Zarar büyük - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Zarar büyük

Zarar büyük

HASAT ZOR OLACAK… Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı,  Lefkoşa’dan Karpaz’a kadar etkin olan yağışların, hasat edilmeyen arazilerde çok büyük sıkıntı yarattığını söyledi. Kabakçı, “Yıllardır yağmayan yağmurlar yağıyor. Sular tarlalar içinde duruyor. Hasat etmek çok zor” dedi
YEM SIKINTISI DOĞACAK… Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları,  yağmurların hayvancıyı da kötü etkilediğini kaydederek, yağışların devam ettiği sürece üreticilerin bırakın gelecek yılı bu yıl için bile kaba otunu oluşturamayacağını vurguladı
Gizem ÖZGEÇ
Mesarya’da büyük bir heyecanla başlayan hasat dönemi, günlerdir yağan yağmurla birlikte felakete dönüştü. Binlerce dönüm hasat bekleyen tahıl yağmurdan olumsuz etkilendi. Hasadı yapılan arpa-buğday da harman yerinde zarar gördü.  Hayvan yemi olarak kullanılan binlerce balya da yağmurdan nasibini aldı. Ovada bekleyen balyalar, yağmur nedeniyle ıslandı. Balyaların ıslanmasının ardından kısa sürede çürüdüğü biliniyor. Bu durumda hayvancıyı ciddi bir yem sıkıntısı bekliyor.
Kabakçı: Hasat edilmeyen arazilerde sıkıntı büyük
Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı,  Lefkoşa’dan Karpaz’a kadar etkin olan yağışların, hasat edilmeyen arazilerde çok büyük sıkıntı yarattığını söyledi.  Ekinlerin yağmurlardan daha da yere yatacağını ve böylelikle toplamasının çok zor olacağını kaydeden Kabakçı, “Tarlalar kuruyuncaya kadar, içeri getiriliği hasat edilene kadar yaz otları çıkacak. Çiftçi açısından çok sıkıntılı bir dönem” dedi. Kabakçı, çiftçinin sürekli olarak hava şartlarıyla mücadele ettiğini vurguladı ve şunları ifade etti: “Bir taraftan kuraklık var diyoruz. Şubat ve mart aylarında yağmur yağmadı, şimdi yağış istemediğimiz bir dönemde tahıl açısından şansızlık yaşanıyor. Bu da hasatta verim düşüklüğüne neden oluyor. Yılardır yağmayan yağmurlar yağıyor. Sular tarlalar içinde duruyor. Hasat etmek çok zor. Meteoroloji çarşambaya kadar yağmurlar devam edecek diyor. Sonuç kötü olacak.”
“Son yirmi yılın en zor dönemi”
“Tarımı bir süpermarket gibi düşünmemek lazım” da diyen Kabakçı,  yaşadıkları en büyük sıkıntılardan birinin de gününde yapılmayan ödemeler olduğunun altını çizdi. Ödenmeyen bir sürü para olduğunu vurgulayan Kabakçı, “Mazot parası daha önceki gün ödendi. Zaten hasat açısından sıkıntı var. Bekleyip göreceğiz hükümetin tavrını. Akıllarının kestiği nedir görelim.  Son on beş yirmi yılın en zor tahıl ziraatının olduğu dönem” diye konuştu.
Naimoğulları: İhracat vurdu şimdi de yağmurlar…
Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları,  yağmurların hayvancıyı  da kötü etkilediğini kaydederek, devam ettiği sürece üreticilerin bırakın gelecek yılı bu yıl için bile kaba otunu oluşturamayacağını vurguladı. Naimoğulları, kaba otun kara borsaya düştüğünü söyledi ve çiftçilerin hem yağmurla gelen zararlarla hem de özellikle TC’ye yapılan ihracatla çok büyük sıkıntılar yaşadığını ifade etti. Naimoğulları, “Önümüzdeki günlerde balya bulamayacak hale geleceğiz. Yıl sonuna doğru balya getireme durumu doğacak.  Hükümetin bunu hesap etmesi gerekirdi. Aylardır söylüyoruz, 300 bin küçükbaş, 70 bin büyükbaş hayvanın kaba otunu oluşturacak durum yok. Bu yüzden doğa şartlarını görün, ihracat öyle yapılsın dedik. 2 bin ton ihraç edildi. Bu yağmurlar da sıkıntıyı daha da büyüttü” şeklinde konuştu.  Naimoğulları, balya fiyatlarının artacağına da işaret ederek, yüzde 300 artış alan balya fiyatlarıyla üreticinin bu yılki balyasını oluşturamayacağını söyledi.
“Bu iş daha da büyüyebilir”
Hükümetin bunları tazmin etmedi ve üreticiye yardımcı olması gerektiğini de vurgulayan birlik başkanı, şöyle konuştu: “Özellikle bu gibi doğal afet durumlarında ve kuraklıkta, birliklerin görüşlerini almaları gerekir. Kendi bildiklerini yaptıkları için üretici perişan oluyor. Bu iş daha da büyüyebilir. Hayvancılara ve çiftçilere çağrım, bu bölgelerde kuru balya oluşturamayanlar, elerindekini olsun korusunlar. Eldeki de gidebilir.”
15 Mayıs’a kadar böyle gidecek
Meteoroloji Dairesi Müdürü Fehmi Oktay, gazetemize yaptığı açıklamada,  havanın 15 Mayıs’a kadar yağışlarla devam edeceğini söyledi. Oktay,  yer yer iç kesimlerde yağışların süreceğini kaydetti ve havanın 24-25 derece dolaylarında seyredeceğini belirtti. Oktay’ın verdiği bilgiye göre dün Lefkoşa’ya 34 kg, Girne’ye 31 kg ve Mesarya bölgesine ise 3-5 kg yağış düştü.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar