Kıbrıs

Küçük’e “git” çağrısı

DELEGELERDEN İLK ADIM: İrsen Küçük ve ekibinin “kurultaya kadar görevde kalma, ilçe başkanlarını ve delegeleri de değiştirerek Ekim 2013’te kurultaya gitme” kararına tepkiler büyüdü. Küçük’ün “sandıkta kalan başkan” olarak “hiçbir adıma hakkı” olmadığını düşünen delegeler, hareket başlattı. Yeni hareketin lideri ise Sunat Atun

İSTİFASINI İSTEDİLER: UBP’de seçim yenilgisinin ardından, İrsen Küçük’ün kurultaya kadar istifa etmeme kararı ve ilçe başkanlarının görevden alınması, partide yeni gerginliklere neden oldu. UBP içindeki bazı örgütler, Dereboyu’nda bulunan genel merkez binası önünde eylem yaparak, “Küçük’ü istifaya çağırdı”

ATUN KURULTAYDA ADAY: Mağusa İlçe Başkanlığı’ndan alınan Sunat Atun, kurultayda başkanlığa adaylığını koyacağını açıkladı. Atun, “Küçük’ün yerinde olsam bir an önce istifa ederdim. UBP’ye büyük zarar veriyor. Başkanı seçilemeyen bir UBP olamaz. Taban yapılanlara izin vermeyecektir” dedi

“ARKASI GELECEK”: Lefkoşa İlçe Başkanlığı görevine son verilen Faiz Sucuoğlu, parti içinde İrsen Küçük’ü istifa etmemesi için her türlü yolun denendiğini söyledi. Sucuoğlu, Küçük’ün istifa etmemesi halinde, pazartesi gününden itibaren tüm ilçelerde daha etkin bir eylem hareketliliği yaşanacağını kaydetti

Gizem ÖZGEÇ
Ulusal Birlik Partisi’nde işler iyice kızışmaya başladı. Seçim yenilgisi şokunu atlatamayan UBP’de genel başkan İrsen Küçük’ün, ekimde yapılacak kurultaya kadar partinin başında kalması kararı, partide ipleri yeniden kopma noktasına getirdi. Önceki akşam gerçekleştirilen MYK toplantısında ilçe başkanlarının da görevden alınması, bardağı taşıran damla oldu. İlçe başkanlığı görevlerine son verilen UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun ve Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu’na yakın isimler dün UBP’nin Dereboyu’ndaki binası önünde eylem yaparak, genel başkan İrsen Küçük’ü istifaya çağırdı. Sucuoğlu ve Atun da ortaya net bir tavır koyarak, Küçük’ün bir an önce parti başkanlığından çekilmesini istedi.

Lefkoşa İlçe Kurulu toplandı
Partide yönetim ve taban arasında da ipler iyice gerildi. Parti içi kutuplaşma var. Lefkoşa İlçe Kurulu dün sabah saatlerinde bit toplantı yaparak durumu değerlendirdi. UBP’li örgütler, eğer istedikleri istifa olmazsa, hafta başından itibaren Küçük’e yönelik ayaklanmaya hazırlanıyor.

Parti binası önünde istifa çağrısı
UBP MYK tarafından alınan İlçe başkanlarının görevden alınma kararı sonrası UBP tabanındaki gerginlik giderek büyüyor. UBP içerisindeki bazı örgütler dün Dereboyu’nda bulunan Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreterlik binasına giderek İrsen Küçük’ü istifaya çağırdı. Eylem nedeniyle parti genel merkez binası erken saatlerde kapatıldı. UBP’liler, eyleme katılan UBP Mağusa İlçe Başkanı Sunat Atun’u, alkışlarla, “Başkan” sloganlarıyla karşıladı.
Merkez binasının önünde, eylemciden çok sivil ve üniformalı polisin de olması dikkat çekti.
Eyleme katılanlar arasında, bazı örgüt başkanlarının yanında, 28 Temmuz Erken Genel Seçiminde, UBP milletvekili adayı olan Sadk Gardiyanoğlu ve UBP Gençlik Kolları Başkanı Sami Osmanlı, Kemal Deniz Dana gibi isimler de vardı.

Parti Meclisi toplantısı iptal
UBP’nin dün gerçekleştireceği Parti Meclisi toplantısı ani bir kararla iptal edildi. Parti Meclisi toplantısının “tatil nedeniyle birçok PM üyesinin toplantıda hazır olamayacağı” nedeniyle iptal edileceği öne sürüldü. Parti Meclisi bayram tatilinin ardından toplanacak.

