23 Nisan Törenle Kutlandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

23 Nisan Törenle Kutlandı

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]L[/dropcap]efkoşa Atatürk Stadyumu’ndaki tören 09.30’da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın çocukların ve halkın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamasıyla başladı.

Törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanısıra Başbakan Hüseyin Özgürgün, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KTBK Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt, Güv.K.K Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ile diğer konuklar katıldı.


Törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşının okunmasının ardından öğrenciler şiirler okudu.

günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Zilan Ergün, 23 Nisan’ın dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olduğunu ifade ederek, bu günde dünya barışının korunması için tüm dünya çocuklarıyla birlikte şarkılar söyleyerek barış ve birliktelik mesajı verdiklerini kaydetti.

Ergün, gelEceğin nesilleri olarak 23 Nisan sayesinde kurulan dostluklarla dünyaya daha büyük umutlarla baktıklarını ve geleceğe daha emin yürüyeceklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından tören geçişi yapıldı. Çocukların Resmi geçidini Akıncı ile Berova ayakta izledi.

Resmi geçitte uluslararası çok festivaline katılan konuk ekipler de yer aldı

Tören geçişinin tamamlanmasından sonra öğrenciler 23 Nisan gösterilerini sundu.

BEROVA

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova törende yaptığı konuşmada, 23 Nisan’ı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlemekten gurur ve mutluluk duyduklarını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, yarınlarımızın güvencesi çocuklara hediye ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın, bu alanda hem dünyada bir ilki oluşturduğunu, hem de geleceğin Cumhuriyet nesillerine, Ata’nın verdiği önemi ifade ettiğine işaret eden Berova, şöyle devam etti:

“23 Nisan ve milli bayramlarımız önemlidir: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, siz çocuklarımızı daha aydınlık, refah ve güvenli yarınlara taşıyabilmemiz için ortak bir paydada buluştuğumuz gündür.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 96. Yıldönümüne ulaşmanın verdiği heyecan, gurur ve mutlulukla bugün bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını daha hep birlikte coşku içerisinde kutluyoruz.

Bugün burada bu coşkulu ve büyük günü kutlarken aramızda dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çocuklarımızla birlikte olmaktan son derece mutluyuz, gururluyuz. Bu bayramı bizlerle kutlayan ve hafızalarımızda tatlı bir iz bırakan dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş çocuklarımıza ve onlara katkıda bulunan kıymetli öğretmenlerine teşekkür ederiz.”

Milli Eğitim Bakanı Berova, “her şeyin en güzeline layık olduğunu” belirttiği çocuklara ise şöyle seslendi:

“Okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, sorgulayan, çözüm üretmeye yönelik eleştirebilen, güncel ve çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen, eğitime önem veren bireyler olarak sizleri yetiştirmek ülkemiz ve insanlık adına büyük bir adımdır.”

Berova, Atatürk’ü ve kendilerine emanet ettiği büyük eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılıkları, çocuklara anlatmaları gerektiğini belirterek, “Anlatmalıyız ki gelecek kuşaklar uyanık, kararlı ve bilinçli olabilsinler. Tarihi ve kültürel mirasımızı koruma ve kollama konusundaki ödevlerini yerine getirebilsinler” dedi.

Özdemir Berova, tüm dünya çocuklarının sevginin, kardeşliğin ve barışın hakim olduğu ve süregeldiği bir dünyada el ele yaşaması ümidiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak, konuşmasını Atatürk’ün çocuklara söylediği şu sözlerle tamamladı:

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar