanlar temsilcisi Guy Delauney’nin bu açıklamaları sorduğu Karadağlılar, Trump ve ülke hakkındaki açıklamaları için, “en acaip başkan… aptalca ifadeler… şovmen..” gibi yanıtlar verdi.Tartışma, Trump’ın Amerikan televizyonu Fox TV’ye verdiği röportaj sonrası başladı.

FOX TV sunucusu Tucker Carlson, ABD’nin NATO’daki yükümlülüklerini sorgulayarak, müttefik bir ülkeye saldırı olması durumunda ABD’nin askeri yardımda bulunması gerekeceğini vurgulayarak, “Benim çocuğum Karadağ’a bir saldırı olursa neden bu ülkeyi savunmak durumunda olsun” diye sordu. ABD Başkanı Trump ise “Bu insanlar güçlü insanlar, aynı zamanda kavgacılar da… bir anda saldırganlaşabilir ve tebrikler, Üçüncü Dünya Savaşı’ndasınız” dedi.

Carlson’ın sorusu da Trump’ın buna yanıtı da NATO Antlaşması’nın “kolektif savunma”yı düzenleyen 5’inci maddesi ile ilgiliydi.

NATO Antlaşması’nın ‘kollektif savunma’yı düzenleyen 5’inci maddesi daha önce yalnızca 11 Eylül 2001 sonrası ABD tarafından işletilmişti.

Geçen yıl NATO’ya kabul edilen Karadağ’daki siyasiler ise Trump’ın “Üçüncü Dünya Savaşı” çıkışına karşı peş peşe tepki açıklamalarında bulundu.Başa dön tuşu