Atun: Küçük hemen istifa etmeli, adayım
Mağusa İlçe Başkanlığı’ndan alınan Sunat Atun çok sert açıklamalarda bulundu. Kurultayda başkanlığa adaylığını koyacağını açıklayan Atun, “ Küçük’ün yerinde olsam bir an önce istifa ederdim. Sayın Küçük de derhal bunu yapmalı. Bunu tartışmak bile UBP’ye büyük zarar veriyor” dedi. Atun, şöyle konuştu: “UBP güçsüz bir parti değildir. Başkanı seçilemeyen bir UBP olamaz. Genel başkan derhal belirlenmeli. Taban bu partinin sahibidir. Esas sahip hiçe sayılıyor. Bu taban yapılanlara izin vermeyecektir. İmza toplanarak kurultaya gidilebilir. Genel başkan el yordamı ile delege ve ilçe başkanı belirleyecek. UBP bu aklı kaldıramaz. UBP tartışarak doğruyu bulabilir. Mağusa’da her şeye rağmen en yüksek oranda vekil çıkardık. Genel Başkan başarılı ama ben başarısız. Benim ve Faiz beyin olmadığı bir ortamda görevden alındık. Bu etik mi? UBP’de esas çatlak Mağusa’da. Ama başarısız değiliz.”

İmzaları getirdi, açık kapı bulamadı
Sunat Atun, UBP Genel Merkez binası önündeki eylemde de bir açıklama yaptı.
Atun, “Genel başkan ehliyetini kaybetmiştir. Parti iradesi kendisini sandıkta bırakmıştır. Sayın Küçük’ün istifasını talep ediyoruz. Sayın Küçük koalisyon görüşmelerine katılmamalı. Küçülme dönemi bitmiştir, kucaklama başlamıştır. 54 örgüt başkanının 47’si, İrsen Küçük’ün UBP Başkanlığı’ndan istifa etmesi için imza attı. Ben de bu imzaları teslim etmek için buradayım” dedi.
Ancak Atun, parti genel merkez binası kapalı olduğu için imzaları teslim edemedi. Atun, UBP’nin şu anda seçilmemiş bir başkanla Meclis’te temsil edildiğine dikkat çekerek, bu durumda ne koalisyon görüşmeleri yapılmasının ne de sağlıklı bir ana muhalefet görevi yapılabileceğini söyledi. Atun, parti içinde ciddi huzursuzluklar yaşandığını da belirtti.

“Karşı yürüyüş başladı”

Atun, yaşanan seçim sürecine dikkat çekerek, genel başkan İrsen Küçük’ün derhal istifa etmesi gerektiğini yineledi. Koalisyon görüşmelerinde Küçük’ün yer almaması gerektiğini savunan Atun, “Bu taban kendisini istemeyerek sandıkta bırakmıştır. Şimdi karşı yürüyüş başladı. Küçük başkanlık ehliyetini yitirdi, sandıkta kaldı” dedi. Atun, Küçük’ün istifa niyeti olmadığını da vurgulayarak, şöyle dedi: “Genel başkan halkın ve tabanın verdiği mesajı anlayamadı. Bunun gereğini yapması gerekir. Ancak kendisi daha farklı yollara gidiyor. Küçük bugün istifa etsin ve olağan üstü kurultayın önünü açsın.UBP’liler kendi oylarıyla yeni başkanlarını seçsinler”

“Kararlar meşru değil”
Atun, son toplantıda alınan kararların da meşru olmadığını söyledi. Atun, önceki gün yapılan MYK toplantısına ailevi bir rahatsızlık nedeniyle katılamadığını, bunun fırsat bilinerek, kendisine danışılmadan görevine son verildiğini vurguladı. Atun, “Tek suçum adaylığımın gündeme gelmedi. Bana bu şekilde ceza keserek bedel ödettiler. Benim için makamlar önemli değildir. UBP’nin geleceği için buradayım” diye konuştu.

Gardiyanoğlu: Kararları kabul etmiyoruz

Eylemde bir konuşma da Lefkoşa İlçe Asbaşkanı Sadık Gardiyanoğlu yaptı. Gardiyanoğlu, önceki gün MYK toplantısında alınan kararların kendilerini üzdüğünü belirterek, dün yaptıkları toplantıda bu karaların yeniden gözden geçirilmesi için baskı unsuru olma kararı ürettiklerini söyledi. Gardiyanoğlu, kararları kabul etmediklerinin altını çizerek, UBP’deki yarayı sarmak istediklerin vurguladı. Gardiyanoğlu, “UBP’ye yeniden eski gücünü kazandırmak için yola çıktık. Tak başına yeniden iktidar olacağız” dedi.

