Cilt Sağlığı İçin Kilo Vermek Gerekiyor

0
20

Universal Alman Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ümit Ukşal, fazla kilolar ile cilt hastalıkları arasındaki ilişkiyi anlattı:
Fazla kilolar; birçok ciddi hastalığa zemin hazırlamasının yanı sıra, bazı cilt hastalıklarını da önemli derecede etkiler ve kötüleştirir.
Şişmanlık ve kilo fazlalığı ile ilişkili cilt hastalıklarının en önemlileri; sedef hastalığı, akne, tüylenme, ciltte belirli bölgelerde esmerleşme ve kalınlaşmalar, bazı tipteki saç dökülmeleri ile ciltte kalıcı çatlaklardır.
Bunların yanı sıra, birçok deri hastalığı ile aşırı kilolu olma arasında ilişki vardır. Son yıllarda sedef hastalığı tedavisinde eğer hasta kilolu ise 'metabolik sendrom' adı verilen durum daima düşünülür ve hastanın kilo vermesi istenir.
Sedef hastalığı, fazla kiloya bağlı değildir fakat eğer obezite varsa hastalık daha şiddetli ve tedaviye dirençli olmaktadır.
Kilo vermek tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Psoriazis (sedef hastalığında) bel çevresinin kalın olması, yani aşırı kilo, hastalığın tedavisinde ilk çözülmesi gereken çözümdür.
Hastalar uygun diyet ve spor yaparak kilo verirken doktorun önereceği ilaçları da düzenli olarak kullanmalıdır.
Diyetin yanı sıra sigara ve alkolden de kesinlikle uzak kalmak sedef hastalığının iyileşmesini kolaylaştırır.

KREMLER İŞE YARAMAZ
Aşırı kilo sebebiyle ciltte çizgiler ortaya çıkabilir. Bunlar, yumuşatıcı kremlerle yok edilemez.
Hamilelik döneminde karın, göğüsler ve basen bölgesine yağlı kremler sürmek yarar sağlamaz.
Tek çözüm; ani kilo artışını kontrol altında tutmaktır

CİLTE KIRMIZI ÇATLAKLAR OLUŞUR
Ani kilo artışlarında cilt hızla gerildiği için; bel, basen, göğüsler ve bacakların iç yüzeyinde kırmızı çizgi şeklinde çatlaklar oluşur.
Bu çizgilere 'stria' denir. Başta koyu kırmızı renkte ve kaşıntılı olan bu çizgiler, zamanla beyazımsı bir görünüm alır.

ŞİŞMANLIK KENDİNE GÜVENİ YOK EDEBİLİR
Şişmanlık; özgüven kaybına neden olarak kişilerin yaşam kalitesini bozar. Aşırı kilolar; mutsuz, gergin, içe kapanık veya tam tersi geçimsiz ve saldırgan bir ruh haline neden olabilir. Bu kişilerde, saçkıran ve gülleme gibi psikosomatik hastalıklar ortaya çıkabilir.
Çocukları ve gençleri; şişmanlıktan ve şişmanlığın neden olduğu çeşitli cilt hastalıklarından korumak için aileye büyük sorumluluk düşer. Anneler bebeklerini yetişkinliğe kadar düzenli beslemeli ve aşırı kilo yapabilen mamalar, meyve suları, pasta, börek ve tatlıları az miktarda vermeli.
Çocuk ve gençlere erken yaşlarda düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırılmalı.
Anne-babalar, beslenme ve düzenli spor konusunda çocuklarına örnek teşkil etmeli. Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için düzenli ve bilinçli beslenme ile sporla dolu aktif bir yaşam gereklidir.

ERGENLİKTE KİLO ALIMI ARTAR
Kilo artışı, ergenlikte ve menopoz döneminde daha sık görülen bir problemdir. Bunun yanı sıra hareketsiz bir yaşam tarzı, düzensiz beslenme ve yeme bozukluğu da şişmanlığa neden olabilir.
Genç kızlarda ani kilo artışı ile regl düzeni bozulur. Ayrıca saçlarda ve yüzde aşırı yağlanma, saç dökülmesi, erkek tipi tüylenme, yüz, sırt ve göğüste sivilceler oluşur.
Bu sorunları kozmetik kremlerle çözmek imkansızdır. Bu gibi durumlarda diyet ve düzenli egzersizin yanı sıra psikolojik yardım da gerekir.

BEN BEBEĞİMİ GÖZÜNDEN ANLARIM!
Annelerin banyo ürünleriyle ilgili beklentilerini anlamak üzere, Johnson's Baby Şampuan'ın Facebook sayfasında yapılan araştırmanın sonuçları şöyle:
Annelerin yüzde 84'ü şampuan seçiminde uzmanların fikrini önemsiyor.
Kullandıkları şampuanın, bebeklerinin cildine uygun hassaslıkta olmasına önem veriyorlar.
Şampuanı hem saç, hem de vücut için kullanan anneler, göz yakmama ve tahriş etmeme gibi özellikler arıyor.
Anneler, paraben ve alkol içermeyen ürünleri tercih ediyor.
Banyo için en çok akşam saatlerini tercih ediyorlar.

KESİNTİSİZ BANYO KEYFİ
Araştırmaya katılan annelerin yüzde 88'i "Ben bebeğimi gözünden anlarım" diyor. Banyo keyfinin yarıda kalmaması için göz yakmayan şampuanları tercih ediyorlar.
Annelerin bebekleriyle birlikte banyodaki en favori oyunu; küvetin içinde oyuncak yüzdürmek…