Üreticiden tüketiciye aracısız satış

22 Ağustos 2013 Perşembe | 09:51
Üreticiden tüketiciye aracısız satış
Kıbrıs Town Houses

BÖLGEDE YETİŞEN ÜRÜNLER SATILIYOR: Sadece yaz aylarında kurulan ve meyve ve sebze satışı yapan bu galiflerde bölgede yetişen ürünler satılıyor. Birçok vatandaş kendi yetiştirdiği ürünün satışını yaparken elerinde tükenen ürünleri ise köylülerinden satın alıyor

Karpaz anayolu üzerinde bulunan Ziyamet’le Kumyalı köyleri arasında meyve sebze satışı yapan doğal bir pazar oluştu.
Yol üzerinde en az 8 tane meyve sebze satışı yapan galif bulunuyor. Sadece yaz aylarında meyve ve sebze satışı yapmak için yol üzerine kurulan galifler özellikle tatil için Karpaz’a giden vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. 

Bölgede yetişen ürünler satılıyor…
Ziyamet’le Kumyalı köyleri arasındaki yola kurulan galiflerde bölgede yetişen ürünler satışa sunuluyor. Doğal ortamda yetiştirilen bu ürünler arasında, karpuz domates, kavun gibi meyve sebze yer alıyor. Ayrıca galifler de satılan ürünler arasında, Kıbrıs kültürüne özgü ceviz macunu, harnup pekmezi de yer alıyor.

Sadece yaz aylarında…
Yol boyunca kurulan ve meyve ve sebze satışı yapan bu galifler ise sadece yaz aylarında açık kalıyor. Asma yaprağının satılmaya başlamasıyla kurulan galifler, üzüm döneminin sona ermesiyle o yıl kapatılıyor.

Hem eğlence hem ticaret…
Yıllardır yaz aylarında Ziyamet Kumyalı köyleri yolu arasında galif kurarak meyve sebze satışı yapan vatandaşlar bir yandan ticaret yaparken diğer yandan eğleniyor.  Galiflerde meyve ve sebze satışı yapan kişiler misafirlerini de orada kabul ediyor.

Galifciler ne dedi?

Mehmet Özbolat
“Sattığımız meyve ve sebzeleri biz kendimiz yetiştiriyoruz. Burada gönen karpuzu ve üzümü satılıyor. Hepsi doğal ürünlerdir. Vatandaşların ilgisini çekiyor. Güzelyurt, Girne ve Lefkoşa’dan gelen müşterilerimizi bile var. Burada yetişen ürünler organik olduğu için yoğun ilgi görüyor. Ayrıca satış yapılan ürünler arasında harnup pekmezi, incir reçeli, turunç macunu gibi ürünler de var. Burada kendiliğinden bir pazar yeri oluştu. Sadece iki aylık bir süre boyunca meyve ve sebze satışı yapılıyor.”

Feride Özer
“Çok satışımız yok. Bölgemizde doğal ortamda yetişen ürünleri satıyoruz. Birçoğunu kendimiz üretiyoruz. Kendi yetiştirdiğimiz ürünler olmayınca da komşularımızdan satın alıyoruz ve burada satışını yapıyoruz. Burada yaprağın çıkma süresiyle üzüm mevsimi son bulana kadar kalıyoruz.”

 

Taner Akdeniz
“Burada kurduğumuz galifler bir buçuk ay açık oluyor. Kendi yetiştirdiğimiz meyve sebzeleri burada pazarlıyoruz. Kendi yetiştirdiğimiz ürünler yoksa bölge halkından satın alıyoruz. Karpaz’a giden vatandaşlar zaman zaman durup ürünlerimizden satın alıyor. Onun dışında çok iş yok. Ancak alan ürünlerimizi beğeniyor.”

Facebook Comments