Zanlılar Serbest Bırakıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Kıbrıs

Zanlılar Serbest Bırakıldı

Zanlılar Serbest Bırakıldı

 

Nadire KRAŞLIOĞLU
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kara suları dışında iki yük gemisi arasında sigara transferi yapılmasının ardından ortaya çıkan evrak sahteleme olayı ile ilgili tutuklu bulunan Bossmar Shipping Agency Ltd. sahibi Levent Lama, şirket çalışanları Ali Gürçam ve Queen Elizabeth ve Taimjin 1 isimli gemi kaptanları Sergiy ve Alexs Kaliman dün yeniden Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Olayla ilgili soruşturma maksatlı tutuklanan 4 gemi mürettebatı ise suç ile bağlantıları olmadığı tespit edilince mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakıldı.
Soruşturma tamamlandı
Bossmar Shipping Agency Ltd.’ye ait Queen Elizabeth isimli yük gemisinin Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi’nden sigara yükleyip 2013 yılının Mart ayında Karabağ’a gitmek üzere limandan ayrıldığı ve KKTC kara suları dışında Tiamjin 1 isimli gemiye sigara transferi yaptığı ancak gemide hazırlanıp iki gemi kaptanı tarafından mühürlenmesi gereken belgenin Bossmar Shipping Agency Ltd.’de hazırlanarak sahtelendiği ve Gazimağusa Liman Başkanlığı’na verildiği ortaya çıkmıştı. Konu suçla ilgili Bossmar Shipping Agency Ltd. sahibi Levent Lama, gemi ve idare müdürü Ali Gürçam, şirket çalışanı Aytaç Güllü, gemi kaptanı Sergiy Kaliman ve Tiamjin 1 isimli geminin ikinci kaptanı Alexs Kaliman polis tarafından tutuklanarak hafta başında mahkemeye çıkarılmıştı. Polisin konu ile ilgili yürüttüğü soruşturmanın tamamlanmasının ardından 5 tutuklu dün yeniden Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Mahkemede ifade sunan polis memuru Neyfel Ergun, zanlılar hakkında başlatılan soruşturmanın tamamlandığını ifade ederek zanlıların ileride yargılanmak üzere mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.
Tüm zanlılar serbest
Mahkeme zanlı Levent Lama, Ali Gürçam ve Aytaç Güllü’nün 10’ar bin TL, zanlı Sergiy Kaliman ve Alexs Kaliman’ın ise 30’ar bin TL nakdi teminat yatırmasını emretti. Mahkemenin uygun gördüğü teminat şartlarını yerine getiren zanlıların tümü ileride yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı.


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar