ERBEN DOĞAN UNUTULMADI

0
99

Üşüyor mu deniz 
                üstüne boşandıkça yağmur? 
Ondan mı dersin 
                tüyleri böyle ürperiyor? 
Ben de gidersem bir gün bu biçim bir sağanakta 
Alı al moru mor bir sandal gibi acaba 
Yıllar sonra yılmayıp yine 
Çarpar mı yüreğim yurdumun sahillerine? 
 
Can Yücel

—–
Tarihler 17 Mart 2000’i gösterdiğinde Kıbrıs’ın kuzeyi bayramı kutluyordu. Büyükler ziyaret edilmiş, eller öpülmüş, gönüller alınmıştı. Cıvıl cıvıl bir bahar hakimdi adaya. Doğa, çiçeklerini çoktan serpiştirmişti ovalarına. Bademler çiçeklenmiş, lapsanalar, alçacıklar, gaz ayakları bu uyanışa eşlik ediyordu. Her dem aşk kokan, yeni başlangıçlar hazırlayan baharda ve de bayramda aldığımız kara bir haber çığ gibi düşmüştü üzerimize. Bayram yasa dönüşmüştü. Benim de kuzenim olan Yeniboğaziçi’nin en sevilen gençlerinden futbolcu, halk danslarının en başarılı üyelerinden Erben Doğan geçirmiş olduğu trafik kazası sonucunda 20 yaşında aramızdan ayrılmıştı…
Sonraki yıllarda hiç unutmadı onu sevenleri. Adına çeşitli etkinlikler düzenlediler. Trafik kazalarının önlenmesi yönünde bilinçlendirme çabaları, futbol turnuvaları, anma etkinlikler bunlardan bazılarıydı. Yeniboğaziçi’nde kültür salonuna Erben Doğan ismi verildi. O gittikten sonra kimse orak oyununu onun gibi oynayamadı. Kimse o denli derin gözleriyle gülümsemedi halk dansları kıyafetleri içerisinde. Sevenleri hep buruk ve eksik bir tatla yaşamını devam ettirdi ondan sonra. Kim bilir kaçıncı genç insandı trafik kazasına kurban verilen? Kim bilir kaç kez bir anne Erben’inki gibi “aklınla” dedikten sonra oğlu gülümseyerek “aman anne yine mi?” diyerek önemsememişti annesinin kaygılarını. Kim bilir kaç anne baba, kardeş, kaç eş, sevgili, evlat trafik kazasından önce hep geri gelecekmiş gibi çıkmışlardı evlerinden?
Tarihler 2013’ü gösterirken Erben Doğan’ın arkadaşları okullarını bitirmişler, evlenmişler, meslek edinmişler, anne- baba olmuşlardı. Ama bir şey değişmemişti. Birlikte gülüp, birlikte ağladıkları, bütün bir bölgeye damgasını vuran, liderlik ruhu taşıyan, insani yönde gençliğe örnek olan bu arkadaşlarını unutmamışlardı. Onlar para ile bile insanların kıllarını kıpırdatmadıkları bir zamanda gurur duyulacak bir çalışmaya imza attılar. Memlekette insanlar bölünüp, parçalanılıp, parti, parti ayrılır, çıkar için birbirini satarken, dostluğun, vefanın ne demek olduğu unutulmuşken büyük bir vefa örneği ile onu yaşatmak için bir komite kurdular. Bu komitenin amacını da özetle şöyle açıkladılar:
“Biz Erben Doğan’ı Yaşatma Komitesi olarak, Erben Doğan anısına kamuya ve çevreye yararlı olabilecek birçok sosyal ve kültürel projede aktif olarak faaliyet göstermek amacındayız. Bu amacımız doğrultusunda gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz projelerimiz arasında, şu an üzerinde aktif olarak çalıştığımız Erben Doğan anısına yapacağımız bir yeşil alan projemiz vardır. Bu yeşil alan projemizi gençlere ve çocuklara fayda sağlayacak bir düzenleme ile hayata geçirmeye çalışmaktayız. Bunun yanı sıra çevreye yönelik temizlik kampanyaları, çocuklara ve gençlere yönelik çeşitli eğitsel, kültürel, eğlenceli ve sportif etkinlikler düzenlemek de ileriye dönük projelerimiz arasında yer almaktadır.
