Çekilir çile değil

182
Çekilir çile değil

4 YILDIR DEVAM EDİYOR… Şahinler köyünde yaşanan elektrik sorunu yaklaşık 4 yıldır devam ediyor. Köye gelen elektrik voltajındaki dengesizlik nedeniyle köy hemen hemen her gün karanlığa gömülüyor. Bölgede evleri ve işlerleri bulunan vatandaşlar bu sorun nedeniyle elektronik eşyalarını sürekli yenilemek veya tamir ettirmek zorunda kalıyor

 

Ceren ÖZBİL
Şahinler köyünde yıllardır devam eden elektrik sorunu köy halkı için büyük bir işkenceye dönüştü. Köye gelen elektriğin voltajındaki dengesizlik nedeniyle ayni gün içinde iki üç kez elektriği kesilen ve saatlerce elektriksiz kalan köylüler canından bezdi.
Havadis’e konuşan bölge halkı, yetkililere çağrı yaparak 4 yıldır Şahinler köyünde devam eden elektrik kesintilerine bir çözüm bulunmasını istedi.

“Para yetiştiremiyoruz”
Köye gelen elektrik akımının bir saat yüksek bir saat düşük voltajda gelmesi nedeniyle evlerinde elektronik eşyaları bozulan ve arıza yapan Şahinler köylüleri isyan etti. Bölge halkı bozulan eşyalarını tamir ettirmeye ve yenilemeye para yetiştiremediğini dile getirdi.

“Elektrik arıza ilgilenmiyor”
Ayrıca köy halkı her elektrik kesintisinde bölgedeki elektrik arıza şubesine bildirmelerine rağmen ilgili birimin ilgilenmemesinden şikayet etti. Şahinler köylüleri, “Sorunu elektrik arıza bildirmek için arıyoruz. Ancak ya telefonu açmıyorlar ya da bize ‘Biri alkol alıp trafolara çarptı’ diyerek bizi geçiştiriyorlar” cümlelerini kullanarak isyan etti. 

Özbir: Yıllardır devam ediyor
Şahinler Köyü Muhtarı Kadir Özbir, köydeki elektrik sonunun köy trafolarının Güzelyurt’tan Yılmaz köye alınması ile başladığını söyledi. 4 yıldır köyde hemen hemen her gün günde iki üç kez elektrik kesintisi yaşandığına dikkat çeken Özbir şu şekilde konuştu:
“Köyümüzün nüfusu az ve huzurlu bir köydür. Ancak köyde yaşanan elektrik sorunu vatandaşın huzurunu kaçırdı. Bu sorun nedeniyle köy halkı bana da sitem ediyor. Ancak defalarca ilgili kurumlara bildirmeme rağmen çözüm bulunmadı. Eve yemek yemeye geliyoruz. İlk önce ışıklar elektrik voltajının düşmesi nedeniyle kısılıyor ve ardından elektrikler kesiliyor. Herkesin evindeki elektronik aletler zara gördü. Artık bu soruna çözüm bulunmasını istiyoruz. Bizimde sesimizi duysunlar.”

Köy halkı ne dedi?

 


 

Hasan Mısırlı: 

Köyümüzün en büyük sorunu elektrik sorunudur. Her gün günde üç dört kez en iki saat elektriğimiz kesiliyor. Köye gelen elektrik akımı geceleri ancak lambaları çalıştırmaya yetiyor. Televizyon ve buzluğumuzu çalıştıramıyoruz. Geçen gün evimin televizyonu bu nedenden dolayı yandı. Elektrik akımımız çok düzensiz. Yılmazköy’e bulunan yeni trafomuz Girne ile değiştirildi. 4 yıldan beridir ayni sorunu yaşıyoruz. Bölgeye yeni yapılan evler var ve nüfusumuz daha da artacaktır. O zaman bu sorunla nasıl baş edilebilecek hiç biliyorum. Her akşam yemeğimizi romantik bir ışıkta yemek zorunda kalıyoruz. Yeni hükümetten beklentimiz bu soruna bir çözüm bulmasıdır.

Biray Karakur:
Bir saat içinde iki kez elektriğimiz kesiliyor. Kısa süre önce iki buzluğum bozuldu. Elektrik arızayı aradığımız zaman biri içip trafolara çarpmıştır diye yanıt alıyoruz. Ayrıca elektrik arıza kolay kolay da telefonları açmıyor.

 

Çiğdem Karakur:
Her gece işten geldiğimde karanlıkta kalıyorum. Hiç kimse ilgilenmiyor. Elektrik arıza telefonlara bile bakmıyor. Bıktık usandık. Artık buna bir çare bulsunlar.