Dünya

30 kadına HIV virüsü bulaştırdı, 24 yıl hapse mahkum edildi
İtalya’da, HIV taşıdığını bile bile onlarca kadınla korunmasız cinsel ilişkiye giren ve 30 kadına virüsü bulaştıran bir adama 24 yıl hapis cezası verildi.

İtalya’da 33 yaşındaki Valentino Talluto, HIV taşıdığını bilmesine karşın korunmasız cinsel ilişkiye girerek 30 kadına virüs bulaştırdığı gerekçesiyle hapse mahkum edildi.
Talluto’nun AIDS hastalığına yol açabilen virüsü taşıdığı 2006’da teşhis edildi.33 yaşındaki adamın, bu tarihten 2015’te tutuklanmasına kadar 53 kadınla korunmasız cinsel ilişkiye girdiği tespit edildi.

Kadınların verdiği ifadeye göre Talluto, prezervatife alerjisi olduğunu ya da kısa süre önce HIV testi yaptırdığını ve sonuçların temiz çıktığını söyleyerek kadınları korunmasız seks yapmaya ikna ediyordu.

Talluto’dan virüsü edinen 3 kadının, daha sonraki partnerleri ve bir kadının bebeğine de virüsün bulaştığı belirlendi.

Ölüme sebebiyet suçlamasıyla 24 yıl hapis cezası

Talluto savunmasında, “Bu kadınların birçoğunu ailem ve arkadaşlarımla tanıştırdım. Eğer amacım en fazla sayıda insana hastalık bulaştırmak olsaydı bu insanları hayatıma sokmazdım, barlarda tanıştığım insanlarla günübirlik seks yapardım” dedi.

Ancak Talluto’nun birlikte olduğu bazı kadınların kendisine HIV taşıyıcısı olup olmadığını sorduğunda bunu reddettiği ortaya çıktı.

Savcılığın “ölüme sebebiyet verme” amacı taşıdığı gerekçesiyle ömür boyu hapsini istediği Talluto hakkındaki karar dün akşam açıklandı. Roma’da görülen davada mahkeme, Talluto’yu 24 yıl hapse mahkum etti.

Başa dön tuşu