Kolej Giriş Sınavı son kez mi yapıldı?

9 Haziran 2013 Pazar | 11:43
Kıbrıs Town Houses

Bu kez gitmedim. Bu öğretim yılı içinde üçüncüsü dün yapılan Kolej Giriş Sınavı merkezlerine uğramadım bile… Uğramadım çünkü yıllardır ayni görüntüleri görmekten ve yazmaktan sıkıldım. Büyük bir çoğunluğu daha çok kendi egosunu tatmin etmek isteyen ve stres içerisinde sınav merkezi bahçesinde bekleyen anne-babalar, stres ve heyecandan yerinde duramayan çocuklar, sınavın iki oturumu arasında ağlayan, üzerlerine kaldıramayacakları kadar yük yüklediğimiz 11 yaşındaki çocuklarımız. Sınav öncesi ve sonrası yaşanılan davranış değişiklikleri, psikolojik etkiler de cabası… İşte bunları görmekten ve duymaktan sıkıldım. Onun için ilk kez sınav merkezlerine gitmedim. Yetti artık!
Bu günlerde bir kitap okuyorum ki tam bizlik. Derya Keskin’in “Bitmeyen Sınavlar, Yaşanmayan Hayatlar” isimli kitabını tüm anne-babalar ve öğretmenler okuması gerekiyor. Türkiye’deki sınav ortamı ve buna bağlı olayları anlatan kitapta çocuklarımıza neler yaşatıyor olduğumuzu çok daha kolay anlıyoruz.
“Okulda son zilin çalmasıyla birlikte çocukların evlerine koşturduğu, önlüklerini bile çıkarmadan sokaklara çıkıp oynadıkları günler artık geride kaldı. Dershaneler, kurslar, özel dersler, hem çocukların hem gençlerin hem de ebeveynlerin hayatlarına olanca ağırlığı ile hükmeder oldu. Sayıları sürekli artan sınavlar hem öğretmenleri hem de öğrencileri kendi emeklerine yabancılaştırıyor. Bu sınavlar toplumsal fayda yaratması beklenen eğitimi soluksuz bırakırken, eğitimin her aşamasında piyasalaşmayı yaratıyor” işte böyle diyor Derya Keskin.
Birçok konuda eleştirdiğimiz Türkiye bu konuda ciddi adımlar atıyor. Uzun yıllar çok daha küçük yaşlarda yapılan Seviye Belirleme Sınavı(SBS) artık sadece 8’inci sınıf sonunda yapılıyor. Türkiye Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıklamalarına göre 2013-14 öğretim yılında bu sınav açık uçlu sorulardan oluşacak. Bugüne kadar bizim de Kolej Sınavları’nda kullandığımız çoktan seçmeli yöntemden vazgeçilecek. Peki biz bu Kolej Sınavı’nı 5’inci sınıfta ve çoktan seçmeli sorularla yapmaya devam mı edeceğiz?
******
Ülkemizde 28 Temmuz’da erken genel seçim yapılacak. Siyasi gözlemciler ve toplumda oluşan genel kanı, UBP’nin bölünerek ve kanadı kırık bir şekilde seçime girecek olması, CTP’nin birinci parti çıkma şansını artırıyor. Hal böyle iken eğitim camiası ve halkın önemli bir kısmı Kolej Sınavı’nın da değişime uğrayacağına inanıyor. Benim edindiğim izlenim de bu…
CTP’nin Kolej Sınavı’nı kökten kaldırıp kaldırmayacağından emin değilim. Ancak bu şekliyle de kalmayacağı kesin. Belki kademeli bir geçiş süreci yaşanır ama olası bir sınavın da çoktan seçmeli olmayacağını söylemek mümkün. Açık uçlu sorulardan oluşan bir sınav daha mümkün görünüyor. Sınav hem Türkiye hem de dünyanın hemen hemen birçok ülkesinde olduğu gibi 14-15 yaş sonrasına aktarılabilir. Yeni bir kolej giriş yöntemi veya kolej programının yaygınlaştırılması en olası çözümler gibi görünüyor.
Zaten bu konuda Türkiye’den de telkinlerin geliyor olma ihtimali çok yüksek. Türkiye bu tür sınavları 8’inci sınıfa çekmiş, soruları açık uçlu hale getirmiş, üniversiteye girişteki LYS mantığını da merkezi sınavdan kurtarma uğraşı içerisindeyken, KKTC’nin Kolej Sınavı tarzı sınavları devam ettirmesi mümkün görünmüyor. Aslında burada yapılması gereken yeni dönemde mecliste yer alacak siyasi partilerin, ülkemizdeki bu kanayan yaraya ortak bir tavır belirlemesi ve her gelen hükümet ile birlikte değişmeyecek bir yapının oluşmasına katkı koymaktır.
Bu konuda Amerika’yı yeniden keşfetmek gibi bir durum yok. Yeni eğitim paradigmalarına ve çağdaş, demokratik, eğitimde önde giden ülkelerdeki uygulamalara baktığımız zaman, nasıl bir kolej giriş yöntemi olması gerektiğini görürüz. Bizim uyguladığımız giriş yönteminin yeni eğitim paradigmaları arasında yerinin olmadığı da görülecek. Yapılması gereken dünyadaki çağdaş uygulamalardan esinlenerek, öğrencilerin sınavsız bir kolej programı takip etmesini sağlamaktır.
Acaba dün yapılan Kolej Giriş Sınavı son kez mi yapıldı?