10 dakikada hayatınızı değiştirecek şeyler - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 28, 2024
Sağlık

10 dakikada hayatınızı değiştirecek şeyler

İşte sağlıklı yaşam için birkaç ipucu:

1. Yemeğe Tuzla Başlayın


Yemeğe başlamadan önce alınacak olan az miktarda tuzun, sindirimi kolaylaştıracağını biliyor musunuz?

Tuz sayesinde, gıdalardan alınan yağ, karbonhidrat ve protein bağırsaklarda daha kolay çözünür. Bu da sindirimi kolaylaştırır. Beyin, tuzun alınması ile harekete geçerek mideye bir uyarı gönderir. Bu şekilde midede sindirimi kolaylaştıran mukus adında bir tabaka oluşur. Özellikle A grubu kana sahip kişiler için bu, önemli bir detaydır. Çünkü bu gruba ait kişilerde mide asidi salgılama düzeyi düşüktür. Bundan dolayı et ve süt ürünlerinin sindirimi, bu grup için nispeten daha zor olmaktadır.

2. Mide Çevresine Masaj Yapın

Mide salgılarını arttırmak için başvurabileceğiniz bir diğer yol da masaj yapmak. Mide çevresine her gün yapacağınız 15-20 dakikalık bir masaj, yağ yakımını ve kan dolaşımını da hızlandıracaktır.

3. Elma Sirkesi Tüketin

Elma sirkesi için neredeyse her derde deva denilebilir: Osteoporoz, yüksek tansiyon, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu, saçta kepek, idrar yolları enfeksiyonu… Günde bir kez, özellikle sabahları açken alınacak 2 tatlı kaşığı elma sirkesi, uzun süreli kullanımda kemik ağrılarına son verir. Kalsiyum kaynağı olarak bilinen, kadınlarda osteoporoza (kemik erimesi) karşı koruma sağlayan elma sirkesi, ayrıca yüksek tansiyona karşı da koruma sağlar. Elma sirkesinin bileşiminde kalsiyum, potasyum, sodyum, fosfor, magnezyum, C vitamini ile B1, B2 ve B6 gibi vitaminler bulunur. Elma sirkesinin pH değeri vücudun pH değeri ile aynıdır. Böylece elma sirkesi, vücuttaki toksinleri hücrelere zarar vermeden atar.

4. Besin Çeşitliliği Önemli

Sürekli aynı şeyleri yemekten vazgeçin! Besin tüketirken çeşitliliğe önem verin. Doğal ve taze besinleri seçin. Hazır gıdalar ve hayvansal gıdalar tüketmektense, bitkisel gıdaları tercih edin. Öğünleriniz düzenli olsun; günde üç öğün yemeye özen gösterin.

5. Su İhtiyacınızı Yalnızca Su İçerek Karşılamayın

Günde 2 litre su tüketmemiz gerektiğini biliyoruz. Peki bu iki litre saf su mu olmalı? Hayır! İçtiğimiz çay, kahve, çorba, hatta yediğimiz meyveler bile su ihtiyacımızın büyük kısmını karşılar. Bir hafta boyunca her gün meyve ve sebze tükettiğinizi varsayarsak, vücudunuzun yarım litrelik su ihtiyacınızı karşılamışsınız demektir.

6. Çay-Kahve Molası

Kahvenin yüksek tansiyona sebep olduğu bilinen bir gerçek. Fakat ölçüsünü kaçırmamak şartıyla kahve, sağlık için faydalı da olabiliyor. Her gün iki fincan kahve tüketmek, kolon kanseri riskini dörtte bir, safra kesesinde taş oluşumunu ise neredeyse yarı yarıya azaltıyor. Çay içmenin ise kalp krizinden ölme riskini %50 oranında azalttığı biliniyor.

7. Ağız Kokusu İçin Lifli Yiyecekler

Ağız kokusu kimisi için bir sağlık sorunu olabiliyorken, kimisi için de o gün tüketilen bir besinin kötü bir sonucu olabiliyor. Bazı kokulardan dişlerimizi fırçalayarak kurtulabiliriz. Fakat yediğimiz besinlerin kokularından her zaman bu şekilde kurtulmak mümkün değil. Özellikle de bu kokuların kanda 24 saat kalabileceğini düşününce… Böyle durumlar için nefesimizi tazeleyecek yiyecekler tüketmek bir çözüm olabilir. Ağız kokusu için en çok tüketilen iki besin, elma ve havuçtur. Gıda lifi içeren bu iki besin, bu sayede tükürüğü temizler ve ağızda temiz bir koku bırakır.

8. Diş Fırçalarken Egzersiz Yapabilirsiniz

Diş fırçalamanın ağız sağlığı için faydası tartışılmaz. Diş fırçalarken yapabileceğiniz ufak egzersizler ise beden sağlığınız için faydalı olacaktır. Dişlerinizi fırçalarken tek ayak üstünde durmak, sırtınızı koruyan kasların çalışmasını sağlayacaktır. Sağ elinizle dişlerinizi fırçalarken sol ayağınızın üzerinde durmak, bir dakika sonra bunun tersini yapmak, bir egzersiz topunun üzerinde duruyormuş etkisi yaratacaktır.

9. Havuzdan Sonra Mutlaka Duş Alın

Havuz suyuna, zararlı bakterileri öldürmek için klor katılır. Fakat bu klor, yalnızca zararlı bakterileri değil, aynı zamanda yararlı bakterileri de öldürür. Bundan dolayı havuzdan çıktığınızda hemen duş alıp mayonuzu değiştirmeniz gerekir.

10. Su İçin

Sağlığınız için yapabileceğiniz en zahmetsiz şey su içmek. Sabah uyandığınızda içeceğiniz iki bardak su, organlarınızı aktive edecektir. Uykudan önce içeceğiniz bir bardak su ile de kalp krizi ve felç riskinizi azaltabilirsiniz. Yemeklerden önce içilecek bir bardak su ise hazma yardımcı olacaktır.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar