Kanada’da Tren Faciası

8 Temmuz 2013 Pazartesi | 10:17
Kanada'da Tren Faciası
Kıbrıs Town Houses

Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper da kazanın meydana geldiği  Lac-Megantic kentine giderek incelemelerde bulundu. Basına açıklamada bulunan  Harper, "Hayal bile edilemez bir kaza" diyerek tanımladığı kaza sonrası, kentin  adeta savaş bölgesini andırdığını söyledi.

Şehrin yeniden inşaasının gerekeceğini kaydeden Başbakan Harper,  "Üzüntümü tarif edecek kelime bulamıyorum" diye konuştu.

Bölge itfaiye teşkilatı SPIQ tarafından basına servis edilen fotoğraflar ise felaketin boyutlarını gözler önüne serdi.

Şehir merkezinde  meydana gelen yangın ve patlama sonrası evler, iş yerleri ve kiliseler hasar  gördü, araçlar kullanılamaz hale geldi. Felaketin maddi boyutu henüz tespit  edilmezken, dev alevler ve duman kütlesi kilometrelerce uzaktan görünüyor.

Bu arada daha önce 200 olarak açıklanan kayıp sayısının 40 olduğu ve  bu kişilerin hayatından endişe edildiği bildirildi.

Basına bilgi veren polis  sözcüsü, felaket bölgesinden çıkarılan 5 cesedin tanınamayacak kadar ağır şekilde  yandığını açıkladı.

Kanada Çevre Bakanlığı yaptığı açıklamada, 73 tanker vagonluk katarın,  önceki gün sabaha karşı Lac-Megantic yakınlarında raydan çıktığını ve kaza  sırasında meydana gelen kıvılcımların ham petrolün alev almasına neden olduğunu  bildirmişti.