En Üst

28 Mart 2017

Tekerlek yeniden icat edildi

Tekerlek yeniden icat edildi
Haber İçi Üst

Yıllardır ATV (her arazide kullanılmak için tasarlanan araçlar) ve diğer arazi araçları için hava ile şişirilmiş lastik geliştiren ABD’nin Polaris Defence firması, dayanıklı tekerlek teknolojisini bir adım ileri taşıyarak ‘havasız’ tekerlek üretti.

Non-Pneumatic Tire (Havasız lastik) olarak adlandırılan yeni nesil lastik, içine hava yerine son derece esnek bir ağ yapısına sahip. Standart bir lastiğe hasar vermeye ve patlatmaya yetecek olan nesneler, özel plastik kullanılarak üretilen bu lastiğe karşı etkisiz kalıyor.

Türkiye’de bürosu bulunan hafif zırhlı araç üreticisi Polaris firmasının sözcüsü Jason Difuccia, Fox News’e yaptığı açıklamada, “Geliştirdiğimiz lastik, bisiklet lastiğine benzer bir özelliğe sahip… Tekerin tabanı, kayalara, taşlara ve diğer yüzeylere dayanacak şekilde tasarlandı” dedi.

MERMİLERE BİLE DAYANIKLI
Gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen NPT projesini hazırlayan Resilient Technologies şirketini satın alan Polaris, lastiği kayalardan, ağaç dallarından ve lasitğe zarar verebilecek diğer yüzeylerden zarr görmeyecek şekilde geliştirdi.

NPT lastiği, üç özel bileşik bulunduruyor. Bunlar ağ yapısı, dış yüzeyini kaplayan lastik kayış ve dingile bağlanan çelik jant. Lastiğin kenarlarının açık olması, çamur, ağaç dalı, taş ve diğer kirlilik oluşturabilecek dış etkenlerin lastiğin içinden geçip gitmesini sağlıyor.

NPT, esnekliği ve özel yapısı sayesinde darbeleri de standart lastiklere kıyasla çok daha fazla emiyor. Yeni nesil lastik ayrıca, standart lastiklere kıyasla çok daha sessi.

Mühendisler, NPT’nin sağlamlığını test etmek için lastiği 50 kalibrelik mermilerle vurdu, 5000 saatlik sürüşe tabi tuttu. Değişik arazilerde denenen lastik, bir ray çivisi nedeniye zarar görse de, 1500 km daha yol almayı başardı.

Henüz fiyatı belli olmasa da, Diffuca NPT alan tüketicilerin yolda kalmayacakları konusunda kendilerini rahat hisseebileceklerini söyledi. ntvmsnbc

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King