Sokakta Öfke Hakim!

0
Sokakta Öfke Hakim!

Güney Yönetimi ve AB sekiz önemli koşul üzerinde anlaştı. Koşullar arasında Laiki Bank “iyi ve kötü” olarak ikiye ayrılacak, kötü tasfiye edilecek, iyi kısmı Kıbrıs Bankası’na devredilecek. Sigortası olmayan mevduatlar dondurulacak

Euro Grubu toplantısında varılan anlaşmadan sonra Güney Kıbrıs’ın yeni acı gerçeklerle yüz yüze geldiği, anlaşmanın kaygı ve endişe yarattığı, bu anlaşmanın önümüzdeki günlerde Güney Kıbrıs’a ve Rum halkına büyük zorluklar yaşatacak.
Haberle göre mevduatlara yapılacak tıraşlama oranı, Laiki Bankası ile birlikte bu bankanın, Acil Likidite Mekanizması’na (ELA) olan 9,5 milyar Euro’luk borcunu da yüklenen “Kıbrıs Bankası”nın yüzde 9’luk sermaye göstergesine ulaşabilmek için ihtiyaç duyacağı yeniden sermayelendirme miktarına bağlı olacak. Rum Yönetimi mevduatlara yapılacak tıraşlamanın yüzde 30’un altında olacağını değerlendirirken meselenin değerlendirilmesi ve temizlenmesinin ne kadar zaman alacağı bilinmiyor.
Euro Grubu toplantısında varılan anlaşma İhtiyat Sandığı paralarını kapsamıyor, bu meselenin çözümü Rum yönetimine bırakıldı. Mevduatlara yapılacak tıraşlamadan ortaya çıkacak ihtiyacın 1,2 milyar Euro’ya çıkacağı değerlendiriliyor.

Euro Grubu ile varılan anlaşmanın 8 ana koşulu

Euro Grubu ile yapılan anlaşmadaki 8 ana koşulu şöyle.

“1- Laiki Bankası’nın derhal tasfiye edilmesi. Anlaşma tasfiyeye hissedarların, tahvil sahiplerinin ve bütün sigortasız mevduatların katılımını öngörüyor. Yani bütün bu gruplar büyük zarara uğrayacak. Zararın; 100 bin Euro’nun üzerindeki yatırımların yüzde 30 olacağı tahmin edilen tıraşlamadan göreceği zarardan daha büyük olacağı anlaşılıyor.

2-Laiki ‘iyi’ ve ‘kötü’ bankalar olmak üzere ikiye bölünecek, ‘kötü’ banka zaman içerisinde tasfiye edilecek. Personelin bir kısmı, en azından gerekli olanları, ‘iyi’ bankaya nakledilecek ancak bunların istihdam şartları belirsiz olacak. ‘kötü’ bankada sadece gerekli personel tutulacak. ‘kötü’ banka beklendiği gibi kredilerin tahsil edilmesi ile meşgul olacağından, bununla ilgili olanlar dışındaki personel fazlalık olacak.

3-Laiki’nin ‘iyi’ parçası daha sonra, kurumsal tasfiye prosedürleri aracılığıyla Kıbrıs Bankası’na katılacak, Laiki ve Kıbrıs Bankası Yönetim Kurulu olarak anılacak. Bu son ek gerekli görüldü çünkü tamamen bir ticari/işletme kararıyla ilgilidir, özel şirketlere böyle bir karar Kıbrıs ve Avrupa mevzuatları tahtında dayatıldı. Laiki tamamen devlet kontrolünde ancak Kıbrıs (Bankası) Yönetim Kurulu’nun nasıl tepki göstereceği bilinmiyor. Bu koşulda açıkça; ELA’nın (Acil Likidite Mekanizması) 9 milyar Euro’sunun Kıbrıs Bankası bilançosuna geçeceği belirtiliyor. Yeniden sermayelendirme prosedürü tamamlanana kadar sadece sigortasız mevduatların (100 bin Euro’nun üzerindekiler) dondurulacağı açıkça belirtiliyor. Kıbrıs Bankası bilançosu Laiki’nin ‘iyi’ parçasıyla birleşmesinden sonra değerlendirilecek.

