12 Dev Adam'ın umuda yolculuğu başlıyor! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
Spor

12 Dev Adam’ın umuda yolculuğu başlıyor!

A Milli Erkek Basketbol Takımı, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri için Filipinler’e gidecek. Olimpiyat Oyunları Elemeleri A Grubu’nda Kanada ve Senegal ile karışalayacak Milli Takım’ın maçları NTV SPor’dan naklen yayınlanacak. Ay-yıldızlı ekip, gece saatlerinde Atatürk Havalimanı’ndan Filipinler’in başkenti Manila’ya hareket edecek. Milli takım, 5-10 Temmuz’da düzenlenecek 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri A Grubu’nda Kanada ve Senegal ile mücadele edecek. B Grubu’nda ise Fransa, Yeni Zelanda ve ev sahibi Filipinler karşı karşıya gelecek. Ay-yıldızlılar, 5 Temmuz Salı günü ilk maçını Kanada ile oynayacak. Türkiye, gruptaki ikinci maçını ise 7 Temmuz Perşembe günü Senegal ile yapacak.

ÜÇ TAKIM OLİMPİYAT VİZESİ ALACAK

Sırbistan, İtalya ve Filipinler’de 18 takımın katılacağı elemeler sonucunda 3 takım, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları vizesi alacak. Ev sahibi olan her ülkede 6 takım mücadele edecek. Üçer takımlı iki grupta oynanacak maçlar sonunda gruplarını ilk iki sırada bitiren takımlar çapraz olarak eşleşecek. Çapraz eşleşme sonucunda rakiplerini mağlup eden takımlar, finale yükselecek. Final maçını kazanan takımlar da olimpiyat oyunlarına katılma hakkını kazanacak.


KADRO

Başantrenör Ergin Ataman yönetimindeki A Milli Takım’ın 14 kişilik kadrosunda şu oyuncular yer alıyor: Birkan Batuk, Cedi Osman, Doğuş Balbay, Furkan Korkmaz, Ender Arslan, Semih Erden, Oğuz Savaş, Ali Muhammed, Melih Mahmutoğlu, Barış Hersek, Sinan Güler, Kenan Sipahi, Samet Geyik, Ömer Aşık

HAZIRLIK DÖNEMİ

2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri için 6 Haziran’da hazırlıklarına başlayan A Milli Takım, şu ana kadar 5 hazırlık maçı yaptı. Çin ile yaptığı maçta 75-70 mağlup olan ay-yıldızlı takım, Yunanistan ile oynadığı iki karşılaşmayı da 78-52 ve 75-70’lik skorlarla kaybetti. Milli takım, Çek Cumhuriyeti’ni 92-65 ve Filipinler’i de 103-68 mağlup etmeyi başardı. A Milli Takım, bu süreçte ayrıca İtalya ile de bir antrenman maçı oynadı.

ELEME GRUPLARI

2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri’nin grupları şöyle:

Manila (Filipinler)

A Grubu: Türkiye, Senegal, Kanada

B Grubu: Fransa, Yeni Zelanda, Filipinler Belgrad (Sırbistan)

A Grubu: Sırbistan, Angola, Porto Riko

B Grubu: Japonya, Çek Cumhuriyeti, Letonya Torino (İtalya)

A Grubu: Yunanistan, Meksika, İran

B Grubu: Tunus, Hırvatistan, İtalya

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar