3 yıl hapis yatacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 3, 2022
Kıbrıs

3 yıl hapis yatacak

3 yıl hapis yatacak

AF YOK: Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran: Uyuşturucu suçları salgın bir hastalık gibi yayılıyor. Verilen cezaların korkusuzca halkı zehirleyebileceğini sananlara ibret olmalı. Bu suça 18 yıla kadar ceza öngörülüyor. Hafifletici nedenlerle 3 yıl hapsi uygun bulundu

Devrim DEMİR
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, aralık ayında Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’ne bağlı polis ekipleri tarafından Lefkoşa’da tasarrufunda 18 gram 195 miligram Bonzai ile suçüstü yakalanan ve polisin elinden kaçan Ümit Karaduman hakkındaki kararını dün açıkladı. Mahkeme “Uyuşturucu alma” suçundan 2 aydır Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak bulunan Ümit Karaduman’ı 3 yıl hapislik cezasına mahkum etti.
Ömer Güran başkanlığında, Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı ve Yargıç Alev Ulunay’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını Mahkeme Başkanı Ömer Güran okudu.


Ömer Güran: Uyuşturucu suçu artmaya devam ediyor
Başkan Ömer Güran, ciddi suçlar arasında yer alan uyuşturucu suçlarının küçücük ülkemizde salgın bir hastalık gibi yayılmaya devam ettiğine dikkat çekti. Mahkemelere bu tür suçlar karşısında büyük görevler düştüğünü belirten Güran, verilecek olan cezaların sanığa ve bu suçu işlemek isteyenlere ibret verici olması gerektiğini vurguladı.
Ömer Güran, uyuşturucu suçlarının artması ile ilgili toplumun giderek sağlık ve psikolojik yönden bozulduğunun altını çizdi.

“Toplumu endişeye sürüklüyor”
Ömer Güran, sanığa ceza takdir ederken suçun işleniş şekli, sanığın kişisel durumunun dikkate alındığını, sanığın işlemiş olduğu “Uyuşturucu bulundurma” suçunun oldukça ciddi ve toplumu endişeye sürükleyen suçlar olduğunu kaydetti.
Güran, bu tür suçların yaygınlaşarak, gün geçtikçe artmakta olup kamu vicdanını rahatsız edici boyuta geldiğini vurguladı.

Benzer suçlardan mahkumiyeti var
Ömer Güran sanığın tasarrufunda bulunan uyuşturucunun miktarına dikkat çekerek, sanığın 23 yaşında genç bir suçlu olduğunu, benzer suçlardan geçtiğimiz ekim ayında yargılanarak, 100 TL para cezası aldığını da anımsattı.

Yasa koyucular 18 yıla kadar hapislik öngörüyor
Mahkeme Başkanı, sanığın çaresizlik ve kişisel zayıflığı tesiri altında işlemiş olduğu suçtan dolayı mahkemeden özür dilediğini belirtti.
Sanığa ceza takdir ederken kişisel durumunun etraflıca izlendiğini söyleyen Güran, “Sanığın tasarrufunda bulunan uyuşturucu madde 18 gram 195 miligram olmasına rağmen, tacirliğini yaptığı konusunda net bir olgu bulunmadı. Yasa koyucularda bu tür suçlarda 18 yıla kadar hapislik öngörürken, sanığın benzer suçlardan sabıkası olduğu göz önünde” dedi.

“En adil olan hürriyetini bağlayıcı ceza”
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Ömer Güran tarafından okunan kararda sanığın yeniden topluma kazandırılması için en adil ve en uygun olanının hürriyetini bağlayıcı ceza olduğunu söyledi. Güran, mahkeme heyeti sanık Ümit Karaduman’ı 3 yıl hapis cezasına mahkum ettiğini duyurdu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar