Müthiş gençler

  0

  27 Nisan’da adamızı İstanbul’da 16. Telsim Vodafone Liselerarası Müzik Yarışması’nda temsil edecek Telsim Freezone 1. Liselerarası Müzik Yarışması birincisi 19 orkestra arasından Namık Kemal Lisesi oldu

  Telsim ve Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen Telsim Freezone 1. Liselerarası Müzik Yarışması 17 liseden 19 grubun katılımıyla dün yapıldı. Telsim’in düzenlediği yarışma için aylardır büyük heyecan yaşayan öğrenciler, sahneye çıkarak yeteneklerini konuşturdu.

  “Orkestra”, “kız solist”, “erkek solist”, “sahne performansı” ve “enstrüman” dallarında yapılan yarışmada Namık kemal Lisesi “orkestra” birincisi oldu.  Namık Kemal Lisesi, 27 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek Vodafone FreeZone 16. Liselerarası Müzik Yarışması’nın finalinde KKTC’yi temsil edecek.

  Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda yapılan, yarışmayı Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, Telsim Genel Müdürü Rasim Karas, bakanlık müsteşarı Ali Avni Yönel, bakanlık müdürleri, Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, öğrenciler, veliler ve çok sayıda vatandaş izledi.

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan yarışma, büyük bir karnaval havasında başarıyla geçti. Yarışmaya büyük ilgi gösteren öğrenciler, salonu hınca hınç doldurdu.

  “Müziğini Özgür Bırak” sloganıyla düzenlenen, gençleri eğlenmek ve yarıştırmak için bir araya getiren yarışmada, gençler gönlünce eğlendi. Yarışmacı gençler sahnede yeteneklerini gösterirken, yarışmayı izlemek için ülkenin dört bir yanından gelen gençler de doyasıya eğlendi.

  Jüri üyeliğini, sanatçısı Ayşen, piyanist, besteci Burçin Büke, tiyatrocu Metin Uca, gazeteci-yazar, müzisyen Kürşat Başar ile söz yazarı ve müzik prodüktörü Zeynep Talu’nun yaptığı yarışmada dereceye girenleri, jüri başkanı Kürşat Başar açıkladı. Başar, derecelendirme yaparken jüri olarak oldukça zorlandıklarını söyledi.

  Dereceye girenler

  Yarışmada “En İyi Sahne Performansı” dalında Bülent Ecevit Anadolu Lisesi birinci oldu. Bülent Ecevit Anadolu Lisesi’nin ödülünü Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Ali Avni Yönel verdi.

  “En İyi Enstrüman” Ödülü’ne, Yakın Doğu Koleji 1. Grup’tan gitarist Mustafa Selçuk Ünal layık görüldü. Ünal’ın ödülünü Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar verdi.

  Jüri, “En İyi Erkek Solist” dalında ödüle iki solisti layık buldu. Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nden Emre Özarabacı ile Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nden Mazlum Keleşoğlu “En İyi Erkek Solist” Ödülü’nü paylaştı. Erkek solistlerin ödülünü Telsim Genel Müdürü Rasim Karas verdi.

  “En İyi Kız Solist” Ödülü de iki kız soliste verildi. Yakın Doğu Koleji 1. Grup’tan Güler Merve Özgencil ile Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nden Sabiha Topril, “En İyi Kız Solist” Ödülü’nün sahibi oldu. Kız solistlerin ödülünü Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan verdi.

  Yarışmanın en büyük ödülü olan “En İyi Orkestra” Ödülü’nü ise Namık Kemal Lisesi kazandı. Namık Kemal Lisesi, 27 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek Vodafone FreeZone 16. Liselerarası Müzik Yarışması’nın finalinde KKTC’yi temsil etme hakkı kazandı. Namık Kemal Lisesi, ödülünü, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan’ın elinden aldı.

  Bakan Atasayan’ın konuşması

  Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, ödül takdimi sırasında yaptığı konuşmada, “Değerli öğrenciler, sizlerle birlikte bu önemli günde birlikte olduk. Çok coşkulu ve çok güzel bir gün yaşadık” dedi.

  Liselerarası Müzik Yarışması’nın yıllar önce ülkede yapıldığını belli bir dönem sonra kaldırıldığını anımsatan Atasayan, şöyle konuştu:

  “Ben bakanlık görevine geldiğimde, Telsim Genel Müdürü Rasim Karas ve Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar bizi ziyaret ederek, böyle bir etkinliği devam ettirmek istediklerini söylediler. Bizimle iş birliği yapmak istediler, bizler de seve seve bu iş birliğine hazır olduğumuzu belirttik. Karşılıklı protokol imzaladıktan sonra Telsim 1. Liselerarası Müzik Yarışması’nı yapmak üzere yola koyulduk. Buradan başta Telsim Genel Müdürü’ne, Genel Müdür Yardımcısı’na, okul müdürlerime, müzik öğretmenlerime, öğrencilerime ve değerleri jüri üyelerine böyle bir etkinlikte katkı koydukları için teşekkür ediyorum.”

  Bu yarışmanın, çocukların yeteneklerini ortaya çıkarabilmek, özgüvenlerini geliştirmek ve birinci gelen orkestranın KKTC’yi Türkiye’de temsil etmesi açısından önemli olduğunu belirten Atayasan, birinci olan Namık Kemal Lisesi’ne Türkiye’deki yarışmada başarılar diledi.

  Organizasyona katkı koyan herkese teşekkür eden bakan Atasayan, şöyle devam etti:

  “Namık Kemal Lisesi’nin geçmişte de bu tip birincilikleri olduğunu biliyoruz. Bizi Türkiye’de çok iyi temsil edeceğine de eminiz. Kendilerine tekrar başarılar diliyorum. Bu yarışmada dereceye girmeyen liselerimiz sakın üzülmesinler. Burada önemli olan bu organizasyona katılmaktı, bu cesareti gösterip burada kendilerini sergilediler, onlar da kazanmıştır. Önemli olan eğlenmektir, önemli olan kaynaşmaktır, onu da bu özel günde başardık.”

  Dereceye giren tüm öğrenciler toplu fotoğraf çektirdi. Jüri üyeleri de sahneye çıkarak derece alan öğrencileri kutladı.

  Bu arada, önümüzdeki haftalarda, yarışmaya katılan okulların temsilcilerin de katılımı ile düzenlenecek basın toplantısında, tüm okulların plaketleri ve sertifikaları takdim edilecek.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here