CTP-DP tamam gibi Pazarlıklar başlıyor

0
26
CTP-DP tamam gibi  Pazarlıklar başlıyor

EROĞLU BUGÜN LİDERLE GÖRÜŞECEK: Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün siyasi parti başkanlarıyla görüşecek. Eroğlu, Cumhuriyet meclisinde temsil edilen siyasi partilerin başkanlarıyla tek tek yapacağı görüşmenin ardından, hükümeti kurma görevini verecek.  Görevin verilmesi ile 15 günlük süreç başlamış olacak

GÖZLER CTP’DE: Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bugün siyasi parti başkanlarıyla yapılacak görüşmelerin ardından, hükümeti kurma görevini CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’na vermesi bekleniyor. Şimdi gözler, CTP’nin yapacağı görüşmelere ve pazarlıklara çevrildi. CTP’de genel istek, “UBP’den uzak durulması”

 “UBP İLE İHTİMAL DIŞI DEĞİL”: CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, 2. Cumhurbaşkanı Talat’ın “UBP-CTP mantıklı”  açıklamasını değerlendirdi. Akansoy: Talat’ın görüşleri her zaman saygı değerdir.  Söylediklerinin mutlaka dikkate alınması gerekir. Talat, bir şey söylediyse kafa yormakta fayda var. UBP ile koalisyon ihtimal dışı değil

 “UBP VE TDP’DEKİ KAOS, CTP-DP’Yİ ZORLUYOR”:  DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, UBP ve TDP içindeki karmaşa, CTP-DP hükümetini zorluyor. Süreç görüşmelere bağlı olarak gelişecek.  Görüşmeler ciğer sökme anlayışıyla değil, karşılıklı saygı ve hoşgörüyle oluşabilecek.  Biz birinin ciğerini sökme derdinde değiliz

Gizem ÖZGEÇ
Erken Genel Seçim’in ardından, Cumhuriyet Meclisi’nde 50 milletvekili dün görev başı yaptı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bugün siyasi parti başkanlarıyla yapılacak görüşmelerin ardından, hükümeti kurma görevini CTP’ye vermesi bekleniyor.
Şimdi gözler, CTP’nin yapacağı görüşmelere ve pazarlıklara çevrildi. Kamuoyunda ve sivil toplum örgütlerinde yaygın görüş kurulacak hükümetin “istikrarlı ve uzun ömürlü” olması yönünde ancak DP ile CTP’nin bakanlıklar ve program üzerinde anlaşamaması halinde, “sağda birlik” mesajları veren UBP ile DP’nin bir araya gelmesi ihmali, kurulacak hükümetin çok uzun süre görev yapamayacağı düşüncesini de beraberinde getiriyor.

Sağda birleşme endişesi
UBP ve DP’nin, özellikle 2015 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yan yana gelmesi ihtimali hatta iki partinin birleşmesine yönelik spekülasyonlar var.  Bu senaryolar, daha şimdiden olası bir DP-CTP hükümetini tehdit ediyor.

CTP’de genel kanı: UBP ile olmaz
CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, geçtiğimiz hafta hem DP-UG Başkanı Serdar Denktaş hem de UBP Genel Başkanı İrsen Küçük’le bir görüşme yaptı.Görüşmeler sonrası net açıklamalar yapılmadı. CTP’de yönetim,  temkinli açıklamalar yapsa ve “UBP ile asla olmaz” demese de, parti tabanın iki partinin koalisyonuna sıcak bakmadığı biliniyor. CTP-UBP’nin 35 milletvekili ile ortaklığının,  Anayasa’yı değiştirebilecek güçte olduğu telaffuz edilse dahi, partililerin büyük kısmı bu düşüncenin karşısında.  2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın “UBP-CTP olur”  açıklamalarına karşın, partide genel kanı daha önce denenmiş olan DP ile bir ortaklığa gidilmesi.

Hükümet formülleri
Şimdi Kıbrıs Türkü’nün yeni hükümeti nasıl olacak sorusuna yanıt bekleniyor.  Bugün Meclis aritmetiğine göre farklı koalisyon olasılıkları var. Bu olasılıklar: “35 milletvekilli CTP-UBP hükümeti, 38 milletvekilini bulacak CTP-UBP-TDP koalisyon hükümeti, yine 36 vekilli CTP-DP-TDP formülü veya CTP’nin dışında kalacağı 26 milletvekiliyle bir DP-UBP koalisyonu…”  Ya da şu anda en güçlü ihtimal olarak duran 33 milletvekiline sahip CTP-BG ile DP-UG’nin koalisyonu…

Eroğlu’nun yoğun günü
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, siyasi parti başkanlarıyla bugün görüşecek.
Milletvekili yemin töreni sonrası basına açıklama yapan Eroğlu, hükümet kurma çalışmaları kapsamında parti başkanlarıyla bugün yüz yüze görüşeceğini bildirdi. Derviş Eroğlu, parti büyüklüğü ve sandıktan çıkış şekline göre siyasi partileri görüşmeye çağıracak. Eroğlu, görüşmeler tamamlandıktan sonra bir kişiye hükümeti kurma görevini verecek. Hükümeti kurma görevi verildikten sonra anayasal prosedür başlayacak.

