Taksim savaş alanına döndü

0
8

Polisin sabah 07.30'da müdahale ettiği Taksim'de gerginlik gece saatlerinde de devam ediyor. Saat 18.30 sularında ise polis, üzerindeki flama ve pankartları kaldırdığı Cumhuriyet Anıtı önünden AKM önüne geçti.

Polisin çekilmesiyle bölgedeki tansiyon bir süre düştü. Ancak daha sonradan AKM önünde bekleyen polis, göstericilerin binaya yaklaşması üzerine müdahaleye başladı.

Göstericiler polisin gaz ve tazyikli su ile yaptığı müdahaleye taş ve havai fişeklerle karşılık verince Taksim Meydanı savaş alanına döndü.

Meydanın birçok yerinde ateş yakan göstericiler, bir GSM oparatörüne ait mobil baz istasyonunu aracını da ateşe verdi.

Müdahale sırasında polisin plastik mermi de kullandığı ileri sürüldü. Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edilirken, olaylar sırasında çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

Polis, göstericilere müdahale sırasında sırasında Gezi Parkı'na da girdi. Parkın girişindeki bazı malzemeleri temizleyen polis, geri çekildi.

Gezi Parkı'ndaki protestocular, polisi engellemek için parkın girişinde bekleyişini sürdürüyor. Göstericiler ellerinde bulunan megafonlarla polise karşı saldırıda bulunulmaması konusunda uyarıda bulunuyor.

Çatışmalar sırasında Gezi Park'taki 'devrim market' olarak adlandırılan yerde de yangın çıktı. Yangına TOMA'larla müdahale edildi.

Bu arada Gezi Parkı'ndaki göstericilerle polis arasında bir görüşme yapıldı. Görüşme sonrası polis araçlarının AKM önüne doğru çekilmesiyle meydanda tansiyon düştü.

Polis, Elmadağ, Harbiye girişi ve Talimhane'de göstericilere müdahaleye devam ediyor.