KıbrısManşet

14’ünün kimliği henüz belirlenemedi


Yeni Erenköy açıklarında teknelerinin batması sonucu yaşamını yitiren 19 sığınmacının 5’inin kimliği belirlendi Yeni Erenköy açıklarında sığınmacıları taşıyan teknenin batması sonucu cesetlerine ulaşılan 19 kişinin otopsi işlemleri yapıldı.

Adana Adli Tıp Kurumunda otopsi işlemleri tamamlanan 2’si kadın 19 kişiden 5’inin kimliği tespit edildi.

 

mülteci

Cenazeler, işlemlerin ardından Adana Büyükşehir Belediyesine ait cenaze araçlarıyla kentteki çeşitli mezarlıkların morguna kaldırıldı.

 

Batan teknedeki grupta yakınları bulunan çok sayıda Suriyeli ise teşhis için Adli Tıp Kurumuna geldi.

Suriyeli Ali Litto, kuzeninin batan teknede olduğunu belirterek “Nereye gidecekleri konusunda bir bilgim yok. Hayatını kaybedenler arasında olup olmadığını belirlemek için buraya geldim. Onu sağ bulmayı ümit ediyoruz.” diye konuştu.

 

Kurtarılanlar Taşucu’nda

Göçmenlerin bulunduğu Taşucu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Erkek Öğrenci Pansiyonu’na giden Suriyeliler, yakınları hakkında bilgi alabilmek için yetkililerle görüştü.

Pansiyondan çıkışta gazetecilere açıklama yapan Eymen Ubeyd, teknede bulunan üç yakınının öldüğünü öğrendiğini belirterek, çok üzgün olduğunu söyledi.

Halid Revaf da teknede tanıdıklarının olduğunu anlatarak, onlarla ilgili bilgi almak için ilçeye geldiğini belirtti.

Bu arada, Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, emniyet ve jandarma ekiplerinin ortak çalışmasıyla yürütülen soruşturma kapsamında ifade alma işlemleri de sürüyor.

İlçedeki jandarma karakolu ve polis merkezine götürülen göçmenler ifadesi alındıktan sonra Taşucu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Erkek Öğrenci Pansiyonu’na getiriliyor.

Tüm ifade alma işlemlerinin tamamlanmasının ardından göçmenlerin Mersin Valiliğine bağlı İl Göç İdaresi Müdürlüğüne sevk edileceği belirtildi.

Yeni Erenköy’ün yaklaşık 30 kilometre açıklarında önceki gün 150 kişilik bir göçmen grubu tarafından yapılan yardım çağrısıyla bölgeye giden ekipler, 103 göçmeni sağ olarak kurtarmış, 19 göçmenin ise cansız bedenine ulaşılmıştı.

 

Başa dön tuşu