Restorasyon karmaşası

0
21
Restorasyon karmaşası

DENKTAŞ NABIZ YOKLADI: Havadis’in ortaya çıkardığı, DP-UG’nin “restorasyon hükümeti” önerisi, partiler tarafından kabul görmedi. DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ve heyeti,  dün partileri dolaşarak nabız yokladı. UBP öneriyi reddetti. CTP, “Böyle bir öneri getirmediler” açıklaması yaptı. TDP ise DP-UG’nin yaklaşımına sıcak baktı

“ÖNERDİK KABUL GÖRMEDİ”: DP-UG Başkanı Denktaş, “dörtlü restorasyon hükümeti” düşüncelerini üç partiyle de paylaştıklarını ancak bunun olmayacağının ortaya çıktığını söyledi. Denktaş, “Önerimiz yerel seçimlere kadar Anayasa dahil, reformist yasaları geçirecek dörtlü bir teknokrat hükümetiydi, olmadı” dedi
“BÖYLE BİR TEKLİF YOK”: CTP-BG ve DP-UG heyetleri dün öğlen saatlerinde bir araya geldi. Serdar Denktaş’ın “CTP’ye dörtlü hükümet önerdik ama reddettiler” derken, CTP-BG Genel Sekreteri Akansoy, “Görüştük ancak gündemimize böyle bir gelmedi. Bize böyle bir model önermediler” dedi

Demokrat Parti-Ulusal Güçler, “restorasyon hükümeti” teklifi ile dün, partilere ziyaretler gerçekleştirdi. DP; dörtlü koalisyon şeklini içeren teknokrat “restorasyon hükümeti”  düşüncesini götürdüğü Ulusal Birlik Partisi (UBP)’den, “Böyle bir model mümkün değil” yanıtını aldı. TDP ise teklife daha sıcak baktı.   DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, Havadis’e yaptığı açıklamada, dün üç partiye de, restorasyon hükümeti önerisi ile gittiklerini, UBP ile CTP’nin bu teklife onay vermediğini söylerken, CTP Genel Sekteri Asım Akansoy ise, DP’nin kendilerine dörtlü bir koalisyon teklifiyle geldiği haberlerini yalanladı, “Bizim gündemimiz başka” dedi.

Denktaş: Restorasyon ihtimali kalmadı
Havadis’e konuşan Serdar Denktaş,  dün üç partiyle de “dörtlü restorasyon hükümeti” düşüncelerini paylaştıklarını ancak bunun olmayacağının ortaya çıktığını söyledi. Denktaş, TDP dışında kalan CTP ve UBP’nin bu öneriye sıcak bakmadığını dile getirirken, “Restorasyona sıcak bakılmadı.  Önerimiz gelecek yıl yapılacak, yerel seçimlere kadar Anayasa dahil, seçimlere kadar temel ve reformist yasaların değiştirileceği, kendi aralarında uzlaşı içinde olacak dörtlü bir teknokrat partinin kurulmasıydı. Seçimlerle birlikte bir referandum yapılması ve normal sürecin başlaması” şeklinde konuştu.
“Hiçbir oyunun içinde yokuz”
Denktaş, öte yandan, CTP’ ile olası bir koalisyonda, partilerinin sağda birlik oyunların içinde olacağı söylentilerine de yanıt verdi ve “Bunlar tamamen asparagas. Biz CTP’ye de söyledik. Eğer bir hükümet kuracaksak, imzalanacak protokol beş yıllık olur ve değişmeden devam eder. Biz hiçbir oyunun içinde yokuz” dedi. 

 

TDP, “hayır” demedi

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, ülkenin içinde bulunduğu durumun göz önünde bulundurularak, 4’lü koalisyon fikrinin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş ve beraberindeki heyet, dün Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ziyaret ederek, genel başkan Mehmet Çakıcı ve parti yetkilileriyle olası koalisyon modelleri konusunda görüş alışverişinde bulundu.
Görüşme sonrasında basına açıklama yapan DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, hükümeti kurma çalışmaları çerçevesinde dün sabah Ulusal Birlik Partisi’ni, daha sonra da TDP’yi ziyaret ettiklerini belirterek, görüşmelerde 4’lü koalisyon modelinin oluşturulup, oluşturulamayacağını ve olası koalisyon modellerini görüştüklerini kaydetti.
4’lü koalisyon modeli fikrine UBP’nin çok sıcak bakmadığına işaret eden Denktaş, 9 ay sonra yapılacak yerel seçimlere kadar yapılacak çok iş olduğuna dikkat çeken Serdar Denktaş, ülkenin içinde bulunduğu durum göz önünde bulundurularak, 4’lü koalisyon fikrinin değerlendirilmesi gerektiğini yineledi.