Biz komite olarak Erben Doğan’ı, çocuklarımıza ve gençlere örnek teşkil edecek, bölgemize yararlı aktivitelerle yaşatıp, tanıtmayı hedefliyoruz. Erben’e olan özlemimiz ve sevgimizle de bu hedefimizi gerçekleştireceğimize inanıyoruz.”
Erben Doğan çok yetenekli bir futbolcu ve halk dansları oyuncusuydu ama onu özel kılan sadece bunlar değildi. Onu anlatan insanlar hep aynı paydada birleştiler: O ÇOK İYİ BİR İNSANDI. Erben, yaşlı insanları köyde ziyaret eder ve onların ihtiyaçlarını karşılarmış. Onlarla sohbet eder, yalnızlıklarını paylaşırmış. Onu unutulmaz kılan da insanların üzerinde bıraktığı etkiydi. Yapılan işlerdeki toparlayıcılığı liderliği, arkadaş canlısı olması, vefası yine sevdiklerinin ve komitedeki arkadaşlarının bana anlattıkları özellikleriydi. Bir arkadaşı bana onu anlatırken gözleri dolarak “şimdi 30’lu yaşlarıma geldim ama bir daha onun gibi bir dostum olmadı, ondan sonra hep eksik yaşadım” dedi…
Bu komitenin başını çeken genç insanlarla konuşuyorum birkaç gündür… Yaptıkları şey azımsanacak bir şey değil. Vefa duygusu insanı insan yapan erdemdir. Bir başka insan için gönüllü ve karşılıksız yapılan çalışmalar örnek olmalıdır diğer insanların yaşamlarına. Bu hayatta bazı insanların özellikleri vardır. Unutulmazlar. O kadar özel ve değerlidirler ki onları sevenleri yaşatmak ister. Onlar bedenen dünyadan ayrılsalar da, fikrileri, yaptıkları, insanların hayatlarında bıraktıkları izlerle unutulmazlar. Yine yaşarlar,  yaşatılırlar. Onları yaşatmaya çalışan insanlar ise bizlere insanlık adına umut aşılamaya devam ederler. İşte Erben Doğan, yaşamlarda iz bırakan özel bir insandı. Onu yaşatmak amacı ile kurulan bu komite ve benzeri faaliyetler bizleri insanlık adına umutlandırmalıdır.
Bir insan dünyada onu en son seven kişi de öldüğü zaman gerçekten ölürmüş… Erben Doğan yaşamlarda bıraktığı etki ile yaşamaya devam ediyor. Dilerim ki trafik kazalarında bu denli ucuz kaybedilen olaylar artık son bulsun. Bugün, aramızdan ayrılışının 13. yıldönümünde, Erben Doğan’ı Yaşatma Komitesi hayallerini gerçekleştirmenin ilk adımı olarak ona veda gününde Yeniboğaziçi’nde  Eyva Restoran arkasındaki yeşil alana saat 10.00’da ağaç dikecekler. Ekecekleri yemyeşil fidanlarda Erben gibi fidanların toprakta yeniden yeşerip büyümesi ve hayata tutunmasını dileyecekler…
Işıklarla uyu Erben

Yüreklerinize sağlık gençler…
———————————————————————–
Erben Doğan (16 Nisan 1980-17 Mart 2000)
İlkokulu Polatpaşa İlkokulu’nda, orta ve liseyi de Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde okudu. Üniversite eğitimini ise Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nde okumaktaydı. Başarılı bir öğrenci olması yanı sıra sosyal bir kişiliğe de sahipti. 1995–1998 yılları arasında Yeniboğaziçi Doğan Spor Kulübü Genç Takımı’nda futbolcu olan Erben ayrıca 1996-2000 yılları arasında Yenibogaziçi Kültür Sanat ve Çevre Derneği’nde ve 1998-2000 yılları arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Folklor Ekibi’nde folklor oynamaktaydı. Ailesi, arkadaşları ve çevresi tarafından çok sevilen Erben, yardımsever, duyarlı, dost canlısı, ailesine ve arkadaşlarına bağlı, eğlenceyi seven, pozitif ve mutlu bir kişiliğe sahipti.