Sorun kısa sürede çözüldü

27
Sorun kısa sürede çözüldü

GERGİNLİK YAŞANDI: Lefkoşa Türk Belediyesi’nde görev yapan 113 geçici personele bayram ödeneği verilmeyeceğinin duyulması gerginlik yarattı. Birçok personel belediye binası önünde toplanarak durumu protesto etti

ŞENSOY DEVREYE GİRDİ: Belediyede geçici statüde çalışan 113 personelin bayram ödeneği almasını içeren belgeyi imzalamak istemeyen asbaşkan Mustafa Hançerli izne çıkarak yerini yedek asbaşkan Alev Şensoy’a bıraktı. Şensoy ilgili belgeyi imzaladı. Çalışanların bugün bayram ödeneklerini alacak

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde dün kısa süreli gerginlik yaşandı. Belediye başkanı Kadri Fellahoğlu’nun yurt dışına gitmesinin ardından görevi belediye asbaşkanı Mustafa Hançerli devraldı. Hançerli’nin kısa süre önce belediye meclisinde oy birliği ile alınan geçici personele de bayram ödeneği verilecek kararını uygulamak istememesi personeli ayağa kaldırdı.
Lefkoşa Türk Belediyesi önünde toplanan çalışanlar, bugün saat 12.00’ye kadar sorunun çözülmemesi durumunda eylem yapacaklarını belirtti. Sorun belediye yedek asbaşkanı Alev Şensoy’un devreye girmesiyle çözüldü.

Hançerli izne çıktı…
113 geçici personelin bayram ödeneği almasını öngören belgeyi imzalamak istemeyen asbaşkan Hançerli de izne çıktı. Hançerli’nin izin formunu imzalamasının ardından görevi yedek asbaşkan Alev Şensoy devraldı. Şensoy 113 geçici personelin bayram ödeneği almasını öngören belgeyi imzaladı. Çalışanların bugün bayram ödeneklerini alması bekleniyor. 

Gergin anlar yaşandı…
113 geçici personele bayram ödeneği verilmeyeceğinin duyulması belediye binasında gergin anlar yaşanmasına neden oldu. Belediye binasına gelen personel, “Benim çocuklarımın hakkını elimden alamazlar” diyerek isyan etti.

Bozat: Ya tüm personel ödenecek ya hiçbiri
Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının örgütlü olduğu Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat, geçici işlerin bayram ödeneği alabilmesi konusunda hukuk görüşü alındığını söyledi ve asbaşkan Mustafa Hançerli’nin neden onaylamak istemediğine anlam veremediğini belirtti. Bozat şu şekilde konuştu:
“LTB büyük sıkıntılardan geçti. Bir seçim oldu ve bu seçimden sonra bu çalışanlar sosyal güvencesiz ve angarya çalıştırılmaktadır. Yeni gelen belediye başkanı bazı girişimlerde bulundu. Bakanlar Kurulu kararı alındı. Borçların yapılandırılması için girişim yaptı. Hala geriye dönük alacakları var. Bu sorunlar yetmezmiş gibi 2 Ağustos 2013 tarihinde büyük bir uğraş sonucu geçici statü de çalışan arkadaşlarında bayramlıklardan tam olarak yararlana bilmesi için belediye meclisi toplanıp ve oy birliği ile bir karar alır. Karar geçici işçilerimizin bayram ikramiyesi alması konusunda alınan hukuk görüşü grev ve referandum yasasının 8. maddesi fıkrası gereği bağlı bulundukları sendikaya dayanışma aidatı ödemeleri halinde toplu iş sözleşmesi haklarından faydalanabilirler. Oylanmış ve oy birliği ile geçmiştir diye bir karar var. Bu karar alındı ve pazartesiden beridir belediye başkanı izne çıktı. Asbaşkan Mustafa Hançerli, Ulusal Birlik Partisi yetkilisi 2 gündür bu konuda kendisi ile diyalog halindeyiz. Bugün son noktayı koydu. İmza atmam dediği andan itibaren çalışanlarla birlikte buradayız. Neden atmıyor şaşıyorum. Hukuki görüş alındı. En son yaptığımız görüşmede kadrolu işçilere ödeyelim geçici işçilere vermeyelimdi. Ya hepsi alacak ya hiçbiri almayacak. Daha değişik formül biz kabul etmiyoruz.”