2 tane yeşil ışık

0
41
2 tane yeşil ışık

HIZLI BAŞLADI: Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler hem Ulusal Birlik Partisi hem de Demokrat Parti-Ulusal Güçler ile görüşmelerini sürdürüyor. Üç parti yetkilileri dün de bir araya geldiler, olumlu açıklamalar yaptılar

ZOR KONULAR: Koalisyon görüşmeleri yapan partilerin, zor konular olarak kabul edilen sorunlarda birbirlerine çok yaklaştıkları belirtiliyor. CTP-BG’nin üzerinde hassasiyetle durduğu Türkiye ile imzalanan protokolün revize edilmesi, Anayasa’nın değiştirilmesi ve sivilleşme konularında hem DP-UG hem de UBP’nin olumlu davrandığı kaydedildi

PAZARTESİ AKŞAMI: CTP yetkilileri pazartesi akşamına kadar her iki partinin de görüşlerini derleyecek ve pazartesi akşamı Parti Meclisi’nin değerlendirmesine sunacak. Görüşmeleri yürüten CTP-BG heyetinin her iki partinin tavrından da memnun olduğu kaydediliyor

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun hükümeti kurma görevini verdiği Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-UG)’in bu yöndeki çalışmaları sürüyor. CTP-BG heyeti dün DP-UG heyetiyle bir kez daha görüştü.
CTP-BG Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, dün saat 09.00’da bir araya gelen CTP-BG ile DP-UG heyetlerinin, önceki gün yaptıkları görüşmede ele aldıkları konuları ayrıntılı bir şekilde konuşmak üzere CTP Genel Merkezi’nde bir toplantı gerçekleştirdikleri kaydedildi.
Açıklamada, toplantının her iki partinin genel sekreterleri başkanlığındaki heyetler arasında yapıldığı ve her iki siyasi partinin olası koalisyon hükümetinin programı üzerinde durulduğu belirtildi.

CTP heyetinde, genel sekreter Asım Akansoy’un yanında İsmet Akim, Özdil Nami ve Tufan Erhürman; DP-UG Genel Sekreteri Bengü Şonya’nın yanında ise Ahmet Kaşif, Mustafa Arabacıoğlu, Serhat Kotak ve Hasan Taçoy yer aldı.

UBP ile görüşme
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik-Güçler (CTP-BG) ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde CTP Genel Merkezi’nde bir araya geldi.
Bir saati aşkın bir süreyi bulan toplantı sonucunda, her iki partinin genel başkanları Özkan Yorgancıoğlu ve İrsen Küçük basına açıklamalarda bulundu.

Yorgancıoğlu
CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde ikinci kez UBP heyetiyle bir araya geldiklerini söyleyerek, muhtemel hükümet döneminde ortaya konulacak eylem planını UBP yetkilileriyle daha ayrıntılı görüştüklerini belirtti. Yorgancıoğlu, ilk bakışta hemfikir oldukları planı UBP’li yetkililerin kendi parti organlarında 2 gün içinde değerlendirip, alternatifleri de varsa onlarla birlikte geri dönüş yapacaklarını söyledi.
Yorgancıoğlu görüşmenin karşılıklı anlayış çerçevesinde geçtiğini belirterek UBP heyetine teşekkür etti.

Küçük
UBP Genel Başkanı İrsen Küçük de ilk önce UBP Genel Merkezi’nde dün de CTP Genel Merkezi’nde olmak üzere ikinci toplantının gerçekleştirildiğini yineleyerek, dün daha çok detaylara girme şansı bulduklarını söyledi.
Karşılıklı görüşlerin toplantıda belirtildiğini ifade eden Küçük, 2 gün içinde CTP’ye gerekli görüşleri aktaracaklarını kaydetti ve toplantının genel olarak olumlu havada geçtiğini ifade etti.

Siyasi kulisler
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler hem Ulusal Birlik Partisi hem de Demokrat Parti-Ulusal Güçler ile görüşmelerini sürdürüyor. Üç parti yetkilileri dün de bir araya geldiler, olumlu açıklamalar yaptılar koalisyon görüşmeleri yapan partilerin, zor konular olarak kabul edilen sorunlarda birbirlerine çok yaklaştıkları belirtiliyor. CTP-BG’nin üzerinde hassasiyetle durduğu Türkiye ile imzalanan protokolün revize edilmesi, anayasanın değiştirilmesi ve sivilleşme konularında hem DP-UG ve hem de UBP’nin olumlu davrandığı kaydedildi CTP yetkilileri pazartesi akşamına kadar her iki partinin de görüşlerini derleyecek ve pazartesi akşamı Parti Meclisi’nin değerlendirmesine sunacak. Görüşmeleri yürüten CTP-BG heyetinin her iki partinin tavrından da memnun olduğu kaydediliyor.