“Bay ve Bayan Festival Güzeli” Rusya’dan çıktı

0
39

Erkeklerde Rusya’dan Viacheslav Martynenko bay festival seçilirken, bayanlarda yine Rusya’dan Marina Medvedeva bayan festival seçildi

45. İskele Festivalinde gerçekleştirilen XVIII. Uluslararası Halk Dansları Festivali’nde “Bay ve Bayan Festival Güzeli Seçimi” Yarışması gerçekleştirildi. İskele Belediyesi Halk Dansları Festivali’ne katılan ekiplerin Türkiye, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Hindistan, Togo “Bay ve Bayan Festival Güzeli Seçimi”ne katılan ülkeler oldu.
Erkeklerden 18 kişi, kızlarda ise 23 kişinin podyumda seçici kurula kendilerini gösterdi.
Mr. Festival birincisi Rusya’dan 7 numara ile Viacheslav Martynenko olurken, Mr. Festival ikincisi Türkiye 3 numara ile Samet Gündüz, festival üçüncüsü ise Togo’dan 10 numara ile Lere (Lori ) Joly oldu.
Mr. Press unvanına yine Viacheslav Martynenko seçilirken Mr. İskele ise Togo’dan yarışmaya katılan Lawson Jules oldu.
Bayanlar kategorisinde ise Miss Festival birincisi Rusya’dan 16 numara ile Marina Medvedeva, Miss Festival ikincisi Rusya 15 numara ile Marina Medvedeva, Miss Festival üçüncüsü Türkiye 4 numara ile Beyza Özçevik oldu. Gecede bayanlar kategorisinde birçok ödül verilirken ödüller şöyle sıralandı:
Miss Press 2013: Rusya 16 numara ile Marina Medvedeva
Miss Medwiew 2013: Rusya 15 numara ile Maria Koroleva
Miss Noyanlar 2013: Rusya 18 numara ile Anastya Bulashova
Miss Ektam 2013: Türkiye 3 numara ile Nilay Cabari
Miss Sky Venus 2013: Endonezya 10 numara ile Pratida (Pratipa) Sidhaya
Miss BEM 2013: Çek Cumhuriyeti 6 numara ile Dagmar Svobodova
Miss İskele 2013: Togo 21 numara ile Aweurfa (Ahufa) Menssanh

“Geçmişten Günümüze Kıbrıs Türk Kadını” defilesi
Festivalde “Geçmişten Günümüze Kıbrıs Türk Kadını” kostüm defilesi yer aldı. Defilede geçmişten günümüze Kıbrıs Türk kadınının günlük olarak evde giyilen elbiseler, nişan ve düğün elbiseleri yer aldı.
Anıları üzerinde taşıyan defilede birçok kişinin el emeği göz nuru ile yapmış oldukları elbiselerin sergilendiği gecede zamanda yolculuk yapıldı.
Gece sonunda konuşma yapan İskele Belediye Başkanı Halil İbrahim Orun, geleneksel hale getirdiğimiz “Bay ve Bayan Festival Güzeli” Yarışması ile yurt dışından festivalimize katılan ülke çocuklarının festivalimizde unutamayacakları bir onura sahip olmaktadırlar.
Böylelikle ülkelerine döndükleri zaman hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni, İskelemizi, festivalimizi ve gelenek göreneklerimizi ülkelerinde anlatma imkanı bulacaklardır diyerek sözlerini tamamladı.