En Üst

27 Haziran 2017

Ercan kaybettiriyor

Ercan kaybettiriyor
Haber İçi Üst
Haber Yazı İçi

KKTC’deki Ercan Havalimanı’ndan seyahat eden yolcu sayısının artış göstermesi nedeniyle Güney Kıbrıs’ın 2012 yılı içerisindeki gelir kaybının 12 milyon Euro olduğu iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi Ercan Havalimanı’nı tercih eden yolcu sayısında artış olmasının Güney Kıbrıs’ın gelirlerinin azalmasına neden olduğunu yazdı.

Güney Kıbrıs’ın bu nedenden dolayı 2013’teki gelir kaybının ise daha fazla olmasının beklendiğini de yazan gazete, Rum devleti ile havalimanlarını işleten Hermes Airports arasında var olan mevcut anlaşmada, “rekabet edilebilen yasa dışı Ercan Havalimanı’ndan seyahat eden yolcu sayısı arttıkça Hermes’in devlete olan katkısı da azalacaktır”  temelinde bazı öngörüler ve formüllerin bulunduğunu anımsattı.

Gazete söz konusu anlaşmanın 2006 yılında imzalandığını anımsatırken ilgili öngörünün, Ercan’dan seyahat eden 1 milyon yolcu temelinde, Hermes’in her yolcu için devlete vermekle yükümlü olduğu miktarın yaklaşık 30 Euro azalması şekline olduğunu yazdı.

Gazete Ercan Havalimanı’ndan seyahat eden yolcu sayısının 2012 yılında “1 milyon” sınırını aşmasına bağlı olarak gelir kaybının 12 milyon Euro olduğunu belirtti.

Bu konuda sadece Rum devletinin değil Hermes Airports’un da endişe duyduğunu belirten gazete, Ercan Havalimanından seyahat eden yolcu sayısının artmasının göğüslenmesi hem de anlaşmanın ilgili öngörüsünün yeniden müzakere edilmesi amacıyla ilgili taraflar arasında istişarelerin yapıldığını yazdı.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Live Score & Live Score App