Eroğlu: 15 gün içinde kurulursa kurulur 
Eroğlu, “15 gün içinde hükümet kurulursa kurulur, kurulmazsa başka bir arkadaşa hükümeti kurma görevini veririz. Benim istediğim hükümeti çok fazla geciktirmeden kurabilmeleridir” dedi.
Anayasal sürece göre Cumhurbaşkanı Eroğlu, hükümeti kuran grup başkanı ya da milletvekilinin önerisi ile bakanları atayacak. Yeni kabine atanana kadar mevcut kabine görevine devam edecek.
Cumhurbaşkanı’nca atanan bakanlar kurulu listesinin Cumhuriyet Meclisi’nde okunmasıyla Sibel Siber kabinesinin görevi son bulacak.

 

Arabacıoğlu: Sürecin başlamasını bekliyoruz
DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, görüşmeler başlamadan net konuşmak istemezken,  DP’nin seçimden belli bir güçle çıktığını ancak, “2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın ifade ettiği gibi “ciğer sökecek kadar güçlüysek işimiz kolay” dedi.  Arabacıoğlu, önemli olanın program üzerinde uzlaşmak olduğunu vurguladı ve “Anlaşmadan yorum yapmak yanlış olur.  CTP kendi programını, biz kendi programımızı ortaya koyacağız. Sürecin başlamasını bekliyoruz” dedi.

Şonya: Ne taviz vereceğiniz önemli
DP Genel Sekreteri Bengü Şonya, sürecin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun görevi vermesiyle birlikte başlayacağını kaydetti ve yapılacak görümlerde önemli unsurun programlar olduğunu vurguladı. Şonya, tüm partilerin hükümette olmak istediğini ancak bunun için ne kadar taviz verileceğinin önem taşıdığını dile getirdi. Şonya, “Programlar nettir. Tüm siyasi partilerin kendi çizdikleri,  haritalar vardır.  Mümkün olduğunca her parti kendi programını uygulamak isteyecek. Bu konuda uzlaşmak zorunludur.  İzleyip göreceğiz” diye konuştu.

Serdaroğlu: Talat’ın tek taraflı konuşması doğru değil
DP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, görüşmelerin başlıyor olduğunu söyledi ve “Zaman kaybetmek için ne bizim ne memleketin lüksü var. Kimsede tahammül yok.  En kısa zamanda halka hizmet edecek bir koalisyon kurulmalı” ifadesini kullandı. Serdaroğlu,  2. Cumhurbaşkanı Talat’ın ise tek taraflı konuşmasını doğru bulmadığını vurgulayarak,  şöyle konuştu: Bizim hedefimiz iyi bir koalisyon hükümeti kurmaktır.  Hemen icraata geçip yararlı işler yapmak istiyoruz. Zaman kaybı herkesin aleyhine işliyor. En kısa zamanda hükümetin kurulup, önemli yasaları geçirmesi gerekir.

Denktaş: UBP ve TDP’deki karmaşa, DP-CTP’yi zorluyor
DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, “DP CTP’nin ciğerini söker” açıklamaları için, “Sus Allah göstersin” dedi. Denktaş, görüşmelerin bir kaç gün içinde başlayacağını kaydederek, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ile görüştüklerini, bu görüşmede herhangi bir al ver konusu olmadığını söyledi. Karşılıklı “niyet” görüşmesi yaptıklarını dile getiren Denktaş, şunları ifade etti: Niye nedir onu konuştuk. UBP ve TDP içindeki karmaşa bir anlamda, DP-CTP hükümetini zorluyor. Süreç görüşmelere bağlı olarak gelişecek.  Görüşmeler ciğer sökme anlayışıyla değil, karşılıklı saygıyla oluşabilecektir. Biz birinin ciğerini sökmek derdinde değiliz. Bu geçiş hükümeti olurken de aynısını yaptık. Bıraktık, TDP ve CTP alacağını alsın, geriye kalanı da biz alalım. Bu kez beş yılık bir hükümet kurmaksa niyet, net ciddi bir tartışma ortamı yaşanacak. Şu anda UBP’nin durumu koalisyona çok fazla imkan tanımıyor.

