Çaresiz kaldı, Rum’a sığındı

7 Mart 2013 Perşembe | 09:09
Çaresiz kaldı
Kıbrıs Town Houses

HEMEN KUZEY’E İADE… Mazbata ve polis davaları yüzünden yurt dışı çıkışı yasaklanan Ahmet Es, askeri bölgeyi ihlal ederek Güney’e geçti, polise sığındı. Rum polisi, Ahmet Es’i, Lokmacı Kara Sınır Kapısı’ndan Kuzey’e gönderdi

ÇARESİZİM…  Ahmet Es: Bu suçu çaresizlikten işledim. Çok zor durumdayım. Davalarımın gündeme gelmesi için polise gittim ama bir sonuç alamadım. Çalıştığım iş yerlerinden paramı alamadım. Evden atıldım. Sokakta kaldım. Başka çarem kalmadı

Mazbata ve polis davaları yüzünden yurt dışı çıkışı yasaklanan Ahmet Es, askeri bölgeyi ihlal ederek Rum polisine gidip, sınır dışı edilmeyi talep etti.
Rum polisi, askeri yasak bölgeyi ihlal eden Ahmet Es’i, Lokmacı Kara Sınır Kapısı’ndan Kuzey’e gönderdi.
“Birinci derece askeri bölgeyi ihlal etmek” suçlamasıyla gözaltına alınan zanlı Ahmet Es, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.
Yargıç Hale Ahmet Raşit’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Emine Taşkın, tanık olarak polis memuru Halil Ersan’ı dinletti.

Polis: Rum polisinden sınır dışı talep etti
Mahkemede yeminli şehadet veren Halil Ersan, zanlı Ahmet Es’in 5 Mart 2013 tarihinde Lefkoşa’da mazbata borcu ve polis davaları nedeniyle Türkiye’ye gidemediği ve kalacak yeri olmadığı gerekçesiyle, askeri yasak bölgeyi ihlal ederek, Güney’e geçip, Rum polisine gittiğini sınır dışı edilmeyi talep ettiğini açıkladı.
Ersan, Rum polisinin zanlıyı KKTC’ye gönderdiğini belirterek, zanlının “Şiddet tehdidi, kasti hasar”, 2 trafik davası ve iki telefon şirketine mazbata borcu olduğunu anlattı.
Halil Ersan, zanlının 2009 yılından beri kaçak durumda olduğunu söyleyerek, zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlamasını talep etti.

Zanlı: Bu suçu çaresizlikten işledim
Mahkemede söz alan Ahmet Es, “Bu suçu çaresizlikten işledim. Çok zor durumdayım. Davalarımın gündeme gelmesi için polise gittim ama bir sonuç alamadım. Çalıştığım iş yerlerinden paramı alamadım. Evden atıldım. Ailem Türkiye’den para gönderdi ve avukat tuttum ama davalarım gündeme gelmedi. Sokakta kaldım. Başka çarem kalmadı” dedi.

Tutuklu yargılanacak
Yargıç Hale Ahmet Raşit, zanlı Ahmet Es’in, biden fazla cezai durumu olduğuna vurgu yaparak, davaları görüşülünceye değin, 2 ayı aşmayan bir süre Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.