Arasta yine mutsuz

0
37
Arasta yine mutsuz

Başkent Lefkoşa’nın tarihi çarşısı, Arasta Çarşısı’nda dün de bayram havası yaşanmadı.
Arasta Çarşısı’nda faaliyet gösteren birçok mağaza Arife günü de dükkanı siftahsız kapattı.
Birkaç turist tarafından ziyaret edilen mağazalarda da gün sonu satış rakamı, iş yerinin günlük giderlerini bile karşılamadı.
Uzun süreden beri ekonomik kriz yaşayan Arasta Çarşısı esnafı, çarşıdaki durgunluktan hükümet yetkililerini sorumlu tuttu.

 

Güney’den alışveriş engellensin
Arasta Çarşısı’nın yıllardır kan kaybettiğini söyleyen esnaf, “Yetkililer, Arasta’daki ölü toprağını bir türlü kaldıramadı. Ne yatırım var ne de çarşıyı hareketlendirecek herhangi bir organizasyon yapılıyor. Yetmezmiş gibi Rum müşterilerimizin bizden satın aldıkları ürünler, kapıdan geçerken ellerinden alınıyor ama bizim hükümetlerimiz bu duruma sessiz kalıyor” diye dert yandı.
Arasta Çarşısı’nda Havadis’e konuşan bazı esnaflar, Rum yetkililerin KKTC’den alışveriş yapan müşterilerine yaptıkları muameleyi, KKTC yetkililerinin de Kıbrıs Türk halkına yapması gerektiğini savundu.
Bazı esnaflar, “Madem Rum yetkililer, kendi vatandaşına KKTC’den alışveriş yapmasına müsaade etmiyor o halde bizi hükümet yetkililerimiz de yerli halkın Güneyden alışveriş yapmasına izin vermesin” dedi.

Zeki: Çok esnaf iflasın eşiğinde
Arasta Çarşısı’nın 53 yıllık esnafı Özkan Zeki ise birçok esnaf arkadaşının savundu fikre zıt değerlendirmelerde bulundu.
Özkan Faik, “Arasta’da birçok esnafın iflasın eşiğinde olduğu bir gerçek ve mevcut ekonomik krizin devamı halinde çarşıda birçok dükkan yıl sonuna kadar kepenk indirecek. Fakat Rumların KKTC’de bir kola bile içmediği şeklindeki iddialar doğru değil. Bölgedeki tüm bar ve restoranlar, bugünlere kadar geldiyse Rum komşularımızın sayesindedir” dedi.

Arasta esnafı ne dedi? Arasta esnafı ne dedi? Arasta esnafı ne dedi? Arasta esnafı ne dedi?

Hüsnü Güven
“Arasta Çarşısı’nda bayram havası yok. Günler öncesinden hazırlıklarımızı tamamladık ancak uzun zamandır olduğu gibi bu bayramda da satışlardan yana hüsran yaşadık. Beklediğimiz ilgiyi görmedik. Eskiden bayramlarda çarşıda yoğun bir kalabalık olur, geç saatlere kadar iş yerimizi açık tutardık. Oysa şimdi bugün Arife olmasına rağmen halen gelen giden yok. Normal bir günden farksız.”

 

 

 

 

 

 

Özkan Zeki
“Arasta Çarşısı’ndaki esnaflık geçmişim 53 yıla dayanıyor. Eskiden bayrama bir hafta kala gece 22.00’ye kadar iş yapardık. Şimdi ise oturuyoruz. Çarşıda esnafın birçoğu iflasın eşiğinde mevcut ekonomik sıkıntının devamı durumunda birçok işyeri kapanabilir. Zaten Arasta’nın yerli halktan müşterisi yoktur artık. Barikat açıldığından buyana kahrımızı Güney’den gelen komşularımız çekiyor. Şimdi Güneyde de ekonomik kriz var. Dolayısıyla biz de bu krizden kötü etkilendik.”

 

 

 

 

 

Mehmet Kaplan
“Bayrama sadece saatler kaldı ancak halen daha mağazamıza ne gelen var ne de giden. Zaten bizim müşterilerimizin tamamı Güney’den gelen turistlerdir. Yerli halk Arasta’yı çoktan terk etti. Ama artık, Güney’den gelen turistler de bizden alışveriş yapmıyor çünkü Rum yetkililer, KKTC’den alınan ürünlere kapıda el koyuyor. Bunu dünya biliyor bir bizim hükümet yetkilileri bilmiyor. Madem onlar böyle yapıyor, bizim hükümet yetkililerimiz de o halde yerli halkın güneyden alışveriş yapmasına engel olsun.”

 

 

 

 

 

Eser Özfaik
“Bayrama kısa süre kaldı ancak Arasta Çarşısı’nda hiç öyle bir hava yok. Yerli halkımız zaten Arasta Çarşısı’ndan alışveriş yapmıyor, Güney Kıbrıs’tan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ancak son zamanlarda artık güneyden gelen turistler de Arasta’dan alışveriş yapmıyor. Duyduğum kadarı ile bunun nedeni de Rum yetkililer, KKTC’den alınan ürünlere kapıda el koyuyormuş. Doğal olarak insanlar ya bu yandan alışveriş yapmıyor ya da bir iki parça ürün alıp, üst üste giyiyor, kapıdan o şekilde geçiyor.”