Gazeteciler “Hukuk ve Etik Bağlamında Medya”yı tartıştı

0
20
Gazeteciler “Hukuk ve Etik Bağlamında Medya”yı tartıştı

Bertuğ TOPAL

Lefkoşa Gençlik Merkezi bahçesinde yer alan panelde Medya Etik Kurulu Başkan Yardımcısı ve YDÜ İletişim Fakültesi öğretim üyesi Gürdal Hüdaoğlu, Baro eski Başkanı Avukat Mustafa İnan ve Havadis Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi konuştu.
Panelin moderatörlüğünü ise Basın-Sen Genel Sekreteri Canan Onurer yaptı. Etkinliğe yaklaşık 50 kişi katıldı.

Hüdaoğlu: Basında ilerleme var
Medya Etik Kurulu Başkan Yardımcısı ve YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Gürdal Hüdaoğlu, medyada bazı gelişmelerin olduğunu ancak daha kat edecek uzun bir yolun olduğuna vurgu yaptı. Halkın özel hayatına müdahalede kat etmek gereken çok yol olduğuna vurgu yapan Hüdaoğlu, eskiden yapılan hataların artık yapılmadığını özellikle kaza haberlerinde ceset fotoğraflarının kullanılmamasının iyi gidişin göstergesi olduğunu kaydetti. Medya Etik Kurulu olarak medya için bir deklarasyon hazırladıklarını ve dünden itibaren birçok medya kuruluşunu gezdiklerini ifade eden Hüdaoğlu, korktuğunun aksine medya kuruluşlarından çok iyi tepkiler aldıklarının altını çizdi. Hüdaoğlu, medya kuruluşlarının bu deklarasyonu imzalamaktan çekinmediklerini gördüğünü ve bundan mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

İnan: Yasa çıkarmak değil uygulamak marifet
Barolar Birliği eski Başkanı Avukat Mustafa İnan da paneldeki konuşmasında yasaları değiştirmenin önemli olduğunu ancak bundan da önemlisinin bu yasaları uygulamak olduğunu belirtti. Yasaların değişmesi veya bazı yasaların kaldırılmasının gerekliliğine vurgu yapan İnan, bu yasaların uygulanıp uygulanmadığının denetlenmemesinden yakındı. Bilişim Yasası’nın gerekliliğine de vurgu yapan İnan, bir kişinin internet üzerinden hakarete varan sözler kullanabildiğini ancak bunun herhangi bir cezasının olmadığını ifade etti. Halkı kurtaracak olanın hukukta reform olduğuna dikkat çeken basının toplumu en çok etkileyen şey olduğunun unutulmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Ekmekçi: Basın gelişiyor
Havadis Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi ise yaptığı konuşmada kimsenin eksiksiz bir medyadan bahsetmediğini ancak geçmiş dönemlere göre iyileşmelerin gözle görülür bir biçimde arttığını söyledi. Gazeteciler Birliği’nin medyanın gelişmesi ve etiklik bakımından daha iyi bir noktaya gelmesi için büyük bir çaba içerisinden olduğunu kaydeden Ekmekçi, bu konuda basın kuruluşlarına ciddi görevler düştüğünü aktardı. Bazı zamanlarda hukuk mekanizmasının sorunları çözemediğini ancak medya gücüyle konulara çözüm geldiğini vurgulayan Ekmekçi, “Gün geçmiyor ki haber merkezlerimize haksızlığa uğrayan kişiler gelmesin. Halk bazen hukuktan çok medyaya güveniyor” şeklinde konuştu. Ekmekçi, medyanın birçok mağdur da yarattığına dikkat çekerek Gazeteciler Birliği’nin Medya Etik Kurulu’nu gazete olarak desteklediklerini belirtti.