Çakıcı:  Bekleyen çok yasa var
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, DP-UG’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, dünkü görüşmede olası koalisyon modellerinin ve son gelişmelerin değerlendirildiğini söyledi.
Yeni Meclis’i önemli bir sürecin beklediğine işaret eden Çakıcı, Meclis’te bekleyen birçok yasa olduğunu, yerel seçimlere hazırlık yapılması gerektiğini anlattı.
Ülkede istikrarlı, radikal kararlar alabilecek bir hükümet modeline ihtiyaç olduğunu vurgulayan Çakıcı, TDP’nin her türlü alternatifi değerlendireceğini kaydetti.
Partiler arası istişareye ihtiyaç olduğunu da söyleyen Mehmet Çakıcı, yeni Meclis’in hayırlı olmasını temenni etti. Çakıcı, yeni dönemin iş birliği içinde sürdürülmesi umudunu da dile getirdi.

 

UBP sıcak bakmadı


Serdar Denktaş başkanlığındaki Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) heyeti dün Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin Lefkoşa Köşklüçiftlik’teki binasını ziyaret ederek, Genel Başkan İrsen Küçük ve parti yetkilileri ile görüştü. UBP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, DP-UG Genel Başkanı Denktaş görüşmeden sonra, hükümet konusunda görevlendirme yapılmadan Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekili bulunan üç siyasi parti ile görüşme turu gerçekleştirdiklerini belirtti.
Açıklamaya göre Denktaş, “Dörtlü bir koalisyon olabilir mi… Bir reform hükümeti modelimiz vardı, geçici bir hükümet… Hem onu konuştuk, hem de oluşacak bir hükümette düşünceleri nedir; karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk” dedi.

Küçük: Muhalefetsiz Meclis olmaz
UBP Genel Başkanı İrsen Küçük de görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmelerin ardından bir değerlendirme yaptıklarını anlattı.
Küçük, muhtemel hükümet modelleri üzerinde görüş teatisinde bulunduklarını ve Cumhurbaşkanı’nın kararını beklediklerini dile getirdi.
Serdar Denktaş’ın 4’lü koalisyon hükümeti üzerinde durduğunu ancak kendilerinin muhalefetsiz bir Meclis’in olamayacağını düşündüklerini söyleyen Küçük, bu aşamada 4’lü bir hükümet modelinin mümkün olmadığını düşündüğünü ve bu düşüncesini Serdar Denktaş’a aktardığını ifade etti.
Küçük, “Vatandaş icraat beklerken, denetimsiz bir Meclis yaratılmasını biz uygun görmedik” diye konuştu.

 

Eroğlu değerlendiriyor
Seçimlerin ardından başlayan koalisyon arayışları çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yeni hükümeti kurması için bugün ya da yarın ilk görevlendirmeyi yapması bekleniyor.
Eroğlu, bugün sabah başta Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) olmak üzere bazı parti başkanları ile temas edebileceğini kaydetti.
Derviş Eroğlu, “Parti başkanlarıyla, ne gibi çalışmalar yaptıkları konusunda, arzu ederlerse bilgi verirler düşüncesiyle, bir görüşme yapacağım. Ondan sonra bir görevlendirme tabii ki gündeme gelecek” dedi.

“Partiler, ortak olarak düşündükleri ile bazı konularda temas kurmak isteyebilir”
Eroğlu, önceki gün parti genel başkanları ile görüştüğünü anımsatarak şunları kaydetti:
“Başta parti genel başkanları ve parti yetkili organlarının hükümet kurma görevini almadan önce diğer partilerle bazı temasları olur düşüncesiyle bugün (dün) parti başkanlarını çağırıp görev verme noktasına gelmek istemedim.
Partiler, ortak olarak düşündükleri ile 24 ya da 48 saat içinde bazı konularda temas kurmak ve yakınlaşma sağlamak isteyebilir.”

Görev verildikten sonra hükümet 15 gün içinde kurulmalı
Hükümet kurma görevinin verilmesinden sonra siyasi partilerin hükümeti kurmak için 15 gün süresi olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, söz konusu zamanın aşılması halinde görevi iade etmenin zorunlu olduğunu söyledi.