4-Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu mevcut kurallar temelinde Kıbrıs Bankası’na likidite sağlayacak. Yani Kıbrıs Bankası’nın kredi portföyünü değerlendirecek ve teminat gösterilebilecek mal varlıkları eklenecek. ELA’nın verdiği mevcut meblağ bundan çıkartılacak ve Avrupa Merkez Bankası bu sınıra kadar likidite sağlayabilecek. Bugünkü olgularla, Kıbrıs birkaç milyar Euro alma olanağına sahiptir. Mesele, makamlar ve banka sisteme güveni yeniden tesis edip edemeyeceği ve bunu ne kadar çabuk sağlayabileceği. Bu olduğunda, Kıbrıs dışına götürülen çoğu mevduat Ada’ya geri dönecek. Büyük bölümü Kıbrıs Bankası’na gidecek olan bu mevduatlarla ELA’nın alacağı aşamalı olarak ödenebilecek.

5-Kıbrıs Bankası’nın yeniden sermayelendirilmesi sigortasız mevduatların sermayeye dönüştürülmesiyle gerçekleştirilecek. Anlaşıldığı üzere bu prosedüre hissedarlar ve tahvil sahipleri de tamamen katılıyor.

6-Dönüştürme, Laiki’nin ‘iyi’ parçasıyla birleşmeyle Kıbrıs Bankası’nın sermaye yeterliliği göstergesi yüzde 9 olacak şekilde yapılacak. Yani 2 puanlık bir gevşetme veriliyor. Yüzde 11’lik gösterge ile sigortasız mevduatlardan üstlenilecek bedel olan 600-750 milyon Euro’luk ilave sermayenin pompalanması gerekecek. Kurallar temelinde ihtiyaç duyulan sermaye yüzde 9 ile hesaplanacak. Daha sonra bu meblağ sigortasız mevduatların toplamına bölünecek ve ortaya çıkacak oran mevduatlara yapılacak tıraşlama olacak. Mevcut hissedarlar ve tahvil sahiplerinin büyük zarara uğraması bekleniyor ancak prosedür tamamlanmadan bu zararın miktarı kestirilemiyor. İlk değerlendirme, bu oranın en az yüzde 30 olacağı yönünde.

7-Bütün bankalardaki tüm sigortalı mevduatlar Avrupa emirlerine göre tam olarak korunacak. Euro Grubu, 15 Mart Cuma günkü kararından sonra tam da bu noktada ağır saldırıya maruz kaldı ve bununla, sigortasız görülen mevduatların tıraşlanması olarak yorumlanan sonu dayattı.

8-10 milyar Euro’luk programın paraları Kıbrıs Bankası’nın veya Laiki’nin yeniden sermayelendirilmesi için kullanılmayacak. Yukarıda aktarılan şartlar temelinde yeniden sermayelendirmenin, sadece sigortasız (100 bin Euro’nun üzerindeki) mevduatların katılımıyla olacak.”

Öğrencilerden protesto

Binlerce Rum üniversite, lise ve ortaokul öğrencisi Lefkoşa’nın Rum kesiminde Troyka’ya ve memoranduma karşı protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.
Meclis önünde toplanıp yürümeye başlayan protestocuların Rum Başkanlık Köşkü önünde konuşlandı. “Troyka Kıbrıs’tan Git” şeklinde ve Almanya Başbakanı Angela Merkel aleyhine sloganlar atan Rum gençler, ellerinde Rumca ve İngilizce yazılmış “Çürümüş Sisteme Temizlik”, “Geleceğimizi ve Hayallerimizi Yıktınız”, “Senin Hatan Bizim Geleceğimiz”, “Troyka Evine Dön” yazılı pankartlar taşıdı.
Bu çerçevede Rum Başkanlık Köşkü’nün bulunduğu cadde trafiğe kapatıldı. Rum Polisi Rum köşkü girişinde tedbir aldı. Eylemde, öğrencilerin polise portakal ve su şişesi atması sonucu gerginlik de yaşanırken Rum gençlerin eylemini birçok yabancı medya mensubu izledi.

