Gençliğe verilen değer yüzde bir!

0
17
Gençliğe verilen değer yüzde bir!

Bakan Asım İdris, ülke sporunun çıkmazlarının konuşulduğu KTSYD Konferans Salonu’ndaki toplantıda bütçedeki yetersizliği, “Gençlik önemlidir, gelecektir denilir ancak değeri yüzde bir kadardır. Bizim ülke gerçeği bu” sözleri ile eleştirdi

Yeşim TUNCEL KOTAK

Milli Olimpiyat Komitesi (MOK)’nun ülke sporuna özverili çalışmaları dolayısıyla plaketle ödüllendirdiği federasyonlar kahvaltı toplantısı, spor basını ile ülke sporuna yön veren makamı bir araya getirdi.
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris’in bakanlığın Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş ve Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu ile birlikte katıldığı Eziç Restaurant’taki ödül buluşması, Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nin konferans salonunda interaktif şeklinde geçen toplantı ile devam etti. Bakan İdris, burada federasyon başkanları ve spor yazarları ile ülke sporunun çıkmazları konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.
MOK’un ödül organizasyonuna Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu da katıldı.

Federasyonlara önemli görev düşüyor…
Tartışmanın gündeminde öne çıkan konular, ülke sporunun dışa açılımındaki tıkanıklık, federasyonların özellikle son dönemde Türkiye’deki eş federasyonlarla yaşadığı kopukluk, başarılı sporcuların önünü açacak girişimler, spor fonu ve Futbol Federasyonu’nun KOP’la yürüttüğü görüşmelerle gelinen aşama ile ilgili yorumlar oldu.
Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nin konferans salonunda ele alınan konuların merkezinde kaynak sıkıntısı vardı. Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris de son günlerde sık sık eleştirerek dile getirdiği spora bütçeden ayrılan yüzde birlik paya burada da vurgu yaptı. Bakan, federasyonların bu önemli sorun karşısında daha fazla misyon üstlenmesini istedi.
“Normalde tersi olur ama ben şikayet ediyorum” diyen bakan Asım İdris, yetersiz bütçe konusundaki eleştirisini “Gençlik önemlidir, gelecektir denilir ancak değeri yüzde bir kadardır. Bu ülkenin gerçeği bu. Bu konuda baskı yapılması gerekir. Bakan olarak ben sizden rica ediyorum” sözleriyle devam ettirdi.

Türkiye’den davet gelmedi
Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Konferans Salonu’ndaki federasyonlar ve spor basını buluşmasında Mersin’de gerçekleştirilen 17. Akdeniz Oyunları’na davet konusu da gündeme geldi. Bakan Asım İdris bir soru üzerine bu konuda basına yanlış yansıyan haberler olduğuna işaret ederek taraflarınca alınmış herhangi bir karar olmadığını dile getirdi. İdris, ortada Türkiye’de yapılacak bir organizasyon olduğunu ancak son güne dek geçen hükümet döneminden itibaren beklenen bu davetin gelmediğini vurguladı.