Yine UBP yine kurultay yine kargaşa

0
24
Yine UBP yine kurultay yine kargaşa

KÜÇÜK’ÜN İSTİFASI BEKLENİYOR… UBP’de gözler genel başkan İrsen Küçük’ün istifasına çevrildi. Küçük’ün istifası ile birlikte kurultay süreci resmen başlayacak. UBP’de bir grup “Eroğlu’nun yönetemeyeceği” bir yönetimin devamından yana. Karşılıklı kavgalar başladı

ATUN VE ERTUĞRULOĞLU… Başkan adaylığı çok sayıda isim etrafında tartışılsa da, iki isim öne çıkıyor. Tahsin Ertuğruloğlu, “Eroğlu karşıtı UBP’lilerin adayı” olarak öne çıkarken, Mağusa Milletvekili Sunat Atun da, “Eroğlu’nun desteklediği aday” olarak anılmaya başlandı

 HASİPOĞLU’NDAN KÜÇÜK’E AĞIR ELEŞTİRİ… Küçük’e en ağır eleştiri, Mağusa’da seçimi kaybeden Ertuğrul Hasipoğlu’ndan geldi. Hasipoğlu: Partiyi yerin dibine batırdı. O makamda bir gün dahi kalma hakkı yok. Tabanı kucaklayacak dinamik bir başkana ihtiyacımız var

 ATUN ADAYLIĞA SICAK… UBP Mağusa Milletvekili Sunat Atun, UBP’nin tüm kadroları ile yenilenmesi ve gençleşmesi gerektiğini belirterek, tabanın da bunu işaret ettiğini söyledi. Atun, “aday mısınız” sorusuna, “Üzerimde baskı var, değerlendiriyorum” demekle yetindi

Gizem ÖZGEÇ
Geçmiş kurultay sürecinden yaralar ayrılarak çıkan Ulusal Birlik Partisi (UBP), seçimde aldığı kötü sonucun ardından yeni bir kurultaya gidecek. UBP’de genel başkan İrsen Küçük, “tek adaylı kurultay” şartıyla istifasını sunacağını yetkili kurullara açıkladı. UBP’ye yakın kaynaklar, Küçük’ün önceki gün yapılan toplantıda , “Çok adaylı bir kurultay partiye daha da zarar verir. Aksi halde istifa etmem” dediği, bunun üzerine, UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün ve eski genel sekreter Ertuğrul Hasipoğlu ile arasında sert tartışmaların yaşandığını söyledi. UBP’de şimdi tüm yönetim organları çatırdıyor.

Ertuğruloğlu ve Atun
Başkan adaylığı çok sayıda isim etrafında tartışılsa da, iki isim öne çıkıyor. Tahsin Ertuğruloğlu, “Eroğlu karşıtı UBP’lilerin adayı” olarak öne çıkarken, Mağusa Milletvekili Sunat Atun da, “Eroğlu’nun desteklediği aday” olarak anılmaya başlandı.
Küçük’e en ağır eleştiri, Mağusa’da seçimi kaybeden Ertuğrul Hasipoğlu’ndan geldi. Hasipoğlu, “Partiyi yerin dibine batırdı. O makamda bir gün dahi kalma hakkı yok. Tabanı kucaklayacak dinamik bir başkana ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
UBP Mağusa Milletvekili Sunat Atun, UBP’nin tüm kadroları ile yenilenmesi ve gençleşmesi gerektiğini belirterek, tabanın da bunu işaret ettiğini söyledi. Atun, “aday mısınız” sorusuna, “Üzerimde baskı var, değerlendiriyorum” demekle yetindi.

Yenilenme istemi
Havadis’e konuşan UBP’liler, seçimde elde edilen sonuç için İrsen Küçük’ü işaret ederken, yeni dönemde partinin başına genç bir başkan geçmesi gerektiğine ve parti organlarının da yenilenmesi gerektiğine işaret etti.

Atun: Halk, UBP’ye “gençleş” dedi
Sunat Atun, UBP’de belli başlı hatalar yapıldığını ve bunların seçim sonuçlarını etkilediğini kaydetti. Atun, geçmiş kurultay sürecinin de UBP için oldukça yıpratıcı olduğunu, bunun etkilerinin görüldüğünü dile getirdi. Atun, dört yıllık iktidar döneminde iyi işler yapıldığını, ancak bunun yanında halkın tereddütte kaldığı konuların da olduğunu vurguladı ve “Gerekli mesajı almak lazım. Halk UBP’ye gençleşmesi yönünde de mesaj verdi. Yenilen, gençleş ve devleti yönetmeye talip ol dedi. Bunun iyice anlaşılması gerekir ve yeniden yapılanma şart” diye konuştu.

“Başkan adayı olmam için baskı var”
Atun, genel başkan İrsen Küçük’ün istifa edip partiyi kurultaya götüreceğini ilettiğini de belirtti ve süratle kurultaya gidilmesi gerektiğini vurguladı. Atun, “Ben partimde bana uygun görülen her türlü görevi kabul ettim, kaçmadım. Özellikle Mağusa bölgesinde partililerin ve halkın benim başkan olmam yönünde telkinleri var. Kurultay döneminde, Mağusa bölgesi Lefkoşa’dan da fazla oy aldı. Mağusa bölgesinin bu yönde bana yapmış olduğu ciddi baskılar var. Bunları değerlendireceğim” ifadelerini kullandı.

