KıbrısManşet

19 yaşında dalgalara yenik düştü


3 arkadaşıyla Gaziveren’deki sahilde yüzmeye giden 19 yaşındaki Nuşura Çevik, arkadaşları kadar şanslı olamadı. Yüksek dalgalara yenik düşen 3 kızdan 2’si kurtulurken genç Nuşura hayatını kaybetti

Gürsel KARAGÖZLÜ

Lefke Avrupa Üniversitesi Hukuk 2’nci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Nuşura Çevik, Gaziveren’de bulunan Afrodit Sitesi sahilinde yüzerken boğularak hayatını kaybetti.

Çevik, iki kız arkadaşı ile birlikte kalmakta oldukları Güzelyurt’taki yurttan otobüs ile saat 12.30 sıralarında Gaziveren köyüne giderek Gaziveren’de bulunan Afrodit Sitesi sahilindeki denize girdi.

Saat 13.00 sularında denizin dalgalı olması dolayısı ile dalgalara kapılan genç kızlar, çığlık atarak yardım istedi.

Kızların imdadına Gaziveren Afrodit Sitesi barında oturmakta olan  vatandaşlar koştu. Görgü tanıklarına göre vatandaşların denizin en uzağında bulunan Sevim isimli kızı sahile çıkarmaya çalıştığı, diğer vatandaşların ise Nuşura Çevik ve diğer kızı sahile çıkartmaya çalıştığı kaydedildi.

Sevim ve diğer kız kurtarılırken Nuşura Çevik isimli kızı ambulansla hastaneye götürülürken hayatını kaybetti.

Bir müddet hastanede bekletilen Nuşura Çevik’in cansız bedeni otopsi yapılmak üzere polis ambulansı ile Lefkoşa Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Nuşura Çevik’in konu plajda vefat etmesi ile burada ölenlerin sayısı 3 e çıkmış oldu.

 

“Tehlikeli bölge levhası vardı”

Nuşura Çevik ve arkadaşlarının denize girdikleri bölgede yerde ve sahilin başka yerlerinde, “Güçlü Dalgalar-sadece profesyoneller, “ Hafif Dalga- çok dikkatli yüzünüz”, Durgun su- dikkatli yüzünüz”,” Yüzücülerin can güvenliği kendisine aittir. Cankurtaran hizmeti yoktur” ve “Aphrodite Beach Front Village yüzenlerin can güvenliğinden sorumlu değildir” levhasının mevcut olduğu ifade edildi.

 

“Cankurtaran yok”

Vatandaşlar, sahilde ne cankurtaran ne de bir önelme olmadığını ifade ederek bu durumun yasalara aykırı olduğunu söyledi. Anayasa’nın 38. Maddesi ve 26/1993 sayılı “Plajların Kullanımı ve Denetimi Yasası”na göre her plajda cankurtaran ve bu cankurtaranların da sertifikalı olması gerekiyordu.

 Başa dön tuşu