23 Nisan coşkuyla kutlandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 8, 2023
KıbrısManşet

23 Nisan coşkuyla kutlandı

 

AKINCI ÇOCUKLARIN BAYRAMINI KUTLADI: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Başkent Lefkoşa, ilçe merkezleri ve bucaklarda resmi törenler düzenlendi. Lefkoşa Atatürk Stadı’ndaki tören Cumhurbaşkanı Akıncı’nın çocukların bayramını kutlamasıyla başladı

BEROVA’DAN BİRLİK MESAJI: Milli Eğitim Bakanı Berova: Bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, çocuklarımızı daha aydınlık, refah ve güvenli yarınlara taşıyabilmemiz için ortak bir paydada buluştuğumuz gündür

GÖSTERİLERİ İLE BÜYÜLEDİLER: Yurdun dört bir yanında yapılan kutlamalarda çocuklar şiiriler, şarkılar ve dans gösterileri ile izleyenleri büyüledi. Aileler çocuklarının başarıları ile gururlanırken çocuklar da bayramın coşkusunu yaşadı 

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]T[/dropcap]ürkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” Başkent Lefkoşa’da Atatürk Anıtı’nın ardından Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen törenle kutlandı.[images_grid auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”five” lightbox=”no” source=”none”][/images_grid]İskele Cumhuriyet Stadı (kesin girecek) 1461408788 1461408660 1461396662


Başkent’in yanı sıra, Mağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele ilçe merkezleri, bucaklarda ve köylerde de törenler düzenlendi.

Lefkoşa Atatürk Stadyumu’ndaki tören 09.30’da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın çocukların ve halkın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamasıyla başladı.

Törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanısıra Başbakan Hüseyin Özgürgün, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KTBK Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt, Güv.K.K Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ile diğer konuklar katıldı.

Törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşının okunmasının ardından öğrenciler şiirler okudu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Zilan Ergün, 23 Nisan’ın dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olduğunu ifade ederek, bu günde dünya barışının korunması için tüm dünya çocuklarıyla birlikte şarkılar söyleyerek barış ve birliktelik mesajı verdiklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından tören geçişi yapıldı. Çocukların Resmi geçidini Akıncı ile Berova ayakta izledi.

Resmi geçitte uluslararası çok festivaline katılan konuk ekipler de yer aldı Tören geçişinin tamamlanmasından sonra öğrenciler 23 Nisan gösterilerini sundu.

Berova: Çocuklar her şeyin en güzeline layıktır

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova törende yaptığı konuşmada, 23 Nisan’ı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlemekten gurur ve mutluluk duyduklarını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, yarınlarımızın güvencesi çocuklara hediye ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın, bu alanda hem dünyada bir ilki oluşturduğunu, hem de geleceğin Cumhuriyet nesillerine, Ata’nın verdiği önemi ifade ettiğine işaret eden Berova, “23 Nisan ve milli bayramlarımız önemlidir: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, siz çocuklarımızı daha aydınlık, refah ve güvenli yarınlara taşıyabilmemiz için ortak bir paydada buluştuğumuz gündür” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Berova, “her şeyin en güzeline layık olduğunu” belirttiği çocuklara ise şöyle seslendi:
“Okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, sorgulayan, çözüm üretmeye yönelik eleştirebilen, güncel ve çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen, eğitime önem veren bireyler olarak sizleri yetiştirmek ülkemiz ve insanlık adına büyük bir adımdır.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar