Tümerkan: “BRTK, 50’inci yılında köklü değişikliklere hazırlanıyor”

11
Tümerkan: “BRTK

BRTK’nin 25 Aralık 2013’te 50’inci yılına girerken köklü değişikliklere hazırlandığını belirten Tümerkan, ileriye dönük projelerini TAK muhabirine anlattı.

Tümerkan “yaşanacak bu değişim, BRTK’nin Posta Dairesi’nin üzerinden BRT Sitesi’ne taşınmasıyla yaşadığı değişimden bile önemli” dedi.

“50’İNCİ YILDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLERİN HAZIRLIĞI İÇİNDEYİZ”

BRTK’nin 25 Aralık 2013’te 50’inci yılını kutlayacağına işaret eden Tümerkan, “50’inci yılda köklü değişikliklerin hazırlığı içindeyiz” dedi.

Göreve geldiğinde sürdürülebilir bir ekonomik yapı, çağdaş ve rekabete açık bir teknik altyapı ve kurumu ileriye taşıyacak bir  yasal mevzuat için çalışma başlattıklarını dile getiren Tümerkan, bu noktada TRT ile işbirliğini en üst noktaya çekmeye karar verdiğini anlattı.

“BRTK’nin 50’inci yılında yeniden yapılanması ve teknik altyapısının komple değiştirilerek çağdaş bir noktaya getirilmesi konusunda TRT ile mutabakata vardık. Bu mutabakatla BRTK 50’inci yılında yüzde 100 değişecek” diyen Tümerkan, 20 Temmuz günü Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da katılacağı bir imza töreniyle TRT ile BRTK’nin işbirliği protokolü imzalayacağını dile getirdi.

“300 METREKARELİK SEYİRCİLİ STÜDYO İNŞA EDİLECEK”

Mete Tümerkan, bu protokol gereği TRT’nin BRTK binasında bulunan kaba inşaatı tamamlanmış 600 metrekarelik alanda, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nin sağlayacağı 2 milyon Euro’luk destekle, 300 metrekarelik, 6 kameralı, son teknolojinin kullanıldığı bir stüdyoya inşa edeceği bilgisini verdi.

En geç 25 Aralık 2013 tarihinde bitmesi planlanan stüdyo projesinin uygulanmasının TRT tarafından yürütüleceğini kaydeden BRTK Müdürü Tümerkan, imzalanacak protokol kapsamında, BRTK 2 stüdyosunun da yenileneceğini aktardı.

Tümerkan, protokolle TRT’nin BRTK’ya içerik desteği de sağlayacağını, personel eğitimi ve telif hakları gibi konularda destek vereceğini, BRTK’nin TRT’nin yurt dışındaki temsilciliklerinden yaralanabileceğini, ayrıca TRT’nin KKTC temsilciliğinin de BRTK binasına taşınacağını belirtti.

“BRTK EKRANLARI YENİLENDİ”

10 Haziran’da başlayan yeni yayın dönemiyle BRTK ekranlarının yenilendiğine işaret eden Tümerkan, hem görsellik hem içerik açısından değişikliğe gidildiğini kaydetti.

Tümerkan, yeni yayın döneminde 43 yeni yapımın ekranlara geldiğini, haber stüdyosunun revize edildiğini, yeni HD canlı yayın aracının kullanılmaya başlanmasıyla dış çekimlere ağırlık verildiğini bildirdi.

“Görevimin 60’ıncı gününde TV ekranını ve radyo programlarını komple değiştirerek yeni bir ekran yarattık” diyen Tümerkan, insan odaklı, daha “sıcak”, insanıyla barışık bir yayıncılık yapmaya çalıştıklarını belirtti.

Tümerkan, görevinin 100’üncü gününde ise “BRTK’nin geleceğini doğrudan etkileyecek” değişikliklere imza atmaya hazırlandığını ifade etti.