DünyaSürmanşet

Zelenskiy: Rus güçleri Ukrayna’da kimyasal silah kullanabilirRusya’nın Mariupol’ü savunanlara karşı kimyasal silah kullanma düşüncesinde olduğunu belirten Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Çok güçlü yaptırımlar uygulanmalı ki bu silahların konuşulması bile mümkün olmasın” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, savaşın 47’nci gününü değerlendirdiği video mesajında, Ukrayna’nın kuzey bölgelerinde mayın temizleme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Bölgelerde her gün bine yakın patlayıcının etkisiz hale getirildiğini anlatan Zelenskiy, “İşgalciler her yere mayın bırakmış. Bu, işgal sonrası bölgelere dönüşün mümkün olduğunca tehlikeli olması için yapılan kasıtlı bir eylem” dedi.“Bırakılan mayınlar savaş suçu kabul edilmeli”

Zelenskiy, Rus ordusunun eylemleri nedeniyle Ukrayna’nın, dünyanın en mayınlı bölgelerinden biri haline geldiğine işaret etti:

“Rusların işgal ettikleri toprakları mayınlarla doldurması savaş suçu kabul edilmeli. Çünkü bu topraklarımızdan geri çekilmek zorunda kalsalar bile mümkün olduğu kadar çok insani öldürmek veya sakat bırakmak için yapılan bir şey. Bu gibi eylemler doğrudan emirle yapılır.”

“Rus ordusu olası kimyasal silah kullanımını zaten tartışmıştı”

Rusya’nın, Mariupol savunucularına karşı kimyasal silah kullanabileceğini açıkladığını dile getiren Zelenskiy, şöyle devam etti:

“Bu, bize yönelik terörlerinde yeni bir aşamaya geçmeye hazırlandıklarını doğruluyor. Sözcülerinden birisi Mariupol’ü savunanlara karşı kimyasal silah kullanmayı düşündüklerini söyledi. Bunu çok ciddiye alıyoruz. Dünya liderlerine şunu hatırlatmak istiyorum. Rus ordusu olası kimyasal silah kullanımı zaten tartışmıştı. O zaman Rus saldırganlığına karşı çok daha sert tepki gösterilmeliydi. Rusya’ya çok güçlü yaptırımlar uygulanmalı ki bu silahların kullanımının konuşulması bile mümkün olmasın.”

 

Başa dön tuşu