Poli

15 Dakikalık Şöhret!Constantinos-Hadjichristofi
Constantinos Hadjichristofi

Bir radyo programına katılarak orada en basit gerçekleri dile getirdim ve bir anda ünlü oldum. Sanırım birçok kişinin beni tebrik edip cesur olduğumu söylemelerinin sebebi Rumca konuşan Kıbrıslıların deyimi ile “ σιωπα να περασουμε”, Türkçe konuşan Kıbrıslıların tabiri ile ise “sin da gal” yani sessizce günü geçirelim mantığını bir anlamda ters çevirmemdi. Dile getirdiğim şeyler büyük bir açıklama değildi aslında, kuzeyde Türkçe konuşan Kıbrıslı eşiyle birlikte yaşayan Rumca konuşan bir Kıbrıslının her gün gerçekliği ile ilgiliydi. Kuzeydeki hayatımdan bahsederken Türk akrabalarım olduğunu ve Türkiye’yi sıklıkla ziyaret ettiğimi; 3 yaşında ailesiyle birlikte Türkiye’den adaya gelip yerleşen ve burada büyüyen bir arkadaşım olduğunu ve kanımca arkadaşımın artık bu adaya ait olduğunu söyledim. Adanın kuzeyinde kimsenin günlük konuşmalarında yaşadıkları yerden bahsederken “işgal altındaki bölge” tanımını kullanmadığını ve daha da ileri gidip, 3 seneyi aşkın kuzeyde yaşama tecrübeme dayanarak Kıbrıslı Türklerin kendi bölgelerinde yunan milliyetçiliğinden uzakta güven içinde hissettiklerini de belirttim. 8 yaşındaki yeğenimiz Atlas’ın ise adanın güneyinden bahsederken naif bir biçimde “ sizin tarafta…” diye bahsettiğini de ekledim.

Söylediklerim dinleyicilerin olumsuz yorumları arasında kayboldu. Bugüne kadar alışılagelmiş söylemlerin dışına çıkmam rahatsızlık yaratmama sebep oldu.

İtiraf etmem gerekir ki “15 dakikalık şöhret”imden çok zevk aldım, hatta belki biraz fazla zevk almış bile olabilirim. Yeni facebook arkadaşlarım arasında 3 üniversite hocası, 4 de gazeteci var artık. Sosyal medyada yayınlanmasından sonra 488 beğeni ve 8 yorum aldım. Yorumların çoğu pek de olumlu sayılmazdı. Bana “enayi/asalak”, eşimle ikimize ise “küçük insanlar” deyenler oldu. Yorumların birinde tekerleği bulduğumu sandığımı söyleyen bile çıktı. Benzetmenin arkasındaki mantığı hala anlamaya çalışıyorum. Yorumların ortak paydası ise yapıcı hiçbir şeyin ortaya konulamaması idi. Her şeye rağmen gene de paylaşmak gerek, çünkü ancak değişim etkileşimle gelebilir. Biyolog Teorisyen Freeman’ın “Evrendeki evimiz” kitabında izah ettiği gibi en küçük hücreden başlayarak her şey birbiriyle etkileşim içine girerek gelişir. İnsan ırkının ise en güçlü etkileşim aracı dilidir.

Radyo dalgaları ile gelen şöhretime geri dönersek ayaklarımı tekrar yere bastıran en çok dinlenenler listesinde birinci sıradaki haber oldu. Bir İngiliz korosunun “Kokoraki (küçük horoz)” adlı Yunanca çocuk şarkısını söylemeleri 1000 beğeni ile birinci sırada idi! Çocukluğumda anneannemin bize söylediği bu çocuk şarkısı benimle birlikte birçok kişinin çocukluk anılarını canlandırdığından olsa gerek dinleyicilerden tam puan aldı. Kıbrıslılar asla sizi seçimleri ile şaşırtmazlar!

Radyonun web sitesindeki en çok okunan 3üncü hikaye ise, 13 beğeni ile Michael Schumacher’in yavaş yavaş kötüleşen sağlık durumu hakkındaki haberdi. Bizim gerçek, sevgi ve orta yol ile ilgili hikayemiz, 7 kere dünya şampiyonu yarışçıyı geçmişti. Demek ki hala umut var… Umut aslında hep var.
Başa dön tuşu