Kıbrıs Bankası Yönetim Kurulu Başkanı istifa etti
Güney Kıbrıs’ın Rum Yönetimi’ndeki Kıbrıs Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Artemi, Rum Maliye Bakanı’na ve Merkez Bankası Başkanı’na mektup göndererek, Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan istifa ettiğini bildirdi. Kıbrıs Rum radyosu Artemi’nin istifasına gerekçe olarak; bankanın yeniden sermayelendirme ve Yunanistan’daki şubelerinin satış planlamalarının yönetim kurulunun görüşü alınmadan yapılmasını gösterdiğini duyurdu.

Bankaların başına kayyum atandı
Rum Merkez Bankası, İyileştirme Makamı sıfatı ile “Laiki Bankası” ile “Kıbrıs Bankası”na kayyum atadığını açıkladı.
Rum haber kaynaklarına göre Rum Merkez Bankası iyileştirme tedbirlerinin icrası için “Kıbrıs Bankası”na Dinos Hristofi’yi; “Laiki Bankası”na da Antri Andoniadu’yu kayyum atadığını atadı.
Bu arada “Kıbrıs Bankası” Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Artemi’den sonra Yönetim Kurulu üyesi Vasilis Rologis’in de görevinden istifa ettiği haber verildi.

Çalışanlar eylem başlattı
“Kıbrıs Bankası” çalışanları, Rum Merkez Bankası önünde toplanarak Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis’in, “Kıbrıs Bankası”nın geleceğine ilişkin emrini (kayyum atama) iptal edene kadar banka önünde kalacaklarını açıkladı.
“Kıbrıs Bankası” çalışanları adına konuşan bir çalışan eylemcilerden, gerek SMS’lerle gerek başka yöntemlerle bütün Rumları Merkez Bankası önüne toplamaya çağırdı. Eylemciler, Merkez Bankası Başkanı Dimitrisdis’i istifaya çağıran pankartlar açtı.
Banka çalışanlarının temsilcileri, heyetlerinin “Kıbrıs Bankası” Yönetim Kurulu tarafından kabul edildiğini ve taleplerinin desteklendiğini belirterek Yönetim Kurulu üyelerinin çoğunun istifa etmek niyetinde olduğunu açıkladılar. Temsilciler, Merkez Bankası’nın tasfiye memuru atadığı “Laiki Bankası”nın aksine “Kıbrıs Bankası”na kayyum atadığını söylediler.

Menkul Kıymetler Borsası işlemlerini durdurdu
Bu arada Rum Menkul Kıymetler Borsası Yönetim Kurulu, piyasasının iyi işleyişini güvence altına almak maksadıyla, borsanın bugünkü ve yarınki işlemlerini ertelemeye karar verdi.

İngiltere’den Güney Kıbrıs’a teknik destek

İngiltere, üst düzey memurlarını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yaşanan ekonomik sorun dolayısıyla adaya gönderdi. Hazine Bakanlığı üst düzey yetkilisi Tom Scholar başkanlığındaki heyet, bankacılık sisteminin düzeltilmesi için teknik tavsiyelerde bulunacak.
İngiltere’de bankacılık krizlerinin çözümünde kilit adam olarak bilinen Scholar, özellikle Güney Kıbrıs’taki, “Bank of Cyprus” ve “Laiki” Bankalarındaki sorunların çözülmesi için destek sağlayacak.
Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs’a seyahat edecek vatandaşlarına yanlarında Euro götürmelerini ve olası hırsızlığa karşı önlem almalarını tavsiye ediyor.
İngiltere geçen hafta ise, Güney Kıbrıs’taki askeri personeline sağlanmak üzere 1 milyon Euro taşıyan bir uçağı adaya göndermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here