Libya’da patlama

20
Libya'da patlama

Sirte Elektrik Dağıtım İl Koordinatörü Ramazan Ebu Şufe, Libya resmi haber ajansı LANA’ya yaptığı açıklamada, ildeki en büyük elektrik dağıtım merkezine kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından bombalı saldırı düzenlendiğini söyledi.
Ebu Şufe, Libya Genel Ulusal Kongresi ve güvenlik güçlerine, Sirte’deki elektrik istasyonlarının ve devlet kurumlarının suç örgütlerinin saldırılarına karşı korunması için kapsayıcı bir plan hazırlanması çağrısında bulundu.

KENTTEKİ YÜZLERCE KONUTA ELEKTRİK VERİLEMİYOR

Öte yandan, Sirte’deki Carif bölgesi Yerel Meclis Başkanı Et-Tahir el-Helib, yaptığı açıklamada, patlamaya el yapımı bir bombanın sebep olduğunu ve saldırı nedeniyle kentteki yüzlerce konuta elektrik verilemediğini söyledi.

Libya’da Kaddafi rejimini sona erdiren devrim sırasında aktif rol alan ancak devrim sonrasında silahlarını bırakmayan milis grupları ülkedeki güvenlik zafiyetinin başlıca nedeni olarak kabul ediliyor. Merkezi otoriteyi tanımayan bu gruplar, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sırası siyasileri ve güvenlik görevlerini hedef alan saldırılar düzenliyor.