İşkey: Ya koltuğu da alsın gitsin, ya da bırakıp gitsin

UBP Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah İşkey de, konuşmasında, aşırı hataları nedeniyle ellerinden ehliyeti alan kişileri artık başlarında istemediklerini söyledi. İşkey, “Eroğlu bizim düşmanımız değil, küskünler rakibimiz değil. Küskün kardeşlerimizi de aramıza katara, büyük UBP’yi yaratacağız” dedi. İşkey, UBP’lilerin kendilerine yakışır bir başkan seçmek istediklerinin üzerinde durarak, “İrsen Küçük ya koltuğu bırakıp gitsin, ya da koltuğu da alsın gitsin” dedi.

Numan: Tek aday diye bir şey yok
UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, tüm ilçe başkanlarının görevden alındığını, parti içinde yeniden yapılanmanın başladığını söyledi. Numan, “Sadece iki kişi görevden alınmadı. İki ismin öne çıkarılması yanlış ve kasıtlıdır. Biz partiyi yeniden yapılandıracağız” dedi. Numan, parti içinde yeniden bir düzenleme yapıldığını ve genel başkan İrsen Küçük’ün de kurultaya kadar partinin başında kalacağını söyledi. Numan, tek aday üzerinde anlaşmaya da gerek olmadığını, seçimin tüm partililere açık olduğunu dile getirdi. Numan, “Tek aday diye bir şart yok. Eğer olağan üstü kurultaya gidilecekseydi bu olabilirdi ancak normal kurultay yapıyoruz. İstifaya de tek adaya da gerek yok. Çok adaylı bir seçimin yeni bir sıkıntı yaratacağını da düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Sucuoğlu: Pazartesinden itibaren tüm ilçelerde hareket başlayacak

Lefkoşa İlçe Başkanlığı’ndan alınan Faiz Sucuoğlu, parti içinde İrsen Küçük’ü istifa etmemesi için her türlü yolun denendiğini söyledi. Sucuoğlu tüzüğe aykırı hareket edildiğini dile getirdi. Sucuoğlu, partide bir ileri bir geri adımlar atıldığını kaydederek, önceki gün MYK’da alınan kararlar ve İrsen Küçük’ğn istifa etmemesi ile ilgili çok ciddi tepkiler olduğunu belirtti. Sucuoğlu, pazartesinden itibaren tüm ilçelerde daha etkin bir eylem hareketliliği yaşanacağını da dile getirdi.

“Üç beş kişinin çıkarı için kaos devam edemez”
Sucuoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Artık gereğinin yapılması gerekir. Bu partinin daha fazla kaotik bir durumda sürdürülmesini kabul edemeyiz. Gerçek anlamda çıkar gözetmeden politika yapılmasını istiyoruz. Üç beş vekilin çıkarları için kaosun devamını istemiyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz. Barışçıl eylemlerle, kırmadan dökmeden partiyi layık olduğu birlikteliğe ve kucaklaşmaya kavuşturacağız. Kimseye, küsmeye bizi desteklemedi diye, kimseyi cezalandırma hakkımız yok. Herkes aynı fikirde olmak zorunda değil. Kucaklamayı öğrenmemiz lazım. Olağan kurultay niyetinin de altında, tüm örgütleri istedikleri gibi yenileme ve değiştirme amacı var. Biz buna da izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Saner: Tek aday şart, daha fazla zaman kaybedemeyiz
UBP Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner, kurultaya tek adayla gidilmesi gerektiğini söyledi ve “UBP’nin bir daha kurultaylarda kaybedecek zamanı yok. Parti böyle bir şeyi kaldırmaz. Esas tavanda olan 14 kişinin sağduyulu davranmasıdır” dedi. Saner, artık gereğinin yapılmasının şart olduğunu da kaydetti ve kendilerine sahip çıkan delegeyi daha fazla yorma hakları olmadığını da belirtti. Saner, “Tavanın anlaşarak bir konsensüse varması lazım. İrsen bey bize ne zaman istifa edeceğini söyledi. Bunu daha fazla konuşmak doğru değil” dedi.

Hasipoğlu: Olağan üstü kurultay daha sancılı olurdu
UBP’de İrsen Küçük’ yönelik sert çıkışları olan Ertuğrul Hasipoğlu, İrsen Küçük’ün olağanüstü kurultaya gidilmesi halinde istifa edeceğini ancak mevcut durumda erken kurultay olacağı için bu durumun ortadan kalktığını belirtti. Hasipoğlu, “İrsen Bey yeni kurultayda aday olmayacak. Eğer olağan üstü kurultay olsaydı daha sıkıntılı bir süreç yaşanırdı. Tek aday şartı da yok. Demokrasilerde seçim esastır. Elbette bir yarış da olabilir. 1992’de yaşanana dokuzlar hareketinin aynısını yaşıyoruz. Ancak UBP bu olaylardan daha da güçlü çıkacaktı” dedi.
  
Fotoğraflar: Mustafa ŞENAL

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı