Hırs ve Azmin Gücü: Sami Hamidi

0
787
Hırs ve Azmin Gücü: Sami Hamidi

Vücut geliştirme ve fitness’ta geçtiğimiz nisan ve mayıs aylarında katıldığı üç yarışmada iki Türkiye şampiyonluğu ve bir de Avrupa ikinciliği kazanan Sami, gazetemize başarı serüvenini anlattı

 Sami Hamidi başarı yolculuğu yanında duyduğu büyük üzüntüden de bahsederek, bu yolda bugüne kadar yalnız yürüdüğünden, KKTC Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu’nun desteği dışında, ülkesini temsil ederek elde etmiş olduğu başarılardan sonra hiçbir yetkilinin, kendisine bir tebrik mesajı bile yollamamasından yakındı

Okan KARADEMİR

Vücut geliştirme ve fitness sporunda kısa sürede büyük başarılara ulaşan Sami Hamidi, Ankara’daki üniversite eğitimini tamamlayarak yurda döner dönmez ayağının tozuyla ilk ziyaretini Havadis’e gerçekleştirdi.
Vücut geliştirme ve fitness’ta iki ay gibi kısa bir süre içerisinde katıldığı üç yarışmada iki Türkiye birinciliği ve bir de Avrupa ikinciliği kazanan Hamidi, başarı serüvenini spor muhabirimiz Okan Karademir’e anlattı ve bir yandan da devlet yetkililerinin ilgisizliğinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Sami Hamidi kimdir?
Hırsı ve çalışma azmi ile dikkat çeken 28 Temmuz 1990 doğumlu Sami Hamidi, sporcu kişiliği yanında müziğe olan ilgisi, modellik ve sosyal yaşantısına da önem veren birisi.
Spora 10 yaşında basketbol branşıyla başlayan Sami, 18 yaşına kadar bu sporu devam ettirdi. 
Uzun yıllar Fast Break altyapısında oynadıktan sonra genç yaşta Gönyeli Oşan A Takımı’nda forma giyerek 2 yıl üst üste Lig, Federasyon Kupası ve Süper Kupa şampiyonlukları yaşadı. Ayrıca birçok kez de en değerli oyuncu seçildi.
Aynı zamanda ilk ve orta öğretim yıllarında atletizm sporuyla da yakından ilgilendi.
Yüksek atlamada birçok kez birincilik madalyası kazanırken, Finlandiya yapılan Juniors Games’de Avrupa üçüncülüğü elde etti.
Sami sporcu kişiliği yanında çocukluğundan beridir müziğe de büyük ilgi duydu.
Ülkemizdeki Ayfilon Grubu’nda solistlik yaptı ve üniversite eğitimini gördüğü Ankara’da da çeşitli barlarda yaklaşık 3 yıl kadar sahne aldı. 
Modellik alanında kendisine güvenen Sami, 2010 yılında da Bay Kuzey Kıbrıs Yarışması’nda birinci oldu. 
Son olarak ise vücut geliştirme ve fitness sporunda 2013 yılında katılmış olduğu 3 yarışmada iki Türkiye birinciliği ve bir de Avrupa ikinciliği elde ederek genç yaşta büyük bir başarı grafiği yakaladı.

Vücut geliştirme ve fitness’a üniversitede başladı
2009 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü’nde eğitimine başlayan Sami Hamidi, gittiği ilk yıldan beri hep ilgi duyduğu vücut geliştirme ve fitness sporuna başladı.  Öğrenim süresince edindiği bilgiler ve almış olduğu eğitimle bu sporda kendisini sistemli bir şekilde geliştirdi.
Sami, ayrıca ilk yılında Hacettepe Üniversitesi Amerikan Futbol Takımı’na da girerek, Hacettepe ile Türkiye Üniversiteler Şampiyonluğu yaşadı.

Başarı yolculuğunda yalnız yürüdü
Sami, üniversite hayatında başladığı bu spora karşı yoğun bir ilgi duymuş ve 2013 yılında katılmış olduğu yarışmalara kadar da bu yolda tamamen yalnız yürümüş.
Ankara’da eğitim görmesinden dolayı ailesinin yanında olamayışı ile birlikte herhangi bir maddi destek de göremedi.
Hamidi’ye ilk desteği veren ise Avrupa Şampiyonası’na katılacağı zaman KKTC Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu olmuş.

İlk derecesi Ankara şampiyonluğu
Vücut geliştirme ve fitness’ta yaklaşık 4 yıllık bir çalışmanın ardından Sami, ilk olarak nisan ayında Ankara’da yapılan Türkiye İller Şampiyonası’na katılmış ve +1 -80 “klasik vücut geliştirme” kategorisinde Ankara şampiyonu oldu.

Ardından Türkiye şampiyonluğu geldi
Sami, Türkiye İl Şampiyonluğu’nun ardından Mayıs ayında Antalya’da gerçekleşen Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası’na katılarak burada da “atletik fizik” kategorisinde büyük bir başarıya imza atıp Türkiye şampiyonluğuna ulaştı.
Sami bu başarısıyla aynı zamanda Türkiye Milli Takımı’na seçilerek Avrupa’ya gitme hakkı elde etti.

Avrupa ikinciliğine ulaştı
Başarılı sporcu, bu iki birinciliğin ardından yine Mayıs ayında bu kez Türkiye Milli Takımı ile Avrupa arenasına çıktı.
Uluslararası Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu (IFBB) tarafından İspanya’da düzenlenen Avrupa Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası’nda “atletik fizik” kategorisinde Avrupa ikincisi olarak gururumuz oldu.

Sıradaki hedef dünya şampiyonası
Sami, Avrupa Şampiyonası’ndaki başarısı ve elde etmiş olduğu ikincilikle 24-27 Ekim tarihlerinde Moğolistan’da düzenlenecek olan Dünya Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.
Bu organizasyon için hazırlıklarını yoğun bir şekilde sürdüren Sami Hamidi. Burada da başarılı olacağına inanarak yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.
Şu an da diyete başlayan Sami, haftada 6 günlük yoğun ve yorucu bir antrenman programından geçiyor.

Büyük üzüntü duydu
Sami Hamidi, tüm bu yolda yalnız yürüyerek, KKTC Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu’nun desteği dışında, ülkesini temsil ederek elde etmiş olduğu başarılardan sonra hiçbir yetkilinin, kendisine bir tebrik mesajı bile yollamadığından yakınarak, büyük üzüntü yaşadığını söyledi.
Geçtiğimiz günlerde eski Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın Sami’yi telefonla arayarak, tebrik etmesi, başarılı sporcunun bu konudaki burukluğunu biraz da olsa giderdi.
Ancak Sami gazetemiz aracılığıyla yetkililere seslenerek, ülkesi adına kısa sürede bu kadar başarıyı elde edip ülkesini yurt dışında başarıyla temsil etmesinin ve bu yolda maddi ve manevi destekten yoksun olarak devam etmenin çok zor olduğunu da vurguladı.

Mezun oldu
Başarılı sporcu Sami Hamidi, yaklaşık 4 yıldır eğitim gördüğü Ankara Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü’nden geçtiğimiz günlerde mezun oldu ve tamamen ülkemize döndü.
Sami yurda döner dönmez ise şu an da personal trainer (kişisel fitness koçluğu) yapmaya başladı.