33 yeni Maya Lordu!

14
33 yeni Maya Lordu!

Utah Üniversitesi’nde biyolog olan Jack Longino, dünyanın en büyük populasyonunu oluşturan canlılardan biri olan karıncalara 33 yeni tür eklenmesini sağladı.

Biyoloji profesörü,  keşifleri hakkında, “Yeni türler mikroskop altında kabuslara neden olabilecek şeyler gibi beliriyor… Yüzleri çok geniş kalkanlar gibi, gözleri yüzlerinin kenarındaki çok küçük noktalara indirgenmiş… Çeneleri ise keskin dişlerle dolu” dedi.

Longino, “Alien filmindeki küçük yaratığı andırıyorlar… Yakından bakınca gerçekten korkutucu görünüyorlar. Bu yüzden biraz da komikler” dedi. 

Zootoxa dergisinde dün yayımlanan araştırmaya göre, Longino Eurhopalothrix familyasına ait 14 yeni tür belirledi ve bu türleri bilinen 14 türden ayrıştırdı. Yunanca olan tür adı, Eurhopalothrix türlerinin birçoğunun sahip olduğu tüy şeklini temsil ediyor.

Longino, Zootoxa dergisinde yayımlanacak olan bir diğer çalışmasında ise Octostruma familyasına ait 19 yeni tür keşfine yer verdi. Yeni türler, varlığı bilinen 15 türden kendilerini ayrıştıran farklılıklarıyla tanımlandı. ‘Sekiz şişkinlik’ anlamına gelen Octostruma, karınca türlerinin sekiz segmentli antenlerini temsil ediyor.