En Üst

30 Mart 2017

Rum Milletvekili’nden KKTC’ye Çelme!

Rum Milletvekili’nden KKTC’ye Çelme!
Haber İçi Üst

Eğitim Enternasyonali Avrupa Örgütü (ETUCE) toplantısının 17-18 Mayıs tarihlerinde KKTC’de yapılacağının duyurulmasının ardından, Rum Avrupa Parlamentosu milletvekilleri toplantıyı önleme amacıyla harekete geçtiler.

Simerini ve diğer gazeteler, ETUCE toplantısının “anti işgal karakterini taşıyacağı” taahhüdünün verilmiş olmasına karşın toplantının KKTC’de yapılacak olmasının Güney Kıbrıs’ta tepkiyle karşılandığını yazdılar.

Rum eğitim sendikalarından OELMEK’in toplantıya katılmayacağını POED’in ise henüz karar vermediğini belirten gazete, Rum AP Milletvekilleri Andigoni Papadopulu, Sofoklis Sofokleus ve Eleni Theoharus’un çeşitli AB yetkililerine gönderdikleri mektuplarla toplantının iptali girişimi başlattıklarını yazdı.

Habere göre Rum AP Milletvekilleri, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso, AB Eğitim Komiseri Andrula Vasiliu ve Sosyal Hizmetler Komiser Lazlo Andor’a gönderdikleri mektuplarda, ETUCE toplantısının KKTC’de yapılmasının KKTC’nin ve “işgal makamlarının düzeyini yükselteceği” iddialarında bulundular.

Rum milletvekilleri ayrıca, toplantıya katılacakların Ercan Havaalanını da kullanacaklarını, bu durumun Eurocontrol ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün anlaşmalarını ihlal edilmesi anlamını taşıyacağını savundular.

Gazete, ETUCE’nin geçtiğimiz Eylül ayında da KKTC’de toplanması girişiminin yapıldığını ancak Rum Dışişleri Bakanlığı’nın müdahalesi sonrasında toplantının iptal edildiğini hatırlattı.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King