Kıbrıs

1 Eylül Barış Günü bu yıl da ortak etkinlikle kutlanacak


Ara bölgede iki toplumlu ortak etkinlik düzenlenecek 

Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden sendikalar ve dernekler, “1 Eylül Barış İçin Eylem ve Mücadele Günü” dolayısıyla ara bölgede ortak etkinlik düzenleyecek.

PEO, DEV-İŞ, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği, GÜÇ-SEN ve ÇAĞ-SEN’in 1 Eylül akşamı saat 19.00’da Lefkoşa ara bölgedeki Dayanışma Evi önünde düzenleyeceği etkinliğe, müzik ve ses sanatçıları da destek verecek.

Organizasyon dolayısıyla bugün ara bölgedeki Dayanışma Evinde basın toplantısı düzenlendi.

Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesine destek çağrısı

PEO Genel Sekreteri Pambis Kritsis ve KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil tarafından okunan ortak açıklamada, barışa, Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesine vurgu yapılarak tüm sendikal, siyasal ve sosyal örgütler desteğe çağrıldı.

Açıklamada, emperyalizmin bölgedeki çıkarlarını ileriye götürmek için dinci kesimleri kullanarak başlattığı kanlı kıyıma karşı Suriye, Irak, Afganistan, Türkiye ve dünyada direnen tüm halklarla dayanışma ifade edildi.

15 Temmuz 1974 ve 15 Temmuz 2016 darbe ve girişimleri de kınanan açıklamada, çözümün demokraside, hukukta, barışta, kardeşlikte, inanç ve düşünce özgürlüğünde olduğuna işaret edildi.

Sermaye ve ona hizmet eden uluslararası kuruluşların, emekçilerin yıllar boyu çetin mücadelelerle elde ettikleri hakları ve kazanımları ortadan kaldırmayı hedefleyerek işçi sınıfına karşı saldırılarını yoğunlaştırdığı ifade edilen açıklamada, bu politikalar sonucunda, dünya nüfusunun büyük bir bölümünün ekonomik eşitsizlik, sömürü ve yoksullukla mücadele ettiği, dayatılan kemer sıkma politikalarının çalışanları başka devirlere götürmeyi hedeflediği kaydedildi.

Kıbrıslı Türk ve Rumların da katı neo-liberal politikaların sonuçlarını yaşadıkları belirtilen açıklamada, küresel ekonomik kriz ve sonuçlarının Kıbrıslı Türk ve Rumlara aralarındaki dayanışmayla ortak mücadeleyi yoğunlaştırmaları gerektiğini gösterdiği belirtildi.

Açıklamada Kıbrıs’taki müzakere sürecinin ilkesel olarak desteklendiği belirtilerek, bölgedeki yabancılara değil; Kıbrıslıların çıkarına hizmet edecek ilkeli bir çözüm için mücadele edildiği, özgür, askersizleştirilmiş bir Kıbrıs istendiği ve NATO ya da askeri ittifaklara dâhil olma yönünde her fikrin reddedildiği vurgulandı.

Liderlere çağrı

Kıbrıs’taki liderlerin üzerinde anlaşmaya varılanlar maddeler temelinde daha büyük bağlılık ve kararlılıkla çalışmaya çağrıldığı açıklamada, iki toplumun ilerici güçlerinin ortak eylem ve dayanışmasının kin ve düşmanlığa karşı bir güç yaratarak, şovenizmin, ırkçılığın, milliyetçiliğin ve neofaşizmin geliştirilmesini önleyeceği belirtildi.

1 Eylül’de saat 19.00’da ara bölgedeki Dayanışma Evi önünde gerçekleşecek etkinliğe Kıbrıs Havaları Derneği (KIB-HAD) sanatçıları Selçuk Garanti, Andrulla Şanti, Gönül Gökberk ve Necla Egemen de destek verecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı