Akıncılar’ın yüzü gülecek

45
Akıncılar’ın yüzü gülecek

HASPOLAT ÇEMBERİNDEN GAZİLERE: Bakanlar Kurulu’nun dün gerçekleştirdiği toplantıda Akıncılar’ı Lefkoşa’ya bağlayacak yeni bir yol yapımı için karar alındı. Haspolat çemberinden Güney’e doğru uzanacak olan yol Haspolat arıtma tesisinin yanından ve Ercan Devlet hava Limanı’nın batısından devam ederek Gaziler (Piroi) köyü dışında eski yola bağlanacak 

YOL 13 KİLO METRE KISALACAK: Siber hükümetinin proje çalışmalarının başlaması için onay verdiği yol 16 kilometre olacak. Yeni Yol Akıncılar Lefkoşa arasındaki ulaşımı 13 km kısaltacak. Bakanlar Kurulu’nun kararı Akıncılar’da  sevinçle karşılandı. Yolun Kırklar (Dimbu) ve Gaziler (Piroi)’deki askeri bölgelerin dışından geçecek olması normalleşmenin başlangıcı olarak algılandı

Ceren ÖZBİL
Bakanlar Kurulu, dün yaptığı toplantıda Akıncılara ulaşımı kolaylaştıracak yeni yol yapılması için proje çalışması yapılmasını onayladı. Buna göre yeni yapılacak olan yol Haspolat çemberinden Güney’e doğru uzanarak askeri bölgeler dışından Gaziler köyü çıkışındaki eski yola bağlanacak. Yeni yol Akıncılar Lefkoşa arasındaki ulaşımı 13 kilometre kısaltacak. Yeni yolun toplamda 16 km olacağı öğrenildi.
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basına açıklama yapan Ekonomi ve Enerji Bakanı Atay Ahmet Raşit Akıncılar köyüne giden yolun 29 kilometreden 16 kilometreye düşürülmesi kararının alındığını söyledi.  Yeni yapılacak yolun Haspolat üzerinden olacağını kaydeden Raşit ulaşımın kısaltılarak köy halkının mağduriyetinin giderileceğini belirtti.

Yol nedeniyle sürekli sorun yaşanıyor…

Kırklar ve Gaziler’deki askeri bölgenin ortasından geçen Akıncılar yolu, zaman zaman köy halkı mile asker arasında sorun yaşamasına neden oluyor. Bir süre önce köy Muhtarı Sultan Barbaroz’un, askeri makamların üçüncü uyruklu olduğu gerekçesiyle misafirlerinin köye girişine izin vermemesine “Akıncılar yarı açık cezaevi mi? Şeklinde tepki göstermişti. Haber Gazeteniz Havadis’te ön sayfadan okuyuculara duyurulmuştu.

Köy halkı mutlu
Havadis’e konuşan Akıncılar Belediye Başkanı ve Muhtarı köy halkının akıncılara yeni yol yapılması kararı alınmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.
Belediye başkanı Hasan Barbaros, kararın duyulmasının ardından yoğun bir telefon trafiği yaşadığını ve köy halkının kendisini telefonla arayarak sevincini paylaştığını belirtti.

Hasan Barbaros: İlk kez Akıncılar’ın sorununa eğildiler
Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, Akıncılar köyüne ulaşım için yeni yol yapılmasını birçok kez talep ettiklerini ancak hiçbir zaman olumlu yanıt o almadıklarını belirtti. Barbaros ilk kez bir hükümetin Akıncılar’ın sorununa eğildiğini belirterek şu şekilde konuştu:
Birçok kez talep etmiştik Ancak kimse ilgilenmedi. Bu nedenle şu an da böyle bir karar alınması bizim için sürpriz oldu. Çok mutluyuz. Haberi alan köylüler beni arayıp sevincini paylaştı. Bu yol ile yolumuz kısalacak. Askeri bölgeden geçiş olmayacak. Sivilleşmeye doğru adım atıldı. Bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Sibel Siber kabinesi olumlu bir adım daha attı.

Sultan Barbaros: Uzun zamandır bekliyoruz
Akıncılar muhtarı Sultan Barbaros, Akıncılar’a yeni yol yapılmasını uzun süredir beklediklerini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:
Biz bu yolu uzun zamandır bekliyoruz. Elçi en son ziyaretinde bu yol için bize söz vermişti ve sorunlarımızı dinlemişti. Bu konuda askerde bizim gibi sorun yaşıyordu. Son görüşmemizde bize açıkça söylemişlerdi. Bu kararın alınması bizim için sürpriz oldu. Çok mutlu olduk. Hak etmediğimiz bir durumdaydık. Bakanlar Kurulu ilk defa böyle bir karar aldı. Köyün artık eski onurunu vermeleri lazım. Giriş çıkışların rahatlaması gerekir.

Toz: Normalleşmenin başlangıcı olsun
Lurucina Yaşıyor Derneği Başkanı İhsan Toz da Bakanlar Kurulu’nun Akıncılar’a yönelik yeni yol projesini olumlu karşıladı. Projeyi yol sorunu nedeniyle Akıncılar dışında yaşayacak zorunda kalan binlerce Lurucinalı için “bir ışık” olarak değerlendiren Toz,  “Bakanlar Kurulu’nun bu kararı 1974’ten sonra Akıncılar için alının en önemli karardır” dedi. Askeri bölge dışından geçecek bir yolun üçüncü uyrukluların köye girişine de imkan verebileceğine dikkati çeken Toz, “Umarız Bakanlar Kurulu Akıncılar’da yaşamın normalleşmesine yönelik kararlarına devam eder” şeklinde konuştu. İhsan Toz, Köy halkının köye girişlerin kolaylaştırılması yönünde somut adımlar beklediğinin de altını çizdi.
Foto 1: Akıncılar için yapılması öngörülen yeni yol Haspolat çemberinden başlayarak Güney’e doğru uzanacak ve Ercan Devlet Hava Limanı’nın batısından geçerek Gaziler köyünün güneyinden eski Akıncılar yoluna bağlanacak