Adli tıp uzmanı açıkladı

0
61
Adli tıp uzmanı açıkladı

Duygu ALAN

Haspolat’ta 7 yaşındaki öz oğlu Mustafa Diker’i 2012 Nisan ayı içerisinde önce tecavüz edip sonra boğarak öldürdüğü iddiası ile yargılanan sanık Erol Diker ile ilgili Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargı süreci devam ediyor.
Tanıkların dinlenmesi ile devam eden “Mustafa Diker cinayeti” davasında dün tanık kürsüsüne adli tıp uzmanı İdris Deniz çıktı.
Öz babası tarafından öldürülen Mustafa Diker’in otopsisini yapan adli tıp uzmanı İdris Deniz, otopsi raporu ile ilgili mahkemede geniş bilgi verdi.

“Cesette çürüme ve kurtlanma vardı”
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan adli tıp uzmanı İdris Deniz, 13 Nisan 2012 tarihinde, Taşkent yolu üzerinde bulunan bir ağaçlık bölgede bir çocuk cesedinin bulunduğuna dair haber aldığını, bunun üzerine polis ile birlikte Mustafa Diker’in cesedinin bulunduğu yere gittiğini söyledi.
Uzaman İdris Deniz, cesedin bulunduğu yerde ve cesette ilk etapta yapılan genel incelemede, bulunan cesedin bir çocuğa ait olduğunu ve cesette çürümeler, cesedin üzerinde ve etrafında bazı sineklerin ve kurtların görüldüğünü kaydetti.
Deniz, cesedin bulunduğu bölgede yapılan genel incelemenin ardından cesedin, otopsi için Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldığını ifade etti.

“Gözü dışarı çıkmış, dili dişlerinin arasındaydı”
Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz, bulunan cesede aynı gün, 13 Nisan 2012 tarihinde saat 15.00 ile 17.30 arasında otopsi yapıldığını ve cesedin teşhis edildiğini söyledi.
Cesedin İbrahim Diker tarafından teşhis edilmesi üzerine Mustafa Diker isimli 7 yaşındaki erkek çocuğuna ait olduğunun tespit edildiğini kaydeden Deniz, otopsi bulgularını anlattı.
İdris Deniz, Mustafa Diker’e ait cesedin dış yüzeyinde yapılan incelemede, ağız içinde, kulakta, saç aralarında ve kulak arkasında kurtlanma olduğunu, cesedin güneş gören kısımlarında siyah ve kahverengi lekeler görüldüğünü söyledi.
Deniz, cesedin sağ gözünün dışarı çıktığını, sağ üst dişlerinden birinin eksik olduğunun tespit edildiğini ve dilinin dışarıda, dişlerinin arasında olduğunu dile getirdi.

“Elle boğularak öldürülmüş”
Adli tıp uzmanı İdris Deniz, cesedi açtıklarında, iç organlarda ve kafa bölgesinde yapılan incelemede ise akciğerde şişme, karaciğerde çürümeler olduğunun tespit edildiğini kaydetti.
İdris Deniz, otopsi sonucu Mustafa Diker’in ölümünün cesedin bulunmadan 3 ile 6 gün arası bir zamanda gerçekleştiğini, ölüm nedeninin ise “elle boğma” olduğunu belirtti.

“En az 1 kez cinsel travma yaşanmış”
Adli tıp uzmanı İdris Deniz, Mustafa Diker’in tecavüze uğramış olabileceği yönünde yapılan araştırmada ise ölmeden önce en az 1 kez cinsel travmaya maruz kaldığını kaydetti.
İddia makamının bir sorusu üzerine Uzaman İdris Deniz, söz konusu cinsel travmanın ölüm olayından 3 gün ile 3 hafta arasında bir zamanda yaşandığını kesin bir dil ile ifade etti.