“Hataları tekrarlamamak lazım”
UBP’nin koalisyon sürecindeki tavrını ise yetkili kurulların belirleyeceğini kaydeden Atun, şu aşamada bir milletvekilinin mevcut durumla alakalı yorum yapmasının doğru olmayacağını belirtti. Atun, “Ülkeyi yönetme için aday olduk. Tüm olasılıkları değerlendireceğiz. Şu anda önemli olan UBP’nin yenilenmesidir. Halk net şekilde, UBP’de gençleşme ve yenilenme döneminin başlamasını istiyor. Bundan ders alınması lazım. Yapılan hataların tekrarlamayacak şekilde hareket etmek lazım” şeklinde konuştu

Tatar: Dengeleri koruyacak bir başkana ihtiyaç var
Eski Maliye Bakanı Ersin Tatar, dün itibarıyla kurultayda yer alacak isim üzerinde çalışmaların başladığını söyledi ve “Yarına kadar herkes düşünecek, değerlendirmeler yapılacak. Tek aday üzerinde bir yoğunlaşma var. Genel başkan İrsen Küçük’ün de tavrı bu yönde oldu. Tek aday üzerinde uzlaşmaya çalışacağız. Aksi halde çok adaylı bir seçimin yeniden sıkıntı yaşatacağı düşüncesi var. UBP büyük bit partidir. Teşkilatlardan görüşler ortaya çıkacak, bakacağız” şeklinde konuştu.
Tatar, kendisinin başkanlık düşünüp düşünmediğiyle ilgili ise net konuşmadı ve şöyle dedi:
“Bu partide herkes genç. Önemli olan dengeleri koruyacak, partiyi iyi yönetecek, yeniden iktidara taşıyacak bir oluşumu sağlayacak başkan seçilmesidir.”

 

Özgürgün: Küçük’ün tavrını bekliyoruz
UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün de, UBP’de yaşanan kavgalar ve kurultay sürecinin seçim sonuçlarına etki yaptığını kabul etti. Özgürgün, kurultayın UBP’nin aldığı yaranın en büyük sebebi olduğunu da dile getirdi. Genel başkan İrsen Küçük’ün henüz istifa edip etmeyeceğini bilmediğini ifade eden Özgürgün, etmesi halinde seçeneklerin değerlendirileceğini vurguladı. “Genel başkan olarak İrsen Küçük herhalde şu anda ciddi bir sıkıntı yaşamaktadır. O nedenle net olarak bir fikrim yok. Önce Küçük’ün yapacağını görmek istiyoruz” diyen Özgürgün, kendisinin başkanlık için net bir tavrı da olmadığını söyledi. Özgürgün, “Eğer partinin geleceğine yönelik, tabandan yoğun bir talep gelirse ve böle bir şey hissedersem görevden de kaçmam” dedi.

“Önce iç sorunlar…”
Özgürgün, seçim sonuçlarına bakıldığında çeşitli koalisyon alternatifleri bulunduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: “Bu alternatiflerin hangisinin olabileceği ancak görüşmelere başlandığında anlaşılır, Bizim şu anda kendi sıkıntılarımızı çözmemiz gerekir. Genel sekretere ve başkan seçim kaybetti. 14 vekilimiz var ancak grup başkanının kim olacağı bile belli değil. Öncelikle iç sorunları çözeceğiz, şimdi hükümetin ne olacağını düşünemiyoruz.”
ayrı karede
Dürüst: Aday ol istemi var
UBP Milletvekili Kemal Dürüst, UBP’nin geldiği noktadan itibaren tüm kadroları ile çok daha ciddi bir bir sürece adım atması gerektiğini kaydetti. Dürüst, partide belli bir oranda kadroların yenilemesi ve gençleşmesi, hatta bu kadrolar içinden kaliteli bir adayın öne çıkması gerektiğini belirtti. Parti genel başkanı İrsen Küçük’ün istifa edeceğini kendilerine açıkladığını da ifade ederek, şöyle konuştu: “Sayın Küçük, istifasını sunduktan sonra otuz gün içinde bir kurultay olacak. En azından 14 ay sonra yapılacak olağan kurultaya kadar bu sürece başkanlık yapacak kişinin uzlaşısı ile oraya gitmeli. KKTC siyasetinde yeni bir dönem başladı. Umarım ki UBP olarak bizler de yenilikçi, açılımcı anlayışları benimseyeceğiz.”
“Aday olmamı istiyorlar “
Dürüst, UBP içinde yaklaşık dokuz yıldan beridir vekillik yaptığını anımsattı ve “Günü geldiği zaman her işi hep birlikte tabanla birlikte değerlendireceğiz. Tabandan, bölgeden, Lefkoşa’dan Girne’den bu tür istekler var. Ama benim su an için bir söylemim yok” dedi. Dürüst, kurultaya tek adayla gidilmesi gerektiğini belirtti.
ayrı karede
Hasipoğlu: Eroğlu’nun etkisi
UBP eski Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu, kurultay sürecinin UBP üzerindeki etkilerine dikkat çekti ve çok sert konuştu. Hasipoğlu, “1992’de seyrettik aynı filmi. O zaman rahmetli Sayı Rauf Denktaş’tı, şimdi Derviş Eroğlu… Denktaş, o zaman dokuzlara destek vermişti, şimdi de Eroğlu sekizlere destek çıktı. Ve bu sonuç çıktı” dedi.
“Küçük’ün istifadan başka çaresi yok”
Hasipoğlu, UBP Genel Başkanı İrsen Küçük’ün ise istifadan başka şansı olmadığını vurgularken, “İstifa edecek, başka şansı kalmadı. Kriz yönetemedi. Partiyi bu hale getirdi. Kendisi de seçimi kazanamadı. Partililer ve halk kendisine destek vermedi. Orada durması artık mümkün değil. Bundan sonra herkesi kucaklayacak bir başkan seçilmesi gerekir. Artık kavgayı ortadan kaldıracak bir lidere ihtiyaç var. UBP çok güçlü bir partidir. Bu sıkıntıları da aşacağız” diye konuştu.