Hayatını bahçeciliğe adadı

29
Hayatını bahçeciliğe adadı

İTHAL ENDİŞESİ: Emine Beyitler de tüm domates üreticileri gibi ithal domates endişesi yaşıyor.  Beyitler, domates fiyatlarının düştüğüne dikkat çekerek, “Ülkemize ithal domates gelirse bizim yetiştirdiğimiz domatesler elimizde kalır” dedi

Çamlıbel’de yaşayan 65 yaşındaki Emine Beyitler yıllarını bahçeciliğe adadı.  Baf’tan göçmen olarak gelip Çamlıbel’e yerleşen Beyitler Baf’ta babasının yanında öğrendiği bahçeciliği Çamlıbel’de de devam ettirdi. Beyitler yetiştirdiği domateslerin kaliteli olması nedeniyle de Çamlıbel Bucak Panayırı’ndan en kaliteli domates üreticiliği ödülünü aldı.

İthal domates onun da endişesi…
Tüm domates üreticileri gibi Emine Beyitler de adaya ithal domates getirileceği endişesi yaşıyor. Havadis’e konuşan Beyitler, “Ülkemize ithal domates gelirse bizim yetiştirdiğimiz domatesler elimizde kalır” dedi.  Beyitler şu şekilde konuştu:
Biz yetiştirdiğimiz ürünleri iç piyasada tüketemiyoruz. Bir de yurt dışından getirilirse hiç satış yapamayız. Piyasamız iyice daralır. Zaten şu anda domates fiyatları çok uygun. İthal getirilmesine gerek yok.

“Kendi marketimde satıyorum”
Beyitler, bahçecilik yanında market işletmeciliği de yapıyor. Kendi yetiştirdiği ürünleri marketinde satışa sunan Beyitler’i müşterilerinin büyük bir bölümü ise bölgede yaşayan Maronitlerden oluşuyor. Ürünlerinin kaliteli olması nedeniyle tercih edildiğini söyleyen Beyitler şu şekilde konuştu:
Babam bize bu işi öğretirken hilesi üretim yapmayı öğretti. Bu nedenle ürünlerim kaliteli. Ancak bizim işimizde de mesleğini sevmek önemli. Eğer mesleğini sevmiyorsan bu işi yapamazsın. Ne gecemiz var ne gündüzümüz. Sabahın erken saatlerinde kalkıp gece yarsına kadar bahçe de uğraşıyoruz.

 

Beyitler yetiştirdiği domateslerin kaliteli olması nedeniyle de Çamlıbel Bucak Panayırı’ndan en kaliteli domates üreticisi ödülünü aldı

 

Fotoğraflar: Hasan DÜZGÜN