TDP de Adaylık Başvurusunu Yaptı

6
TDP de Adaylık Başvurusunu Yaptı

Adaylar ve parti yetkilileriyle birlikte başvuruyu yapan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, başvurunun ardından basına açıklamada bulundu.
Yoğun bir hazırlık sürecinden geçtiklerini kaydeden Mehmet Çakıcı, adaylarını YSK’ya bildirdiklerini ve tüm değerlendirmelerin demokrasiyle, seçimle yapıldığını, sıraların da öyle belirlendiğini kaydetti.

TDP’nin  Kıbrıs Türk halkına layık olmaya hazır olduğunu ifade eden Çakıcı, “zamanı geldi” sloganıyla yola çıktıklarını, değişimin, yeniliğin, sivilleşmenin, hesap sormanın, ülkeyi düzeltmenin zamanının geldiğini, kurumların peşkeş çekilmesinin önüne geçilmesinin zamanının geldiğini, sendikalaşmanın, adaletin, hukukun, eşitliğin zamanının geldiğini söyledi.

Sandığa gitmemenin statükoya çalışmak, statükoyu dolaylı yönden kabul etmek olduğunu  dile getiren Çakıcı, öğrenilmiş çaresizliğin zamanı olmadığını, tüm Kıbrıs Türk halkının ayağa kalkması gerektiğini belirtti.
Kıbrıs Türk halkından TDP’yi birinci parti yapmasını talep ettiklerini söyleyen Çakıcı manifestolarının tümünü yerine getirmek için iktidara talip olduklarını vurguladı.

MAMALININ BAĞIMSIZ ADAYLIĞI

Önceden TDP’den aday olan Barış Mamalı’nın bağımsız aday oluşuyla ilgili bir soru üzerine Çakıcı, adaylık sıralamalarının seçimle olduğunu, herkesin demokrasiye uymasını beklediğini, Mamalı’nın  öyle uygun gördüğünü, kendisinin ise bu saatten sonra bir şey söyleyemeyeceğini kaydetti.

Çakıcı, “Onun sırası da beliydi, kimse ona ‘ayrıl da bağımsız aday ol’ demedi, dolayısıyla benden çıkan bir talep değildir bu,  kendisi öyle uygun gördüyse arkadaşımıza saygı duyarım” diye konuştu.