20 Temmuz’u, çağdaş hale getirin - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Spor

20 Temmuz’u, çağdaş hale getirin

20 Temmuz’u

 

Coşkun KUTAY


Girne’de bulunan ve 1974 yılı öncesinde inşa edilmiş bulunan 20 Temmuz Stadı; tarafımızdan kullanılmaya başlandığı günden bu yana, “çok gerekli” olan tadilatların bile “Koca karıya, genç kız makyajı” şeklinde müdahale edilmesi sonucu, SOS vermeye devam ediyor. Ve yine de sorunların “kökten çözümü” yerine, “geçici” tedbirlerle halledilmeye çalışılması, “problemlerin” geleceğe taşınmasına neden oluyor.

Kanserojen tehlikesi taşıyan tribünler, sökülmüyor boyanıyor

Bu çerçevede, deprem veya herhangi bir nedenle kırılması veya deforme olması halinde, kanserojen ihtiva etmesi nedeniyle sporcu-seyirci ve dolayısı ile “insan sağlığını” önemli ölçüde tehdit eden tribünler bunların başında geliyor. İlgililer, tribünlerin tamamının sökülmesi halinde; kırmadan sökmenin ve naklinden sonra örtmenin, hem daha tehlikeli ve hem de daha fazla zehrin doğaya yayılmasına neden olacağını belirtiyor. Ayrıca bu işlemin, Avrupa Birliği standartlarına göre yapılmasının, “imkansıza yakın” olduğunu dile getiriyor. Bu nedenle de;  şu anda tribünlerin tavanı, akrelik koruyucularla alttan ve üstten boyanıyor ve üzerine yapıştırma usulü koruyucu kaplama atılıyor. Ve bu süratle tribünlerin, güneş ve rüzgardan korunması sağlanıyor. Ama, günümüz teknolojisinden yararlanıp, sorunun nesilden nesle taşınmaması ile ilgili proje üretilmiyor.

Seyirciler maçları beton üzerinde izliyor

Bu arada, aylar önce sökülen ve seyircilerin bütün kış boyunca beton üzerinde oturarak müsabaka izlemelerine neden olan “koltukların”, tribünlerin boyanmasından sonra ancak yerlerine takılacak olması, tribün sorununun hallini meçhule doğru sürüklüyor.
Tıpkı, 23 Kasım 2012 tarihinde yağan şiddetli yağmur nedeniyle yıkılan stat çevre duvarlarının, ilgili daire tarafından bu güne kadar onarılmadığı, hakem ve futbolcu soyunma odaları ile seyircilerin yararlanacağı tuvaletlerin “hazin durumunun”, ilgililerin dikkatini çekmediği gibi.

20 Temmuz’a çağdaş yeni tribün

Siyasilerin zamanında, seçim yatırımı çerçevesinde gündemlerine alıp, yaptırdıkları “tesisleri” düşündüğümüz zaman Girne 20 Temmuz Stadı’nın hak ettiği değeri alamadığı ortaya çıkıyor. Bir de, Girne Bölge Amiri Ogün Güntem ve ekibinin özverili çalışmalarıyla ayakta duran ve ülkemizin “yüz akı” konumunda olan 20 Temmuz çim sahası çevresine, “tesis fakiri” Girne bölgesi takımları için, sil-baştan çağdaş ve sağlıklı bir tribün yapılması sporseverlerin tek beklentisi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar