Şafak Nöbeti tutuldu

20 Temmuz 2013 Cumartesi | 15:41
Şafak Nöbeti tutuldu
Kıbrıs Town Houses

Dün akşam saat 21.30’da Yavuz Çıkarma Plajı’nda toplanan çocuk, genç ve yaşlılardan oluşan halk, Kıbrıs’a barış, Kıbrıs Türkü’ne ise özgürlük getiren Mehmetçik’in adaya ayak bastığı sahilde sabahın ilk ışıklarına dek nöbet tuttu.
Şafak Nöbeti Organizasyon Komitesi’nin bu yıl dördüncüsü düzenlediği şafak nöbeti etkinliği; Kıbrıs Barış Harekatı Şehit ve Gazilerine Kıbrıs Türk halkının sevgi ve minnettarlığını göstermek amacıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

Etkinlik, Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Mehmetçik ile Mücahit gazilerinin ellerinde dev Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Türk bayraklarıyla alana gelişiyle başladı.

Bunu İstiklal Marşı’nın okunması, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ilk şafak nöbetinde yaptığı konuşma; ikinci şafak nöbetinde sahneye çıkan merhum sanatçı Ayten Alpman’ın verdiği konserden görüntüler izledi.

Ardından Şafak Nöbeti Organizasyon Komitesi Başkanı Fevzi Tanpınar bir konuşma yaptı.

Daha sonra Kıbrıs pop müziğinin efsane müzik gruplarından Gazi Set Orkestrası ile Türkiye’nin ünlü sanatçısı Erol Evgin ayrı ayrı sahneye çıktı.

Konserlerin ardından meşalelerle plaja yürünerek şehit ile gazilere olan  minnet ve şükran duygularının dile getirildiği organizasyonun ikinci aşamasına geçildi.

Burada da Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu tarafından sahilde konser verildi, şehitler için dualar okundu, sahur ikramında bulunuldu, temsili olarak sahile çıkılarak mücahit ile halkla kucaklaşıldı.

Etkinlik havai fişek gösterisinin ardından, ezan okunması ve din görevlileri tarafından şehit ile gaziler için dua edilmesiyle tamamlandı.

Şafak Nöbeti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, Türkiye Büyük Birlik Partisi Başkanı Mustafa Destici, Girne Kaymakamı Gürkan Kara bazı üst yetkililerle yurtiçi ve dışından gelen coşkulu bir kalabalık izledi.

TANPINAR

Şafak Nöbeti Organizasyon Komitesi Başkanı Fevzi Tanpınar etkinlikte yaptığı konuşmada, etkinliğin bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirmekten duydukları mutluluğu dile getirerek, Kıbrıs Türkü’nün 39 yıl önce gerçekleştirilen 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı ile özgürlüğüne kavuştuğunu kaydetti.

Buna, Mehmetçik, Mücahit ve Kıbrıs Türk halkının bu uğurda verdiği kararlı mücadele sayesinde ulaşıldığını belirten Tanpınar,  bu uğurda şehit düşenleri, gazileri sevgi, şükran ve minnetle andıklarını söyledi.

Düzenlemekte oldukları şafak nöbeti etkinliklerinin Güney Kıbrıs’taki Rumların iyi karşılamadığı ve durdurulması yönünde istekleri bulunduğunu belirten Tanpınar, Kıbrıslı Türklerin de buna karşılık Rumlardan Noel’i kutlamamalarını istediklerini çünkü Noel’in Kıbrıslı Türklere 1963’ün ‘kanlı Noel’i hatırlattığını söyledi.