KıbrısManşet

2014’teki KOOP bank soyguncuları Mersin’de tutuklandı
2014 yılında Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankasına ait aracı durdurarak soyduğu ve 3 milyon TL’yle birlikte yurtdışına kaçtığı iddiasıyla halen aranan KOOP Bank soyguncuları, eski polis subayı Mustafa Çetereisi ile soygunun ardından tutuklanan ve serbest bırakılan kardeşi Bilay Çetereisi Mersin’de bir dolandırıcılık çetesinin üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandı.

Mersin’de sahte evrak düzenleyerek, başkasına ait dükkanları üzerine alan şahıslar nefes kesen operasyonla yakalandı. Yurt dışında yaşayan bir vatandaşın kimlik bilgilerini ele geçiren çete, ardından vatandaşa benzeyen birini ayarlayarak, sahte kimlikle dükkanları kendi adamlarına sattılar. Daha sonra aralarında para yüzünden kavga çıkan şüphelilerden 3’ü tutuklandı. Bu olayın ardından diğer şahısları hem fiziki hem de teknik takibe alan Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, şahısların 2 dükkanı usulsüz bir şekilde üzerlerine geçirdiklerini tespit etti.
Mersin’de sahte dublör tutup 1 Milyon Liralık dükkan aldılar 

Yapılan detaylı incelemede şüphelilerin yurt dışında yaşayan bir vatandaşın kimlik bilgilerini ele geçirdikleri, ardından dublör kullanarak 1 milyon liralık dükkanları üzerlerine aldıkları belirlendi.Olayların ardından ellerindeki dükkanları satmaya çalışan çete üyeleri, nefes kesen operasyonla suçüstü gözaltına alındılar. Satış için tapu müdürlüğüne gelen 4 şüpheli, polis tarafından gözaltına alınarak, emniyet müdürlüğüne götürüldü.

2’si tutuklandı

Emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen şahıslardan 2’si tutuklanırken, 2’si is adli kontrolle serbest bırakıldı. Olayla ilgili 1 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor

Öte yandan, çete lideri olan M.Ç.’nin dublör ile tapuda satış yapma ve gözaltına alınma anları güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi. Görüntülere göre dublör ile tapuya satışa gelen M.Ç., burada dükkanları üzerine alıyor. Rahat tavırlarıyla dikkat çeken şahıslar, bir ara kameraları fark edince yüzlerini gizlemeye çalışıyor. Ayrıca şahısların polisler tarafından kelepçelenip, emniyete götürülme anları da kameralar tarafından görüntülendi.

2014 soygunu nasıl olmuştu

Kooperatif Merkez Bankası’nın Lefkoşa’daki merkez şubesinden, Güzelyurt şubesine 3 milyon TL taşıyan ZJF 735 plakalı araç, 24 Temmuz 2014 tarihinde saat 10.30 sıralarında Mevlevi köyü yakınlarında seyrederken, Ford marka plakasız araçtan inen silahlı ve kar maskeli 2 kişi tarafından durdurulmuş ve soyulmuştu.

Başa dön tuşu