 

Albayrak: UBP ile mesele tartışılmamalı bile
CTP Gazimağusa Milletvekili, UBP ile hükümet meselesinin tartışılmaması dahi gerektiğini belirtti. Albayrak, esas isteğinin CTP’nin tek başına iktidara gelmesi olduğunu ancak bunun olmadığını söyledi ve şunları dile getirdi: “ CTP ancak istediklerini bu topluma, yıpranmadan tek başına gelerek yapabilirdi.  Ama demokrasi buna zorladı.  Şimdi en mantıklısı DP ile bir koalisyondur. Hatta eğer ki Anayasa’nı değiştirilmesi noktasında hem fikir olunursa, TDP ile de ortak olunması daha mantıklı olur.  CTP tabanı UBP ile bir ortaklığı kabul etmez. CTP muhalefeti de iyi yapan buna hazır bir partidir. Ancak sağda bir birleşme söz konusu olursa,  bu yapılırsa, kişisel kavgalar yine başlar ve bunun de sonucu bellidir. Hüsrandır…

Şahali: CTP’nin dışında kalacağı bir formül iradeyi temsil etmez
CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali de en sağlıklı hükümetin CTP önderliğinde kurulacağını, 28 Temmuz’da oluşan iradenin de buna işaret ettiğini söyledi. Şahali, CTP’nin büyük ortak olacağı bir hükümetin kurulması gerektiğinin altını çizdi ve diğer siyasi partilerin de bu sorumluluk ve kabulle hareket etmesi gerekliliğini vurguladı. Ülkede yığınsal sorunlar olduğuna işaret eden Şahali, şunları ifade etti: Bizim programımızda sorunlar, çözümleri ve takvim ile birlikte açıklandı. Koalisyon ortağının bu programı da hazmetmesi gerekir. Ancak CTP’yi dışarıda bırakacak bir formül iradenin tecellisi olamaz.Halk iradesine aykırı bir formül, derin çıkmazlara yol açar. Diğer siyasi partilerin birbirleri içinde uyum sorunu var. Farklı sorunlar var DP ve UBP’de… Bütünlük yok. İç sorunları vardır. Henüz uyum aşamasını aşamadılar. Yarından itibaren herkes pozisyonlarını ortaya koyacak. Şahali, 2. Cumhurbaşkanı, eski parti başkanı Talat’ın UBP’yi işarete den açıklamaları ile ilgili ise, “UBP güvenli bir ortak değil. UBP kendi kendini yönetecek bir iradeye bile sahip değil.  Elbette UBP ile de görüşecek ama bu parti CTP’nin ihtiyaç duyduğu, güvenli ortak değil” dedi.

Özgür: Üçlü koalisyon ihtimali de var
CTP Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür, partisinin seçimlerden birinci olarak çıktığını anımsattı ve halkın CTP’yi iktidarda görmek istediğini vurguladı.  CTP’nin günün sonunda UBP ya da DP ile bir hükümet kurmak zorunda olduğunu dile getirirken, görüşme sürecinde her iki partiye de eşit mesafede durulması gerektiğini ifade etti. “Bizim belirlediğimiz ilkeler doğrultusunda ve seçim öncesi halkla paylaşılan programı en iyi şekilde hayata geçireceğimiz konuları gözeterek görüşeceğiz” diyen Özgür,  siyasi istikrara hizmet edecek bir koalisyon hükümetinin şart olduğunu belirtti. Özgür, şunları söyledi: Kurulacak olan koalisyon hükümetinin, üçlü bir koalisyon olması ihtimalini de göz önünde bulunduruyoruz. Bu nedenle Meclis’te temsil edilen her üç partiyle de iyi niyetle görüşmeler yapılacak. Hedefimiz en kısa zamanda halkın genel beklentilerine cevap vermek.

Akansoy: UBP ile koalisyon ihtimal dışı değil
CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, CTP’nin ilk günden beridir duruşunun belli olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı: İlk günden beridir net konuşuyoruz. Kararı PM verecek. PM’nin karar vermeden önce, ortaya koyduğu kriterler de bellidir. Bu konuda bir değişiklik yok. Görüşlerimizin sonuna kadar arkasındayız. Sorumluk CTP hükümetindedir. İstikrarlı bir hükümet sağlanması konusunda tavrımız bellidir: Karşılıklı iyi niyet ve sağduyu yaratıldıktan sonra, ciddi sıkıntı yaşanmaz.
Akansoy, öte yandan 2. Cumhurbaşkanı Talat’ın açıklamalarına da değinerek, “Sayın Talat’ın görüşleri her zaman saygı değerdir.  Söylediklerinin mutlaka dikkate alınması gerekir. Talat, gereksiz yere açıklama yapan biri değildir. Bir konuda bir şey söylediyse kafa yormak da fayda var. Biz tüm partilere eşitiz. UBP ile de ‘illa ki olmaz’ demiyoruz. Bu ihtimal dışı değil” ifadelerini kullandı.